Polecamy najciekawsze wydarzenia artystyczne w Polsce i zagranicą.

Łódzkie święto wzornictwa

W ostatnich latach Łódź Design Festival odbywał się wiosną. Tym razem organizatorzy zdecydowali się na przełożenie imprezy na jesień, żeby móc lepiej sprostać nowym oczekiwaniom odwiedzających oraz wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem. Nie zabraknie jednak stałych, cenionych wystaw festiwalu, takich jak Must Have czy Make Me! Pojawią się też nowe projekty pokazujące, że musimy przestać produkować więcej i szybciej, a zacząć lepiej i staranniej. Część wydarzeń przeniesie się do internetu i wyjątkowych lokalizacji.

14. Łódź Design Festival PROGRES!, główny weekend 17–20 września, wernisaże wystaw: 1–30 września, www.lodzdesign.com

Martyna Ochojska, ,,Dotyk", kolaż

Stolica sztuki

Zapraszamy na 10. jubileuszową edycję Warsaw Gallery Weekend – największego cyklicznego przeglądu nowej sztuki w Polsce. Tegoroczna odsłona potrwa aż cztery dni (1–4 października) z uwagi na obszerny program wystaw oraz chęć zapewnienia publiczności większego komfortu i bezpieczeństwa zwiedzania. I choć na pewno będzie specyficzna, jedno się nie zmieni – poziom prezentacji. Do udziału kwalifikowane są same najlepsze galerie specjalizujące się w sztuce najnowszej i współczesnej. Tym razem będzie to trzydzieści galerii – z Warszawy, Łodzi, Poznania, Gliwic i Katowic.

Warsaw Gallery Weekend 2020, 1-4 października, www.warsawgalleryweekend.pl

Sławomir Pawszak, bez tytułu, 2019, ceramika szkliwiona, 23 x 18 x 4 cm, Galeria BWA Warszawa

Jak w lustrze

Wystawa prezentowana w krakowskim MOCAK-u pokazuje, że stary, dobry realizm cały czas ma się świetnie. Nadal jest atrakcyjnym sposobem przedstawienia rzeczywistości, także dla malarzy młodego pokolenia. A przy tym może mieć wiele, różnorodnych, cżęsto bardzo świeżych i zaskakujących wcieleń. Wśród wystawionych artystów zobaczymy m.in.: Rafała Bujnowskiego, Wilhelma Sasnala, Craiga Wylie, The Krasnals, Małgorzatę Blamowską, Mayę Gold.

„Współczesne modele realizmu”, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, do marca 2022, www.mocak.pl

Małgorzata Blamowska, bez tytułu, 2007, olej, płótno, 100 x 135 cm, Kolekcja MOCAK-u

Między rzeźbą a architekturą

Monika Sosnowska jest jedną z ważniejszych polskich współczesnych arystek. Tworzy instalacje przestrzenne i architektoniczne, a także rzeźby. Teraz jej prace zagościły w warszawskiej Zachęcie. To pierwsza tak duża monograficzna prezentacja dzieł artystki w Polsce, obejmująca wybór prac zarówno starszych, jak i najnowszych.

„Monika Sosnowska”, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, do 25 października, www.zacheta.art.pl

Monika Sosnowska, wystawa ,,Martwa natura" w Fundacji Galerii Foksal, Warszawa, 2015, dzięki uprzejmości artystki oraz Fundacji Galerii Foksal, fot. Bartek Górka

Mistrzowskie formy

Muzeum w Gliwicach ma szczęście do darczyńców. Niedawno otrzymało kolejny wspaniały dar - 400 wyrobów porcelanowych słynnej wytwórni Rosenthal. Ofiarował je Wolfgang Domogalla - kolekcjoner, który od pół wieku mieszka w Niemczech, ale urodził się w domu znajdującym się nieopodal siedziby muzeum - Willi Caro.

Niemal wszystkie podarowane muzeum wyroby powstały jako efekt działalności wyodrębnionego w 1961 roku w wytwórni Rosenthala oddziału Studio-Line. Ich twórcami byli słynni artyści zapraszani do współpracy przez Philipa Rosenthala juniora, m,.in. tacy jak: Salvador Dali, Ernst Fuchs, Tappio Wirkkala, Andy Warhol, Jasper Morrison, Gianni Versace.

„Żyć ze sztuką. Porcelana Rosenthal. Dar Wolfganga Domogalli dla Muzeum w Gliwicach”, Muzeum w Gliwicach, do 25 października, www.muzeum.gliwice.pl

Malarska joga

Wystawa Urszuli Broll w warszawskiej Królikarni to opowieść o życiu i twórczości niesłusznie zapomnianej artystki, która miała bezpośredni udział w kształtowaniu się powojennej awangardy na Górnym Śląsku. Na przestrzeni dekad kontemplacyjna twórczość Urszuli Broll ewoluowała w kierunku, który nazwała: sztuka jako joga.

Artystka odkrywała mistykę Indii, taoizm, filozofię zen i tantrę. Pod wpływem dalekowschodnich praktyk medytacyjnych powstawały niezwykłe, niepowtarzalne prace.

„Urszula Broll. Atman znaczy oddech”, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Warszawa, do 27 września www.krolikarnia.mnw.art.pl

Urszula Broll, „Ogród”, 1970 r., akwarela, papier, 49 x 62 cm, dzięki uprzejmości Fundacji Katarzyny Kozyry