Przebogata twórczość Marca Chagalla zachwyca już nie tylko wielbicieli malarstwa, ale także pięknych przedmiotów.

Marc Changall - droga do sławy i pochodzenie

Swoim życiem udowodnił, że nie ma rzeczy niemożliwych. Urodzony w ubogiej rodzinie żydowskiej na Białorusi, Marc Chagall (1887-1985) odniósł światowy sukces. Był malarzem, grafikiem, scenografem, ilustratorem. W swoim długim życiu zetknął się z niemal wszystkimi artystycznymi nurtami minionego stulecia, jednak z żadnym nie związał się bliżej. W jego dziełach odnajdujemy wprawdzie echa ówczesnych „izmów”: kubizmu, symbolizmu, ekspresjonizmu czy surrealizmu, ale w rzeczywistości artysta całe swoje życie tworzył niejako na przekór.

Miłośników białego złota zaintryguje fakt, że motywy z bogatej twórczości artysty zostały także przeniesione na talerze dekoracyjne najsłynniejszego francuskiego producenta porcelany – Bernardaud, które dostępne są w wybranych salonach Rosenthal i na: www.rosenthal-gallery.com

Tematyka jego prac oscyluje wokół trzech kultur: żydowskiej, rosyjskiej i francuskiej. Malarz niejednokrotnie podejmował także wątki z czasów swojego dzieciństwa i młodości w Witebsku, nawiązując do obrzędów i zwyczajów żydowskich oraz ludowych. Posługiwał się językiem poetyckiej metafory, zacierając granice między światem realnym i fantastycznym. W tym duchu powstawały dzieła budzące skojarzenia z sennymi wizjami, widokami, które mogłyby stać się ilustracją zapomnianej baśni czy dziecięcego marzenia.

Prace Marca Changalla na żywo

Właśnie dlatego prace artysty - niemające swojego odpowiednika wśród wspomnianych „izmów” - mają dziś ogromną wartość! Miłośników unikatowego stylu Chagalla zainteresować może wystawa trwająca do 24 marca 2024 w barcelońskim Palau Martorell, która obejmuje ponad pięć dekad twórczości, w tym także mniej znane prace, m.in. będące ilustracją do bajek Jeana de La Fontaine’a.

„Kolor snów”, taki tytuł nosi monograficzna wystawa twórczości Marca Chagalla eksponowana w Palau Martorell w Barcelonie. Do 24 marca tego roku można na niej oglądać aż 180 dzieł mistrza, które obrazują jego długą karierę artystyczną.

We współpracy z francuskim producentem porcelany Bernardaud powstała również seria talerzy dekorowanych motywami opartymi na szkicach artysty do monumentalnego fresku, który na co dzień podziwiać mogą goście paryskiej Opéra Garnier. O niezwykłej atrakcyjności wizualnej dzieł Chagalla świadczy również fakt, że zaczerpnięte z nich motywy często pojawiają się w kolekcji miniatur emalierskich, które tworzone były w pracowniach katalońskich artystów-rzemieślników.

Autor
Urodził się w ubogiej rodzinie na Białorusi i...odniósł światowej sławy sukces! Kim był i co tworzył Marc Chagall?
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...