Jesień to ulubiona pora roku miłośników czytania. Przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych premier książkowych od Domu Wydawniczego REBIS, które pokochają miłośnicy kultury i sztuki.

„Krótka historia sztuki” Charlotte Mullins

„Krótka historia sztuki” to najnowsza premiera, która dołączyła do publikacji książek z dziedziny sztuki w ofercie Domu Wydawniczego REBIS. Charlotte Mullins jest cenioną publicystką, krytyczką sztuki, pisarką i dziennikarką, a także autorką kilkunastu książek o sztuce. „Krótka historia sztuki” zabiera nas w inspirującą podróż przez sto tysięcy lat ludzkiej kreatywności. Charlotte Mullins zaczyna od znaków zostawionych przez ludzi prehistorycznych i pokazuje nam pierwsze arcydzieła, m.in. malowane amfory Eksekiasa i Terakotową Armię - z książki możemy dowiedzieć się na przykład, że cesarz zlecił jej wykonanie w wieku 13 lat, gdy objął władzę. W kolejnych rozdziałach autorka pasjonująco ukazuje rozkwit sztuki w dobie renesansu, zapoznając nas z Giottem i Donatellem, van Eyckiem i Michałem Aniołem. Przemierzając burzliwy wiek XX, tropi grupy artystyczne, ich powstanie i rozpad oraz przygląda się pionierom, między innymi Fridzie Kahlo, Jacobowi Lawrence’owi i Georgii O’Keeffe. Wreszcie przybliża współczesnych artystów, takich jak Ai Weiwei i Shirin Neshat, rzucając światło na sztukę tworzoną w odpowiedzi na problemy, przed którymi dziś stoi społeczeństwo. 

Autorka stawia fundamentalne pytania o to, dlaczego nasi przodkowie tworzyli sztukę, co dla nich znaczyła i co znaczy dla nas dzisiaj. Dlaczego sztuka jest ważna? Dzięki tym punktom wyjścia „Krótka historia sztuki” to pulsująca życiem gawęda, która oddziałuje na wyobraźnię czytelnika i ukazuje dzieła sztuki w kontekście głębszym niż pojedyncze i oderwane od siebie akty twórcze. Opowieść wędruje od Japonii i Indii po Amerykę Południową i Bliski Wschód, prezentuje mnóstwo marginalizowanych artystek i artystów, wskazując na niepodważalną rolę sztuki w rozumieniu naszej wspólnej kultury. Mullins w świeży sposób przybliża nie tylko rozmaite dzieła sztuki, ale także sam fenomen potrzeby twórczej u Homo sapiens.

Najciekawsze książki o sztuce, Dom Wydawniczy REBIS

Bogato ilustrowana „Krótka historia sztuki”, wydana w twardej oprawie z obwolutą - to idealny pomysł na prezent i pasjonująca lektura na jesienne wieczory, która przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi sztuki, a może nawet zainspiruje do twórczych działań.

„Artemisia” Alexandra Lapierre

Pośród wielu artystów i artystek autorka „Krótkiej historii sztuki” przywołuje Artemisię Gentileschi, włoską XVII-wieczną malarkę, której beletryzowana biografia pt. „Artemisia” ukazała się tego lata w Domu Wydawniczym REBIS. Niezwykłe i burzliwe życie artystki opisane przez Alexandrę Lapierre pozwala zrozumieć, dlaczego malarka do dziś uchodzi za ikonę feministycznej zemsty. 

Artemisia Gentileschi była pierwszą kobietą przyjętą w poczet prestiżowej florenckiej Accademia del Disegno, córką znanego malarza z kręgu caravaggionistów, Orazia Gentileschiego. Przyjaciółka i protegowana ówczesnych osobistości, otrzymywała zamówienia od najznamienitszych rodów Rzymu, Florencji, Neapolu, a nawet od koronowanych głów.

„Artemisię”, opisującą losy malarki, czyta się z wypiekami na twarzy. Ponadto książka jest również niezwykłym źródłem wiedzy na temat XVII-wiecznych artystów. Za sprawą zręcznego pióra autorki Artemisię poznajemy jako silną kobietę z krwi i kości, której największą pasją jest sztuka. Na uwagę zasługuje także posłowie, z którego dowiemy się m.in., że Alexandra Lapierre przez pięć lat tropiła ślady malarki i jej ojca w archiwach całej Europy, dzięki czemu, opisując wstrząsające życie bohaterki, powołuje się na historyczne fakty i zapiski, także te dotyczące pierwszego w XVII wieku procesu o deflorację. Artemisia powoli odzyskuje należne jej miejsce w historii sztuki. W najnowszych publikacjach dotyczących kobiet w sztuce przywoływane są jej niezwykła historia i talent w kontekście feministycznej zemsty oraz arteterapii. Sztuka okazała się dla Artemisii nie tylko pasją i wielką miłością, ale także lekarstwem i jedynym dostępnym narzędziem zemsty na swoim oprawcy. 

