Chiński Nowy Rok nadchodzi dużymi krokami, a wraz z nim rok zodiakalnego smoka. Z tej okazji wiele marek proponuje unikalne kolekcje w limitowanych seriach, a portale wnętrzarskie przypominają, czym jest feng shui.

Chiński Nowy Rok, znany także jako Chunjie, Święto Wiosny, to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu chińskim. Obchodzi się je w państwach azjatyckich, takich jak Chiny, Hongkong, Makau, Tajwan, Singapur i Korea Południowa. Chiński Nowy Rok zawsze obchodzony jest w okresie od 21 stycznia do 20 lutego. W 2024 roku przypada na 10 lutego.

Rok w Chinach nie trwa – jak u nas – 365 lub 366 dni kalendarzowych. Jest bowiem zgodny z kalendarzem księżycowym, a jego rozpoczęcie to data ruchoma. Najbliższy rok rozpocznie się 10 lutego 2024, a zakończy 28 stycznia 2025.

Chiński Nowy Rok - dlaczego smok jest czerwony?

Chińczycy wierzą, że każdy rok 2024 jest symbolizowany przez jakieś zwierzę. Przywiązują do tego szczególną wagę, bo każdy znak zodiaku ma znaczenie: może przynieść szczęście, sukces, nieoczekiwane zmiany.

Rokiem 2024 będzie rządził smok, który jest przedstawiany jako wężopodobne stworzenie z wielkimi szponami. Symbolizuje moc i energię, które są walecznymi i mocnymi cechami - to właśnie z nimi związany jest kolor czerwony. Poza tym smok był symbolem cesarstwa, a władcy zwyczajowo nosili czerwone szaty. Zgodnie z tradycją uważa się, że Rok Smoka zwiastuje szczęście, transformację, wzrost i obfitości. 

Chiński rok smoka pod znakiem designu

W tym roku marki designerskie oszalały! Może dlatego, że smok jest wdzięcznym motywem i w pełni oddaje kulturę Chin.

Czerwona rzeźba

Artyści hiszpańskiej marki Lladró przedstawili tegoroczny znak zodiaku jako figurkę, która łączy współczesny design z tradycyjnymi kolorami czerwieni i złota. Lladró świętuje Chiński Nowy Rok ekskluzywnym zestawem zawierającym smoka i świecę zapachową ze smokiem na wieczku.

Lladró

Zarówno głowa smoka, jak i wieczko świecy zapachowej zostały ozdobione wykwintnym złotym wzorem. Świeca ma zapach "Gardens of Valencia". Edycja jest limitowana.

Samochód w smoki

Rolls-Royce zaprezentował cztery "Year of the Dragon" Bespoke - trzy modele Phantom Extended i jeden Cullinan - stworzone z okazji Księżycowego Nowego Roku, który rozpoczyna się 10 lutego.

Rolls-Royce

Luksusowe samochody przeznaczone są nie tylko na rynek chiński. Korzystać będą mogli z nich również klienci z całego świata.

Skrupulatnie wykonane detale inspirowane motywem smoka obejmują unikalną, ręcznie malowaną grafikę na przednich panelach pasażerskich, pierwszy w historii wizerunek smoka na podsufitce Bespoke Starlight oraz delikatny haft na zagłówkach (każdy z nich składa się z 5449 ściegów, a jego wykonanie zajęło ponad 20 godzin).

Modny smok

COS prezentuje kolekcję ubrań, która wyróżnia się bogactwem printów i kwiatowych motywów w wyrafinowanych odsłonach, które symbolizują pomyślność i nadejście wiosny.

COS

W najnowszej linii COS projektanci zaproponowali techniki ręcznego rysunku cyfrowego. Eleganckie dzianinowe kamizelki, golfy oraz koszule ozdobione zostały misternie wykonanymi wzorami, oddającymi płynność ruchu smoka, harmonijnie splatającymi się z różnorodnymi fakturami.

