Polecamy najciekawsze wydarzenia artystyczne w Polsce i zagranicą.
Łódzkie święto wzornictwa
W ostatnich latach Łódź Design Festival odbywał się wiosną. Tym razem organizatorzy zdecydowali się na przełożenie imprezy na jesień, żeby móc lepiej sprostać nowym oczekiwaniom odwiedzających oraz wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem. Nie zabraknie jednak stałych, cenionych wystaw festiwalu, takich jak Must Have czy Make Me! Pojawią się też nowe projekty pokazujące, że musimy przestać produkować więcej i szybciej, a zacząć lepiej i staranniej. Część wydarzeń przeniesie się do internetu i wyjątkowych lokalizacji.
14. Łódź Design Festival PROGRES!, główny weekend 17–20 września, wernisaże wystaw: 1–30 września, www.lodzdesign.com
Stolica sztuki
Zapraszamy na 10. jubileuszową edycję Warsaw Gallery Weekend – największego cyklicznego przeglądu nowej sztuki w Polsce. Tegoroczna odsłona potrwa aż cztery dni (1–4 października) z uwagi na obszerny program wystaw oraz chęć zapewnienia publiczności większego komfortu i bezpieczeństwa zwiedzania. I choć na pewno będzie specyficzna, jedno się nie zmieni – poziom prezentacji. Do udziału kwalifikowane są same najlepsze galerie specjalizujące się w sztuce najnowszej i współczesnej. Tym razem będzie to trzydzieści galerii – z Warszawy, Łodzi, Poznania, Gliwic i Katowic.
Warsaw Gallery Weekend 2020, 1-4 października, www.warsawgalleryweekend.pl
Jak w lustrze
Wystawa prezentowana w krakowskim MOCAK-u pokazuje, że stary, dobry realizm cały czas ma się świetnie. Nadal jest atrakcyjnym sposobem przedstawienia rzeczywistości, także dla malarzy młodego pokolenia. A przy tym może mieć wiele, różnorodnych, cżęsto bardzo świeżych i zaskakujących wcieleń. Wśród wystawionych artystów zobaczymy m.in.: Rafała Bujnowskiego, Wilhelma Sasnala, Craiga Wylie, The Krasnals, Małgorzatę Blamowską, Mayę Gold.
„Współczesne modele realizmu”, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, do marca 2022, www.mocak.pl
Między rzeźbą a architekturą
Monika Sosnowska jest jedną z ważniejszych polskich współczesnych arystek. Tworzy instalacje przestrzenne i architektoniczne, a także rzeźby. Teraz jej prace zagościły w warszawskiej Zachęcie. To pierwsza tak duża monograficzna prezentacja dzieł artystki w Polsce, obejmująca wybór prac zarówno starszych, jak i najnowszych.
„Monika Sosnowska”, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, do 25 października, www.zacheta.art.pl
Mistrzowskie formy
Muzeum w Gliwicach ma szczęście do darczyńców. Niedawno otrzymało kolejny wspaniały dar - 400 wyrobów porcelanowych słynnej wytwórni Rosenthal. Ofiarował je Wolfgang Domogalla - kolekcjoner, który od pół wieku mieszka w Niemczech, ale urodził się w domu znajdującym się nieopodal siedziby muzeum - Willi Caro.
Niemal wszystkie podarowane muzeum wyroby powstały jako efekt działalności wyodrębnionego w 1961 roku w wytwórni Rosenthala oddziału Studio-Line. Ich twórcami byli słynni artyści zapraszani do współpracy przez Philipa Rosenthala juniora, m,.in. tacy jak: Salvador Dali, Ernst Fuchs, Tappio Wirkkala, Andy Warhol, Jasper Morrison, Gianni Versace.
„Żyć ze sztuką. Porcelana Rosenthal. Dar Wolfganga Domogalli dla Muzeum w Gliwicach”, Muzeum w Gliwicach, do 25 października, www.muzeum.gliwice.pl
Malarska joga
Wystawa Urszuli Broll w warszawskiej Królikarni to opowieść o życiu i twórczości niesłusznie zapomnianej artystki, która miała bezpośredni udział w kształtowaniu się powojennej awangardy na Górnym Śląsku. Na przestrzeni dekad kontemplacyjna twórczość Urszuli Broll ewoluowała w kierunku, który nazwała: sztuka jako joga.
Artystka odkrywała mistykę Indii, taoizm, filozofię zen i tantrę. Pod wpływem dalekowschodnich praktyk medytacyjnych powstawały niezwykłe, niepowtarzalne prace.
„Urszula Broll. Atman znaczy oddech”, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Warszawa, do 27 września www.krolikarnia.mnw.art.pl