Kupując pałac w Domanicach, znany aktor Maciej Musiałowski spełnił swoje marzenie o posiadaniu zamku. Zdecydowanie brak w tym jednak infantylności, gdyż zaplanował, że będzie to miejsce magiczne artystycznie. Tak też się stało. Zapomniany zabytek obecnie tętni życiem i służy wyższym celom, ale jednocześnie jest domem aktora. Zobacz, jak wygląda teraz pałac w Domanicach.

Zagadnienia w artykule:
  • Pomysł Macieja Musiałowskiego na pałac w Domanicach
  • Pałac w Domanicach - artystyczny azyl Macieja Musiałowskiego
  • Pałac w Domanicach - wyjątkowy na zewnątrz i wewnątrz
  • Wnętrze pałacu w Domanicach obecnie
  • Festiwal Sztuk Zjednoczonych w pałacu Domanice - projekt artystyczny
  • Ile kosztował pałac w Domanicach?

Pomysł Macieja Musiałowskiego na pałac w Domanicach

Pałac w Domanicach w ubiegłym roku zyskał drugie życie. Kupił go Maciej Musiałowski, aktor młodego pokolenia znany z wielu popularnych seriali. Spełnił tym samym marzenie o własnym zamku. Wymarzył sobie jednak, że nie będzie to tylko posiadanie zamku, a stworzenie miejsca wyjątkowego. Tak autor wypowiedział się o swoich planach na swoim profilu na Instagramie:

„Deklaruję przed Państwem, że będę dbał o to miejsce, będę je rozwijał i pielęgnował, by oszałamiało przyszłe pokolenia, ale i cieszyło nasze. Wszelkie informacje o konserwatorium, które planuję tu stworzyć, o planach fundacji, festiwalach będą ukazywały się na stronie internetowej www.domanicecastle.com. Niebawem wszystkich państwa zaproszę, byście mogli sami zakochać się w Domanicach.” 

Pałac w Domanicach - artystyczny azyl Macieja Musiałowskiego

Zamiarem Macieja Musiałowskiego jest stworzenie miejsca otwartego na sztukę i artystów, szczególnie tych debiutujących. Pomysł na pałac nowy właściciel opisał bardzo dokładnie. Parter pałacu ma być otwartą przestrzenią twórczą, w której ma znaleźć się galeria sztuki, stworzona między innymi z dzieł młodych artystów, pobierających naukę i uzyskujących dyplomy w Akademii Sztuk Pięknych.

Pałac zapewni również możliwości twórcze dla młodych artystów nie tylko z Polski, ale i całego świata. Właściciel postanowił po zakupie nieruchomości, że na parterze ma znaleźć się również w przyszłości mały teatr, restauracja i bar. W pałacu Maciej Musiałowski wydzielił także swoją osobistą przestrzeń, w której mieszka, dzieląc czas pomiędzy podróżami, Warszawą i swoim wymarzonym zamkiem.

Pałac w Domanicach - wyjątkowy na zewnątrz i wewnątrz

Pałac w Domanicach, posadowiony na czarnej skale z zewnątrz prezentuje się niczym okazały średniowieczny zamek. Stare mury ze wzniesioną nad nimi wieżą fascynują i przenoszą gości do odległej przeszłości. Właściciel podczas renowacji pałacu ściśle współpracuje z konserwatorem zabytków, więc jest zobligowany do zachowania historycznej wartości budynku. Ma tym samym ograniczone pole działania. Mimo to wnętrza pałacu zachwycają i ukazują ogrom już włożonej w renowację pracy.

W pałacu znajduje się sala balowa, patio z witrażami i taras, które wciąż oczekują na remont, jednak część pomieszczeń została już wykorzystana w celach artystycznych bądź odrestaurowana. W jednym z nich pośród starych murów i ogromnych klimatycznych łukowych drewnianych okien z widokiem na zieleń stanęły nowoczesne okrągłe rzeźby na czerwonym dywanie. W innym już odrestaurowanym kamienne i ceramiczne rzeźby oraz obrazy.

Wnętrze pałacu w Domanicach obecnie

W całym pałacu zostały zachowane historyczne detale takie jak łukowe przejścia i wnęki, rzeźbione gzymsy, piec kaflowy, witraże, stare kręte schody, ozdobne słupy, wysokie drewniane drzwi, malunki na ścianach, czy wysokie dekoracyjne sklepienia.

Tak naprawdę, zaglądając do środka, ma się wrażenie, że czas tu stanął w miejscu. Tylko przestrzeń prywatna została nieco udomowiona. O tym, że aktor tu mieszka, świadczą takie drobiazgi jak półka pełna książek, zawieszona nad kominkiem, pianino, ale też wazony ze świeżo zerwanymi polnymi kwiatami, obrazy na ścianach i kolekcja metalowych figurek zwierząt, przywieziona z podróży po całym świecie.

Macieja Musiałowskiego w jego zamku otacza historia, muzyka i książki. Nie burzy tego wrażenia nawet nowoczesna czerwona sofa, która odważnie kontrastuje z antycznymi wnętrzami. W ogrodzie rosną pomidory, a tuż obok, w towarzystwie starych drzew stoi długi stół, przy którym obecny właściciel pałacu biesiaduje z przyjaciółmi.

Festiwal Sztuk Zjednoczonych w pałacu Domanice - projekt artystyczny

Maciej Musiałowski od początku zapowiadał, że w pałacu będą się odbywać rozmaite wydarzenia artystyczne. Jedno już za nami. Od 25 do 27 sierpnia 2023 roku w pałacu odbył się Festiwal Sztuk Zjednoczonych. Oprócz występów znanych artystów sceny muzycznej takich jak Magda Umer, Igor Herbut, czy Kayah, odbyły się rozmowy z ekspertką od historii sztuki Andą Rottenberg, joga z Agatą Buzek, wykład z Katarzyną Figurą i panel dyskusyjny z reżyserem Janem Komasą.

Można było również dosłownie dotknąć sztuki, bowiem na zakończenie wydarzenia zaplanowano United Arts Gala, w której udział wzięli między innymi rzeźbiarze, plastycy i malarze. A wszystko to w klimatycznej zamkowej scenerii.

Ile kosztował pałac w Domanicach?

W ogłoszeniu z lutego 2023 roku o sprzedaży pałacu w Domanicach jawiła się zawrotna kwota 1,950 mln zł. Nikt nie zna kwoty, za jaką Maciej Musiałowski kupił ostatecznie nieruchomość, jednak z pewnością warta jest każdej ceny, ponieważ cały teren wraz z posadowionym na nim bajecznym zamkiem i zjawiskowym parkiem, wypełnionym starymi drzewami, mierzy aż 5 tys. m kw.

Autor
Tak wygląda pałac, który kupił Maciej Musiałowski! To XVIII- wieczna budowla na Śląsku!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...