Wisteria, nazywana również słodlinem lub glicynią, uznawana jest za jedno z najpiękniejszych pnączy. W drugiej połowie XIX wieku trafiła z Japonii do Stanów Zjednoczonych, a w ciągu kilku dekad stała się wyjątkowo popularną rośliną ogrodową. Co warto o niej wiedzieć i jak ją uprawiać? Poniżej znajdują się przydatne informacje i wskazówki.

Wisteria - najpopularniejsze odmiany

Zarówno glicynia, jak i słodlin, to nazwy nawiązujące do słodkiego zapachu tej rośliny. Drzewa te, jeśli będą odpowiednio pielęgnowane, mogą osiągnąć nawet dwadzieścia metrów wysokości, a w okresie kwitnienia na pnączach pojawiają się atrakcyjne kwiaty przywodzące na myśl kłęby waty. Do najsłynniejszych odmian należą glicynia japońska, chińska, amerykańska i kentucka.

Glicynia japońska jest najczęściej uprawianym gatunkiem, a jej kwiatostany osiągają nawet 100 centymetrów długości. Okres kwitnienia przypada na maj, a w okresie zimowym warto ją zabezpieczyć przed mrozem. Gatunek ten dzieli się na szereg odmian, takich jak Blue Dream o niebieskich kwiatach czy też Pink Ice, której kwiaty są różowe i intensywnie pachną.

Glicynia chińska jest wybierana przez osoby, którym zależy na szybkim kwitnieniu, ale nie powinno się jej sadzić na stanowiskach narażonych na chłód. Do jej odmian należą atrakcyjne Blue Sapphire o niebiesko-fioletowych kwiatach oraz Texas White o białych kwiatach, która idealnie sprawdza się również do uprawy w formie drzewek bonsai.

Glicynia amerykańska pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i zawdzięcza swoją popularność wysokiej odporności na niskie temperatury. Dzieli się na odmiany, do których należą między innymi Longwood Purple o fioletowych kwiatostanach oraz Nivea, w której kwiaty są białe i mają żółte oczko.

Glicynia kentucka jest często mylona z amerykańską, podczas gdy dzielą je dość spore różnice. W tym wypadku kwiaty są mniej pękate, ale większe. Wyróżnia się dwie odmiany glicynii kentuckiej, a mianowicie Blue Moon o niebieskich kwiatach oraz Clara Mack o białych kwiatach z zielono-żółtym oczkiem. 

Kiedy sadzić wisterię?

Istnieją dwa sposoby na zapewnienie sobie wisterii w ogrodzie. Pierwszym z nich jest posadzenie jej, a drugim wysianie. Najlepszą porą na posadzenie glicynii są wiosna i jesień, ponieważ właśnie te dwie pory zapewniają jej optymalne warunki do rozrostu. Z kolei wysiewanie wisterii jest wariantem dla osób cechujących się wyjątkową cierpliwością. Nasiona trzeba moczyć przez dwadzieścia cztery godziny w ciepłej wodzie, a później umieścić w osobnych doniczkach.

Kiedy roślina zacznie kiełkować, trzeba ją trzymać w domu przez trzy lata, ponieważ na tym etapie jest bardzo wrażliwa na wahania temperatur. Kiedy sadzonka podrośnie, można przesadzić ją do ogrodu w okresie wiosennym lub jesiennym, ale warto pamiętać, że wysiewana glicynia kwitnie dopiero po siedmiu latach.

Wisteria - uprawa, wymagania i pielęgnacja

Ważną kwestią jest wybór odpowiedniego stanowiska dla wisterii, a trzeba pamiętać, że roślina ta uwielbia słońce. Należy znaleźć miejsce, w którym glicynia będzie miała bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi minimum przez sześć godzin w ciągu dnia. Brak słońca będzie widoczny podczas kwitnienia, które z powodu cienia może być o wiele słabsze i mniej efektowne. Warto pamiętać o tym, że wisteria wyposażona jest w masywne pnącza, które wymagają podpory, pergoli lub kratownic, które zapewnią jej oparcie i możliwość swobodnego rozrostu.

Wisteria najlepiej czuje się, kiedy jest posadzona w lekkiej, próchniczej glebie o odczynie obojętnym, ale nie zaszkodzi jej gleba o odczynie delikatnie kwaśnym. Samo podlewanie rośliny jest w dużej mierze zależne od jej wieku. Młode rośliny wymagają częstego podlewania, ale z czasem czynność tą należy ograniczyć.

Konieczne jest zapewnianie jej wody w trakcie silnych upałów, a zwłaszcza w okresie przejściowych susz. Wisteria powinna być nawożona nawozem naturalnym. Świetnie sprawdzi się obornik lub kompostownik, natomiast nawozy azotowe są czymś, czego trzeba unikać w tym wypadku.

Rozmnażanie wisterii

Istnieją trzy sposoby na rozmnażanie wisterii, a mianowicie przez sadzonki pędowe, z nasion i przez odkłady. Pierwsza metoda polega na stworzeniu z młodych pędów sadzonek jednowęzłowych, które w połowie czerwca sadzi się na głębokość 10 centymetrów. Podłoże w tym wypadku powinno składać się z odkwaszonego torfu i piasku lub perlitu. Rozmnażanie rośliny z nasion nie jest trudne, ale długotrwałe, o czym była mowa powyżej.

Z kolei rozmnażanie wisterii z odkładów powinno być wykonywane wczesną wiosną. Metoda ta polega na nacięciu pędu i obrączkowaniu go za pomocą drutu. Nacięte miejsce należy przykryć wilgotną ziemią i zabezpieczyć przed wyschnięciem folia lub doniczką. W większości odmian po kilku miesiącach odkład będzie gotowy do odcięcia.

Choroby wisterii

Glicynia jest rośliną dość odporną na choroby i szkodniki, ale nie oznacza to, że nie zdarzają się sytuacje wymagające działania. Najczęściej choroba rośliny objawia się pojawieniem się żółtych liści, co oznacza, że jej podłoże jest zbyt alkaliczne lub chorobę grzybową. Stosowanie się do zaleceń dotyczących uprawy to podstawa jej pięknego wyglądu. Jeśli zaś na liściach najpierw pojawiają się plamy, a później cała powierzchnia  żółknie, należy zastosować opryski na chorobę grzybową zgodnie z zaleceniem producenta.