Wybitny talent tej malarki można podziwiać, oglądając m.in. „Zuzannę i starców”, „Judytę obcinającą głowę Holofernesowi”, „Autoportret” czy „Alegorię malarstwa”, zdobiące najważniejsze muzea świata.

„O architekturze” Witold Rybczyński

Kolejną nowością zaadresowaną do miłośników sztuki oraz architektury jest wyjątkowy album, który dołączył do oferty Domu Wydawniczego REBIS. „O architekturze” autorstwa Witolda Rybczyńskiego, wybitnego znawcy tematu, to opowieść snuta w sposób przystępny, a jednocześnie z wielkim znawstwem. Wydanie jest bogato ilustrowane rycinami, grafikami, obrazami oraz fotografiami, dzięki czemu mamy okazję podziwiać przywoływane obiekty. Książka za sprawą narratora staje się zajmującą opowieścią o sztuce konstruowania budowli, wyczuwa się w niej nie tylko dar opowiadania Witolda Rybczyńskiego, który ze swadą i erudycją opisuje fenomen konstrukcji, ale także jego głębokie zamiłowanie do architektury. Polecamy ją szczególnie, ponieważ to pierwsza książka traktująca o architekturze w sposób tak kompleksowy, a zarazem przystępny.

„O architekturze” Witold Rybczyński, Dom Wydawniczy REBIS

Witold Rybczyński opisuje, jak zmiany technologiczne, ekonomiczne i społeczne, a także przemiany gustów i upodobań wpływały na architektoniczne idee i ideały. Aby to zobrazować, szczegółowo przedstawia mnóstwo przykładów: od świątyń, takich jak Hagia Sophia i katedra Świętego Pawła w Londynie, poprzez budynki mieszkalne, w tym cesarską willę Katsura i Alhambrę, budynki użyteczności publicznej, m.in. Crystal Palace i dom towarowy Rudolfa Petersdorffa we Wrocławiu, ikony narodowe, jak wieża Eiffla czy Sydney Opera House, aż po wieżowce, między innymi Seagram Building i budynek CCTV w Pekinie. Autor podkreśla, że wszystkie budowle łączy w czasie i przestrzeni ludzka potrzeba porządku, sensu i piękna.

„O architekturze” to wciągająca i spójna opowieść o architektonicznej manifestacji uniwersalnego dążenia człowieka do celebrowania, czczenia i upamiętniania. Książka Rybczyńskiego - autorytatywna, wyważona i zakorzeniona w nauce - zachwyci czytelników zainteresowanych zrozumieniem budowli, które odwiedzają lub mijają każdego dnia. Autor z wielką erudycją, lecz jednocześnie z bardzo osobistego punktu widzenia rzuca światło na wybrane ważne budowle świata. Ukazuje nie tylko historyczne i intelektualne źródła architektury, lecz także całe jej piękno.

Zachęcamy do lektury premierowych książek, jak też do zapoznania się z bogatą ofertą Domu Wydawniczego REBIS, w której znajdują się również takie pozycje, jak:

  • „O sztuce” E. Gombricha, a także „Krótka historia świata” tego autora
  • „Galeria szaleńca” Brooke’a-Hitchinga oraz inne albumy tego autora
  • „Historia obrazów” D M. Gaydorfa i D. Hockneya - także w wydaniu dla dzieci
  • „Paryż belle epoque” M. Gutowskiej-Adamczyk i M. Orzeszyny
  • „Antoine de Paris” M. Orzeszyny
  • „To ja byłem Vermeerem” F. Wyynne’a
  • „Fantastyczne światy” Wojciecha Siudmaka, ten oraz inne albumy tego malarza, a także biografie artystów i artystek, m.in. Mariny Abramović, Igora Mitoraja, Heleny Rubinstein, Tamary Łempickiej, Coco Chanel czy Kate Bush. W serii biografii polskich artystek i artystów znajdziemy także m.in. biografię Marka Hłaski, Jana Nowickiego, Romana Wilhelmiego, Kory czy Jagi Hupało.