Książki i albumy na temat sztuki pozwalają pogłębiać zarówno wiedzę, jak i relację ze znanymi dziełami w domowym zaciszu. Polecamy pozycje, które warto przeczytać i mieć w domowej bibliotece. Pełne ciekawych historii, pasji, piękna.

Duże muzea i galerie mają to do siebie, że rzadko można w nich w spokoju kontemplować dzieła sztuki. Z kolei w tych małych, często spotykamy ciekawe obrazy lub grafiki, ale niewiele o nich wiemy. W obydwu przypadkach z pomocą przychodzą nam albumy i książki. Dzięki nim stale poszerzamy swoją wiedzę z zakresu historii sztuki, ale też poznajemy biografie sławnych artystów. Jest to bardzo ważne, by wiedzieć, jaki dzieło sztuki ma kontekst.

Na przykład w książce „Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi” autorzy Piotr Korduba i Jarosław Trybuś odwiedzają 24 mieszkania w Warszawie. Żadne z nich nie zostało zaprojektowane ani urządzone przez firmę designerską. Jak piszą, są one „elementem identyfikacji tożsamościowej” użytkowników. Czyli widać w nich prywatne i zawodowe historie właścicieli, poprzeplatane praktykami codziennego życia. - Opisując te mieszkania, interesowała nas przestrzeń pozostająca w związku ze swymi użytkowniczkami i użytkownikami - tłumaczą. - Chcieliśmy pokazać współczesne życie, które w nich się toczy. Ale z całym dobrodziejstwem i przekleństwem historycznego kontekstu. Ważnym kryterium doboru miejsc było ich usytuowanie.

„Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi”, Piotr Korduba i Jarosław Trybuś, Wydawnictwo Osnova. Na zdjęciu mieszkanie Mai Ganszyniec i Tomasza Kuczmy, fot. Tomo Yarmush

Są więc mieszkania w blokach, kamienicach, wieżowcach i apartamentowcach, a nie ma w willach czy domach jednorodzinnych. Jest na przykład mieszczące się na X piętrze wieżowca na osiedlu Służew nad Dolinką mieszkanie wnuczki wybitnego architekta Oskara Hansena. Kojarzony najczęściej z niezwykłym letnim domem w leżącym nad Bugiem Szuminie, Hansen swoje mieszkanie urządził według własnej koncepcji funkcjonalnej: z desek, listew, płyt meblowych i sklejki. Co to oznaczało w czasach niedoboru wszystkiego w połowie lat 80. XX wieku? Po odpowiedź warto zajrzeć do książki Korduby i Trybusia. Tym bardziej że mieszkanie to nigdy wcześniej nie było pokazywane światu.

Problem kontekstu powraca w zasadzie z każdej z prezentowanych przez nas publikacji. Również w imponującej monografii poświęconej jednemu z najważniejszych światowych muzeów -  amsterdamskiemu Rijksmuseum. Pozycja została przygotowana przez najwybitniejszych polskich specjalistów w dziedzinie sztuki holenderskiej: Piotra Borusowskiego, Aleksandrę Janiszewską-Cordone i Antoniego Ziembę. Ten starannie opracowany album pozwala bliżej przyjrzeć się obrazom z kolekcji Rijksmuseum zarówno pod względem formy i techniki, jak i ich tematyce, symbolice oraz licznym kontekstom. Gorąco polecamy.

Całe piękno świata

„Całe piękno świata”, Patrick Bringley, Arkady

Każdego roku miliony odwiedzają Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Ale tylko nieliczni mają nieograniczony dostęp do każdego jego zakamarka. Są to strażnicy, którzy pilnują
zgromadzonych tu skarbów. Patrick Bringley nigdy nie myślał, że będzie jednym z nich. Kiedy jednak u jego starszego brata zdiagnozowano raka, on sam poczuł potrzebę ucieczki od codziennego życia. Rzucił więc dotychczasową pracę dla New Yorkera i poszukał ukojenia w najpiękniejszym miejscu, jakie znał.

