Kojarzące się kiedyś z ogrodami wiejskimi floksy wiechowate stały się znów modne. I to nie tylko dzięki temu, że ich uprawa jest mało skomplikowana, ale także z uwagi na to, że hodowcy roślin tworzą nowe ciekawe odmiany tych pięknych roślin.

Na ogrodowych rabatach floksy wiechowate (Phlox paniculata), znane też pod nazwą płomyki wiechowate pojawiają się od dawna. Obok malw i piwonii są klasycznymi roślinami sadzonymi w wiejskich ogródkach. Popularność floksy zyskały dzięki intensywnemu, słodkiemu zapachowi kwiatów. Należą do rodziny wielosiłowatych i są bylinami (czyli wieloletnimi roślinami zielnymi, które budzą się do życia wiosną, a jesienią zamierają, by schowane pod ziemią przetrwać zimę.)

Floksy tworzą kępy, które w środku lata ożywają za sprawą kolorowych kwiatów. W zależności od odmiany osiągają 50-120 cm wysokości. Liście floksów są wydłużone, mają lancetowaty kształt i osadzone są wokół sztywnej łodygi. 

Kwiaty floksów, zebrane w stożkowate kwiatostany znajdujące się na szczytach sztywnych pędów mogą mieć barwę białą, różne odcienie kremowego, różowego, fioletu lub koloru czerwonego. Pojawiają się w lipcu i mogą rozwijać aż do października.

Można uprawiać odmiany jednokolorowe oraz dwukolorowe (z plamką w środku kwiatu lub paskami na płatkach), odmiany pojedyncze i półpełne. A od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszą się nowe odmiany, które nie tylko wspaniale kwitną, ale mają dodatkowo ciekawie zabarwione liście, np. paskowane, z jasnym brzegiem, zielono-żółte bądź bordowe.

Wymagania floksów

Większość floksów wiechowatych najlepiej rośnie w miejscach półcienistych lub lekko zacienionych. Pełne słońce może doprowadzić do poparzenia ich kwiatów. Ale w sprzedaży dostępne są też odmiany, które lepiej wybarwiają się w pełnym słońcu, dlatego kupując sadzonki do ogrodu zawsze należy się upewnić, jakie stanowisko będzie dla nich najlepsze.

Podczas sadzenia roślinom trzeba zapewnić lekko wilgotne, próchniczno-piaszczyste podłoże. Wysokie odmiany trzeba sadzić na zacisznych stanowiskach, aby nie połamały się na wietrze. Warto też zapewnić im podpory, ponieważ w czasie kwitnienia albo po intensywnych opadach deszczu ich ciężkie kwiatostany często wyginają wysokie łodygi.

Gdzie posadzić floksy?

W ogrodzie najlepiej sadzić floksy w takich miejscach, w których często przebywamy, np. na rabatach w pobliżu tarasów, blisko altany, ścieżki prowadzącej do domu, albo kącika wypoczynkowego. Ponieważ poza przyjemnym zapachem kwiatów floksy mają jeszcze jedną cechę - przyciągają do siebie motyle.

Floksy dobrze prezentują się w towarzystwie traw ozdobnych (rozplenic, miskantów i trzcinników), innych kwitnących bylin i roślin jednorocznych, takich jak jeżówki, liliowce, kosmosy czy złociście żółte rudbekie. Ale równie dobrze można sadzić obok nich rośliny o ozdobnych liściach, które podkreślą urodę kwiatów, np. bergenię sercowatą, żurawki o purpurowych liściach albo funkie.

Floksy świetnie wyglądają sadzone w kępach po kilka, a nawet kilkanaście sztuk, ale można też je wykorzystywać do mieszanych kompozycji - szczególnie jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca.

Jak pielęgnować floksy?

Floksy wiechowate są mało kłopotliwymi roślinami, dlatego ich pielęgnacja nie jest specjalnie skomplikowana. Jeśli jednak chcemy cieszyć się długo pięknymi kwiatami, warto pamiętać o tym, że trzeba je regularnie podlewać (szczególnie podczas upalnych letnich dni). Muszą mieć stale lekko wilgotne podłoże (ale nie mokre). Najlepiej podlewać rośliny wieczorem i to w taki sposób, by nie moczyć kwiatów i liści roślin. Wiosną i latem (do połowy sierpnia) floksy nawozimy stosując nawozy przeznaczone do kwitnących roślin ogrodowych (czyli z dużą zawartością fosforu).

Ważnym zabiegiem jest oczyszczanie roślin z przekwitłych kwiatostanów - przycięcie roślin tuż po kwitnieniu i nie dopuszczenie, aby zawiązały nasiona, sprawi, że te piękne byliny zakwitną drugi raz (choć może to być mniej obfite kwitnienie niż za pierwszym razem). Pod koniec sezonu (jesienią) rośliny należy ściąć tuż przy ziemi, bo jesienią i zimą nie wyglądają zbyt efektownie, a ponadto wilgoć gromadząca się na powierzchni liści i łodyg może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych, np. mączniaka (objawia się białym nalotem na liściach).

Rozmnażanie floksów

Co kilka lat kępy floksów stają się tak szerokie, że dobrze jest je wykopać, podzielić i przesadzić na nowe stanowisko. Najlepiej do takiej operacji zabrać się wiosną lub wczesnym latem, w czasie pochmurnej pogody. Po wykopaniu kępę floksów należy podzielić na kilka części (zwracając uwagę na to, by każda miała odpowiednią ilość korzeni), po czym posadzić do dołka wypełnionego świeżym podłożem.

Problemy w uprawie floksów w ogrodzie

Kłopoty z floksami pojawiają się, jeśli przez dłuższy czas latem panuje deszczowa pogoda. Wówczas floksy bywają atakowane przez mączniaki. Może się zdarzyć, że w podłożu pod floksami pojawią się nicienie, które sprawiają zamieranie roślin.

Walka z chorobami i szkodnikami nie jest łatwa, dlatego profilaktycznie obok floksów można sadzić aksamitki (Tagetes), które odstraszają nicienie i podlewać rośliny naturalnymi gnojówkami z roślin (np. z wrotyczu); chronią one rośliny i dodatkowo są źródłem składników pokarmowych. Można też jesienią przesadzić wiosną rośliny na inne stanowisko i pamiętać, by ograniczyć nieco ich podlewanie.

Autor
Uprawa i pielęgnacja floksów wiechowatych
Małgorzata Wójcik
Architekt krajobrazu, redaktorka, autorka tekstów i zdjęć oraz projektantka ogrodów. Ukończyła Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w SGGW w Warszawie....