Dużą popularnością cieszą się farby dekoracyjne. Możemy wybrać najróżniejsze efekty, zarówno jeśli chodzi o kolor, jak i fakturę pomalowanej ściany.

Odcienie metaliczne, połyskujące, perłowe, zmieniające kolor w zależności od kąta padania światła uzyskuje się dodając do farb specjalne pigmenty, polimery, brokaty czy cząsteczki kwarcu.

   
Studio Finishes® Glaze 405 to wodorozcieńczalna, akrylowa bejca tworząca półprzezroczyste efekty dekoracyjne - np. przecierkę - na uprzednio pomalowanych powierzchniach ścian wewnętrznych i sufitów, elementach drewnianych i metalowych, wydajność ok. 15 m2/l, BENJAMIN MOORE, 41 zł/l   Farba Francesco Guardi efekt rustykalny jest prosta w aplikacji, uzyskany trójwymiarowy efekt starego tynku zależy od techniki nakładania, farba dostępna jest w bazie ecru do barwienia w piętnastu kolorach np. łososiowym, morskim czy granitowym, wydajność 5-10 m2/l, LAKMA,
453 zł/5 l
  Velluto MAGNAT Style to akrylowa farba cienkowarstwowa, pomalowane nią powierzchnie w charakterystyczny sposób opalizują światło, imitując subtelnie powierzchnię aksamitu, efekt zależny od sposobu aplikacji, farba dostępna jest w  16 kolorach, wydajność 10 m2/l, MAGNAT, ok. 60 zł/l

Faktura ściany zależy zarówno od rodzaju farby, jak i sposobu oraz techniki nakładania, np. pędzlem, gąbką czy rękawicą dekoracyjną. Jeśli chcemy uzyskać dokładnie taki efekt, jaki obiecuje producent, warto skorzystać z pomocy fachowców.

Samodzielne nakładanie farby dekoracyjnej może niestety spowodować, że nasze ściany będą wyglądać nie do końca tak, jak oczekiwaliśmy. Z drugiej jednak strony, jeśli zależy nam na unikalnym efekcie - to jest on gwarantowany. Jednym słowem - wszystko w naszych rękach!