„Całe piękno świata”, Patrick Bringley, Arkady

Valentino i Schiaparelli

„Schiaparelli. Historia kultowego domu mody”, Emma Baxter-Wright, Arkady „Valentino. Historia kultowego domu mody”, Karen Homer, Arkady

Niech nikogo nie zwiodą nieduże rozmiary tych publikacji! Dwie nowe pozycje wydawnictwa Arkady z serii „Kultowe Domy Mody” po raz kolejny zachwycają bogactwem wiedzy. Obie pozycje liczą niespełna 200 stron, ale są bogato ilustrowane i napisane ze swadą. Książka poświęcona Valentino jest bogato ilustrowana zdjęciami z wybiegów oraz sesji dla magazynów modowych, a także dużym wyborem fotografii ukazujących samego projektanta i zaprzyjaźnionych z nim celebrytów. Natomiast zdjęcia gotowych projektów wraz ze zbliżeniami na detale i szkicami Schiaparelli pokazują niezwykły geniusz i dorobek projektantki.

„Schiaparelli. Historia kultowego domu mody”, Emma Baxter-Wright, Arkady
„Valentino. Historia kultowego domu mody”, Karen Homer, Arkady

Historia sztuki bez mężczyzn

„Historia sztuki bez mężczyzn”, Katy Hessel, Marginesy

W National Gallery w Londynie dzieła kobiet stanowią jeden procent zbiorów! Historia sztuki jaką znamy to opowieść o dziełach i prądach tworzonych przez mężczyzn. Katy Hessel, kuratorka
oraz historyczka sztuki, postanowiła napisać ją na nowo, uwzględniając perspektywę artystek - od renesansu po współczesność. Autorka przygląda się sylwetkom twórczyń z fascynacją i powagą, na które zasługują, i umieszcza ich twórczość w kontekście dominujących w danej epoce prądów. Ukazuje je zarówno jako uczestniczki współczesnego im życia artystycznego, jak i buntowniczki, które użyły swoją nieuprzywilejowaną pozycję do eksplorowania nowych obszarów sztuki.

„Historia sztuki bez mężczyzn”, Katy Hessel, Marginesy

Rijksmuseum w Amsterdamie

„Rijksmuseum w Amsterdamie”, Piotr Borusowski, Aleksandra Janiszewska-Cardone, Antoni Ziemba, Arkady

Amsterdamskie Rijksmuseum jest jednym z najważniejszych muzeów w Europie. Najbogatszą część zbiorów muzeum stanowi malarstwo, z takimi arcydziełami jak „Straż nocna” Rembrandta czy „Mleczarka” Vermeera. Książka Rijksmuseum przybliża tę kolekcję, pokazując najciekawsze obrazy zgrupowane w rozdziałach według porządku chronologicznego, a w jego obrębie także w układzie tematycznym. Każdy rozdział zaczyna syntetyczny wstęp, ukazujący szerokie tło historyczne, kulturowe i artystyczne. Znajdziemy tu wysokiej jakości reprodukcje ponad 500 obrazów z tej wyjątkowej kolekcji.

„Rijksmuseum w Amsterdamie”, Piotr Borusowski, Aleksandra Janiszewska-Cardone, Antoni Ziemba, Arkady

Edward Dwurnik

„Edward Dwurnik”, Wstęp Maria Anna Potocka, BoSz

Sztuka Dwurnika została doceniona za odważne użycie kolorów i umiejętność uchwycenia istoty ludzkiej kondycji. W ciągu swojej kariery artysta stworzył znaczący dorobek, na który składały się obrazy, rysunki i grafiki. Jego prace często eksplorowały różne aspekty współczesnego społeczeństwa. Wpływ Edwarda Dwurnika na polską sztukę i kulturę był znaczący, a jego prace można znaleźć w różnych muzeach i kolekcjach na całym świecie. Zmarł w 2018 roku, ale jego spuścizna artystyczna jest nadal celebrowana i badana przez entuzjastów sztuki oraz naukowców. Bogaty wybór prac artysty wzbogacony został o tekst wstępu autorstwa Marii Anny Potockiej, kuratorki i krytyczki sztuki.

