W te wakacje masz możliwość obejrzeć najciekawsze wyroby z porcelany, odwiedzić mieszkańców Krakowa w ich prywatnych mieszkaniach lub poznać młodopolską tradycję.

Mistrzowskie formy

Muzeum w Gliwicach ma szczęście do darczyńców. Niedawno otrzymało kolejny wspaniały dar - 400 wyrobów porcelanowych słynnej wytwórni Rosenthal. Ofiarował je Wolfgang Domogalla - kolekcjoner, który od pół wieku mieszka w Niemczech, ale urodził się w domu znajdującym się nieopodal siedziby muzeum - Willi Caro.

Niemal wszystkie podarowane muzeum wyroby powstały jako efekt działalności wyodrębnionego w 1961 roku w wytwórni Rosenthala oddziału Studio-Line. Ich twórcami byli słynni artyści zapraszani do współpracy przez Philipa Rosenthala juniora, m,.in. tacy jak: Salvador Dali, Ernst Fuchs, Tappio Wirkkala, Andy Warhol, Jasper Morrison, Gianni Versace.

„Żyć ze sztuką. Porcelana Rosenthal. Dar Wolfganga Domogalli dla Muzeum w Gliwicach”, Muzeum w Gliwicach, do 25 października, www.muzeum.gliwice.pl

Goście mile widziani

Już po raz czwarty mieszkańcy Krakowa otworzą drzwi swoich mieszkań, domów i pracowni artystycznych, zapraszając do nich nieznajomych. Wydarzy się to wszystko w ramach Festiwalu Otwarte Mieszkania, podczas dwóch lipcowych weekendów: 18-19 oraz 25-26 lipca.

Po każdym z miejsc gości oprowadzi jego właściciel lub projektant, opowiadając historię miejsca, rzeczy oraz mieszkających w tam ludzi. Odbędą się także liczne wydarzenia towarzyszące.

„Festiwal Otwarte Mieszkania”, Kraków, 18-19 i 25-26 lipca, www.fomkrakow.pl

Projekt Karolina Sorotiuk

Nowe z tradycją

Sztuka międzywojnia to nie tylko awangarda. Można się o tym przekonać, odwiedzając wystawę w Zielonej Bramie. Pokazano tu twórczość artystyczną i rzemieślniczą, która powstała z inspiracji dawnymi stylami i w dużej mierze stanowiła kontynuację tradycji młodopolskiej.

„Sztuka w 20-leciu międzywojennym. W stronę tradycji”, Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Zielona Brama, do 23 sierpnia, www.mng.gda.pl

Tamara de Lempicka, „La Polonaise”, 1933, akwatinta, papier, 34,5 x 26,5 cm, z kolekcji Marka Roeflera/Villa la Fleur

Malarska joga

Wystawa Urszuli Broll w warszawskiej Królikarni to opowieść o życiu i twórczości niesłusznie zapomnianej artystki, która miała bezpośredni udział w kształtowaniu się powojennej awangardy na Górnym Śląsku. Na przestrzeni dekad kontemplacyjna twórczość Urszuli Broll ewoluowała w kierunku, który nazwała: sztuka jako joga.

Artystka odkrywała mistykę Indii, taoizm, filozofię zen i tantrę. Pod wpływem dalekowschodnich praktyk medytacyjnych powstawały niezwykłe, niepowtarzalne prace.

„Urszula Broll. Atman znaczy oddech”, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Warszawa, do 27 września www.krolikarnia.mnw.art.pl

Urszula Broll, „Ogród”, 1970 r., akwarela, papier, 49 x 62 cm, dzięki uprzejmości Fundacji Katarzyny Kozyry