Nowa linia COS łączy klasykę z nowoczesnym designem. W kolekcji znajdziemy casualowe garnitury w neutralnych odcieniach oraz miękkie dzianiny w intensywnej czerwieni o eleganckich krojach. Luźne swetry o dopasowanej talii doskonale współgrają z delikatnym jeansowym materiałem. Elementy idealnie sprawdzą się zarówno w dziennych, jak i wieczorowych stylizacjach.

Smoczy gwizdek

Alessi jak zwykle poszcza do nas oko. Był ptaszek. Teraz kolej na smoka. Zestaw gwizdków do czajnika został wykonany z tworzywa sztucznego. Złoty kolor sprawia, że wyglądają szlachetnie. Ciekawy kształt wprowadzi do waszej kuchni więcej radości i zaskoczy gości. Gwizdki to ciekawa alternatywa dla osób lubiących nowoczesne rozwiązana. Jeśli cenicie sobie styl i wysoką jakość, to zestaw ten jest właśnie dla was!

Alessi

Feng shui w naszym życiu

Korzystając z okazji chińskiego Nowego Roku, pomyślałam sobie, że może warto przypomnieć, na czym polega starożytna filozofia feng shui, i jak można ją wykorzystać w swoim domu. 

Feng shui zakłada, że cały świat wypełnia energia. Ponieważ my również jesteśmy częścią tej energii, musimy tak nią kierować, by zapewnić sobie szczęście, zdrowie i bogactwo. Już 5000 lat temu Chińczycy odkryli, że to, co nas otacza, ma niebagatelny wpływ na samopoczucie. Nasz umysł musi więc to otoczenie odbierać jako pozytywne, miłe i bezpieczne. Odpowiednio zaaranżowanie przestrzeni (wnętrz, ogrodu) na pewno będzie temu sprzyjać.

Harmonijny wszechświat

Na filozofię feng shui składa się pięć elementów, które uważane są za podstawowe siły wszechświata. Są nimi: ogień, woda, ziemia, metal i drzewo. Pochodzą bezpośrednio z natury i ulegają ciągłym procesom transformacji i przemijania. Tylko wtedy, gdy cała piątka znajduje się w harmonii, można zapewnić optymalny przepływ energii, która jest źródłem wszelkiego istnienia. Inaczej składniki te mogą oddziaływać na siebie negatywnie.

Elementy feng shui 

- drzewo symbolizuje życie

- ogień jest bardzo silnym elementem, więc trzeba odnosić się do niego z respektem

- metal jest ostry, kanciasty, nieożywiony i zimny – jego symbolami są srebro i złoto. W przeciwieństwie do pozostałych czterech elementów, metal jest nieugięty. W mniejszych formach, takich jak pieniądze, metal ucieleśnia materialny dobrobyt 

- woda jest nieokiełznana i czasem niebezpieczna, ale jednocześnie ma wpływ na dobrą komunikację, kreatywność i w efekcie sukces 

- ziemia jest symbolem pożywienia i atrakcyjności (bo jest piękną w swej istocie).

Energia świata

Na harmonię w życiu i we wnętrzu mają też wpływ yin i yang - dwie podstawowe siły, które umożliwiają swobodny przepływ energii chi. Pierwsza z nich jest utożsamiana z elementem żeńskim, która jest bierna i spokojna. A yang to aktywny i silny element męski. Obie te energie są przeciwstawne, ale dążą ku sobie i są od siebie zależne. Aby we wszechświecie zapanowała harmonia, powinny ze sobą współgrać.

W wnętrzu możecie skumulować siłę pięciu elementów, umieszczając meble w określony sposób, tak żeby chi (energia życia) mogła płynąć bez zakłóceń. Jak to zrobić?

Feng shui w domu

Feng Shui opiera się na kilku zasadach, które należy wprowadzić do domu.