„Edward Dwurnik”, Wstęp Maria Anna Potocka, BoSz

Karl Lagerfeld. Raj jest teraz

„Karl Lagerfeld. Raj jest teraz”, William Middleton, Marginesy

Karl Lagerfeld przez ponad trzydzieści lat piastował stanowisko dyrektora kreatywnego słynnego domu mody Chanel. Ekscentryczny projektant stał się legendą nie tylko dzięki zreformowaniu tej marki i wizjonerskim projektom, ale także za sprawą swojego charakterystycznego stylu - nieodłącznych okularów przeciwsłonecznych i śnieżnobiałych włosów zebranych w gładki kucyk - czy bezgranicznego oddania kotce Choupette. Autor, który osobiście znał projektanta, zabiera czytelników do najbardziej ekskluzywnych miejsc branży modowej i za kulisy pokazów. Przedstawia błyskotliwych artystów, stylowych bywalców salonów i najsłynniejsze gwiazdy - i pozwala zajrzeć do świata pełnego niezapomnianych postaci.

„Karl Lagerfeld. Raj jest teraz”, William Middleton, Marginesy

Polska szkoła plakatu

„Polska szkoła plakatu”, Zdzisław Schubert, BoSz

Malarska faktura, intensywne barwy, pogodny klimat, emocjonalne niuanse, wielopłaszczyznowa metaforyka, osobiste komentarze twórców to cechy charakterystyczne prac polskiej szkoły plakatu, dzięki którym są one łatwo rozpoznawalne przez wielbicieli sztuki graficznej zarówno w Polsce, jak i na świecie. Autor publikacji, Zdzisław Schubert, historyk sztuki i muzealnik, nie tylko przedstawia jej najsłynniejszych reprezentantów oraz ich najwybitniejsze dzieła, lecz także omawia najpopularniejsze tematy, którym graficy poświęcali uwagę, zarysowuje ramy tego zjawiska, systematyzuje jego rozwój i wyjaśnia narosłe wokół niego nieścisłości.

„Polska szkoła plakatu”, Zdzisław Schubert, BoSz

Teraz polski dizajn

„Teraz polski dizajn”, Aleksandra Koperda, Znak

Wreszcie nauczyliśmy się doceniać rodzime wzornictwo. Wazon OKO, fotel RM58, krzesło Pająk, figurki ćmielowskie, ceramika z Wytwórni Wyrobów Ceramicznych „Steatyt”, lampa TRN - to tylko kilka przykładów rzeczy, za którymi stoją niezwykłe historie. Warto je poznać i zobaczyć, co się dzieje, gdy świat nieposkromionej wyobraźni spotyka rzeczywistość. Autorką książki jest Aleksandra Koperda, animatorka kultury, historyczka sztuki, dziennikarka, kuratorka, autorka książek. Od 2016 roku prowadzi „Hygge Blog”, gdzie opowiada o inspirujących ludziach -projektantach, dizajnerach, artystach, rzemieślnikach - i o wnętrzach, w których żyją.

„Teraz polski dizajn”, Aleksandra Koperda, Znak

Warszawskie mieszkania

„Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi”, Piotr Korduba i Jarosław Trybuś, Wydawnictwo Osnova

W swojej książce Piotr Korduba i Jarosław Trybuś zaglądają do mieszkań i snują opowieści o ludziach i miejscach. Okazuje się, że Anda Rottenberg deklaruje, że nie dba o wystrój wnętrz - o ile tylko nic jej nie przeszkadza. W mieszkaniu Agnieszki Morawińskiej nie ma przedmiotów bez historii. W sypialni Małgorzaty Szumowskiej i Mateusza Kościukiewicza po obu stronach łóżka piętrzą się książki... Autorem zdjęć zamieszczonych w książce jest specjalizujący się w fotografiach wnętrz i designu Tomo Yarmush.

„Warszawskie mieszkania. Biografie miejsc, rzeczy i ludzi”, Piotr Korduba i Jarosław Trybuś, Wydawnictwo Osnova
Autor
Do czytania i oglądania. Polecamy 9 książek i albumów na temat sztuki
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...