Pod znajomo brzmiącą nazwą Wanda kryją się mało znane, niezwykłe storczyki. Nie mają one nic wspólnego z polskim imieniem. To egzotyczne piękności, rosnące w koronach drzew. Poznajcie Wandę, jakiej nie znacie.
To jedne z najpiękniejszych storczyków na świecie. Vanda, bo tak nazywa się cały rodzaj ponad pięćdziesięciu gatunków, to w większości epifity, żyjące wysoko w koronach drzew, a dokładnie na gałęziach, w załamaniach i spękaniach kory. Często używa się ich spolszczonej nazwy - wanda. Te egzotyczne piękności mają azjatyckie korzenie (a mają je naprawdę długie). Dziko rosnące można spotkać w tropikalnych rejonach Azji, a także w Nowej Gwinei i Australii. Wśród tych dzikich najbardziej ceniona jest wanda błękitna (łac. Vanda coerulea, widoczna na zdjęciu wprowadzającym) nosząca miano niekorowanej królowej. Jej niezwykłe prawie niebieskie kwiaty są bardzo cenione przez kolekcjonerów.
![]() |
Brytyjska para książęca William i Kate w Ogrodzie Botanicznym w Singapurze podziwia "królewski storczyk" Vanda William Catherine nazwany ich imionami. Fot. National Parks Board, Singapore. |
Wanda okiem botanika
Już na pierwszy rzut oka widać, że wanda jest bardzo podobna do popularnych w Polsce storczyków z rodzaju Phalaenopsis oraz Dendrobium. Ma jednak w sobie coś niezwykłego. W warunkach naturalnych mogą dorastać nawet do 3 metrów, w szklarni do 150 cm, w domu będą znacznie mniejsze. Kwiaty wandy są podobne do "naszych" storczyków, zwłaszcza do falenopsisa. Na jednym pędzie kwiatostanowm jest nawet dwadzieścia okrągławych w zarysie kwiatów o średnicy do 15 cm. Kwiaty mogą być niebieskawe, fioletowe, różowe, czerwone, białe lub żółte. Wiele z nich ma małą warżkę, a inne całkiem sporą i bardzo ozdobną. Warżka (łac. labellum) - to najbardziej efektowna i rzucająca się w oczy część kwiatu (dolny płatek), który w naturze służy jako lądowisko dla owadzich zapylaczy.
Jednak nie tylko kwiaty i liście są ozdobą wandy. Ma też niezwykłe długie, rozgałęzione, zwisające korzenie powietrzne, które wyglądają jak miniliany.
Wanda: zachcianki tropikalnej piękności
Aby ostudzić nadmierny entuzjazm storczykomaniaków, trzeba zaznaczyć, że wandy nie są łatwe w uprawie, a na pewno nie są dla początkujących! Potrzebują regularnej pielęgnacji i znajomości podstawowych zasad uprawy. Wymagają regularnego podlewania (nawet codziennie), gdyż ich długie nagie korzenie szybko przesychają. Warto zafundować im solidną, ale krótką kąpiel, najlepiej w wodzie destylowanej lub filtrowanej metodą odwróconej osmozy. Nie stosować metody Ice Bucket Challenge! Woda do podlewania powinna mieć temperaturę pokojową. Raz w tygodniu warto do niej dodać nawóz do storczyków (połowa dawki podanej przez producenta).
Wandy najlepiej uprawiać w wiszących koszykach, aby ich korzenie mogły swobodnie zwisać, można je także uprawiać w szklanych wazonach lub doniczkach z podłożem do storczyków (wtedy podlewamy co 5 dni) jednak ich korzenie zawsze powinny móc swobodnie rozchodzić się na boki (muszą mieć dostęp do światła i w żadnym wypadku nie można ich przycinać!).
Wandy dobrze będą się czuły w jasnych pomieszczeniach, o dużej wilgotności (70-80%), lubią też częste spryskiwanie liści. Nie mogą być narażone na mocne słońce (zwłaszcza w miesiącach letnich). Odpowiednia dla nich temperaturą jest 24-32 °C w dzień i 16-20°C w nocy. Ale przeciągów wandy nie lubią. Kwitną praktycznie o każdej porze roku (nawet 2-3 razy, a pojedyncze kwitnienie trwa kilka tygodni), najczęściej od wiosny do jesieni.