Jedną z podstawowych jest porządek: oznacza to, że w domu ma być jak najmniej rzeczy, które są na wierzchu, bo inaczej wzrok będzie prześlizgiwał się po przedmiotach, a w efekcie poczujemy się roztargnieni. Duża ilość figurek, mis, świeczników, poduszek sprawi, że będziemy niespokojni i zagrożeni. 

Wybierajmy spokojne barwy ziemi: biel, delikatny brąz, kolory piaskowe. Takie, które uciszą, "ukołyszą", pozwolą na medytację.

Beckers

W salonie powinniśmy skupić się na środku wnętrza (to może być na przykład niski stolik lub pufy), a siedziska podsunąć pod ściany. Odwzorujemy w ten sposób życie pierwotnych plemion, kiedy mężczyźni siadali wokół ogniska. Tak samo salon stanie się pomieszczeniem, gdzie spotyka się cała rodzina i gdzie prowadzi się rozmowy.

Hola
Ukiyo

W sypialni z kolei łóżko powinno opierać się o ścianę (nie może być ustawione pod oknem), szafy muszą być zamykane, ewentualne biurko nie może stać tyłem do drzwi, a poza tym trzeba zrezygnować ze wszystkich luster - tylko wtedy zapewnimy sobie dobry sen.

Flou
Glamora
Studio Forma 96

Czy ogród też może być feng shui?

Pierwsza zasada: woda. Woda, która wytwarza życiodajną energię. Jeśli w pobliżu domu nie ma naturalnych zbiorników wodnych, warto w ogrodzie stworzyć oczko wodne lub staw. Kształt oczka wodnego powinien przypominać nerkę o ramionach zwróconych w kierunku domu, tak jakby go obejmowało. Ale może też być okrągłe lub owalne.

Druga zasada mówi o tym, żeby jak najwięcej otaczać się roślinami. Zielony kolor uspokaja. Patrząc na zieleń, odpoczywamy i czujemy się zrelaksowani. Zdrowe i piękne rośliny poprawiają jakość życia ludzi. Komponując ogród, trzeba zwrócić uwagę na charakter wykorzystanych roślin - to pozwoli uzyskać równowagę pomiędzy yin i yang.

Chociaż słowo „Bon-sai” pochodzi z języka japońskiego, to sztuka, która wywodzi się z Imperium chińskiego. Do roku 700 n.e. Chińczycy tworzyli sztukę „pun-sai”, używając specjalnych technik do uprawy małych drzewek w pojemnikach.

Rośliny o opadających pędach (na przykład wierzba, wisteria) są yin. Jeśli posadzimy w ogrodzie tylko rośliny yin, powstanie atmosfera wyciszająca. Dla zrównoważenia tego układu warto więc wprowadzić rośliny odpowiadające za energię yang, to jest na przykład pnącza, które zdynamizują kompozycję. Poza tym roślinność musi być uporządkowana (w przeciwieństwie na przykład do ogrodu wiejskiego), zdyscyplinowana, nie może nią rządzić przypadek. 

Jeśli ścieżki biegną po liniach prostych, zbocza wzniesień są strome, woda zaś płynie zbyt szybko, energia chi zamiast nam pomóc przerodzi się w sha, czyli złą energię. W ogrodzie powinny zatem znaleźć się łagodnie wijące się żwirowe ścieżki (żadnych kątów prostych i ostrych form). 

Kropką nad i będą dekoracje. Kamienie to stałość, więc można pokusić się o kilka okrąglaków i ułożyć jej w piramidkę. Dzwonki wietrzne metalowe, drewniane, ceramiczne lub mieszane zmienią i sharmonizują energię. 

Przed wspomnianą sha mogą nas ochronić również błyszczące, lustrzane dekoracyjne przedmioty (choćby szklane kule), od których niszczycielska energia będzie się odbijać.

Autor
Nadchodzi Chiński Nowy Rok! Jego symbol pojawił się na rynku wnętrzarskim!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...