Wielu ogrodników amatorów marzy o własnym drzewku cytrusowym w mieszkaniu. Możemy oczywiście kupić w kwiaciarni już wyrośnięte i często nawet owocujące drzewko takich gatunków jak cytryna, mandarynka czy kumkwat, ale można też z powodzeniem wyhodować roślinę samodzielnie z pestki. Nie jest to wcale trudne, wymaga jedynie odrobiny zaangażowania cierpliwości.

W warunkach domowych możemy spróbować uprawy z pestki takich drzewek cytrusowych jak cytryna, limonka, mandarynka, pomarańcza czy grejpfrut. Decydując się na to, trzeba jednak być cierpliwym, ponieważ cytrusy rosną dosyć wolno i na ich pierwsze kwitnienie i owocowanie przyjdzie nam poczekać co najmniej kilka lat. Zdradzamy tajniki domowej uprawy cytrusów.  

Domowa uprawa cytrusów z pestki krok po kroku

Oto sposób na amatorską uprawę drzewek cytrusowych w mieszkaniu w kilku prostych krokach:

Krok 1 Wybór nasion

Skąd wziąć nasiona cytrusów do uprawy doniczkowej? Mamy dwie możliwości. Możemy kupić nasiona w sklepie ogrodniczym- trzeba jednak wziąć pod uwagę, że są one raczej trudno dostępne, ponieważ nie cieszą się zbyt dużą popularnością i niewiele sklepów ogrodniczych decyduje się na ich sprowadzanie. Drugą bardzo łatwo dostępną i w dodatku niedrogą opcją jest po prostu skorzystanie z nasion wydobytych z owoców zakupionych w sklepie spożywczym.

Wybierzmy się więc do warzywniaka lub supermarketu i poszukajmy cytrusów interesującego nas gatunku. W celu pozyskania nasion wybierzmy zdrowe i jak najbardziej dojrzałe egzemplarze. Idealnie byłoby, gdyby byłoby to rośliny pochodzące z upraw ekologicznych, w których nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin. Są one co prawda droższe, jednak pozyskane z nich nasiona z pewnością będą o wiele lepszej jakości.  

Krok 2 Przygotowanie nasion do siewu

Nasion cytrusów nie siejemy bezpośrednio po wyjęciu ich z owoców. Niestety musielibyśmy wtedy czekać bardzo długo na ich wykiełkowanie, jeśli w ogóle by ono nastąpiło. Po wyjęciu pestek z grejpfruta, cytryny, pomarańczy, limonki czy mandarynki trzeba umyć pod bieżącą letnią wodą, a następnie zamoczyć je w wodzie o temperaturze pokojowej na 24 godziny. W tym czasie napęcznieją, a ich powierzchnia pokryje się specyficzną śluzową powłoką. Tak przygotowane nasiona znacznie szybciej i łatwiej wykiełkują.  

Krok 3 Przygotowanie podłoża

W jakim podłożu siać cytrusy? Ziemia do siewu powinna być przede wszystkim lekka, ale jednocześnie niezbyt szybko przesychająca. Idealnie sprawdzi się specjalne podłoże do uprawy cytrusów, które kupimy w dobrych kwiaciarniach lub centrach ogrodniczych wymieszane z piaskiem (80% podłoża i 20% piasku). Możemy też oczywiście skorzystać z dobrej jakości uniwersalnej ziemi kwiatowej kompostowej wymieszanej z piaskiem. Unikajmy z kolei bardzo lekkiego podłoża torfowego, które będzie szybko przesychać, co utrudni kiełkowanie nasion.  

Krok 4 Siew nasion

Nasiona cytryny, limonki pomarańczy, mandarynki czy grejpfruta siejemy na głębokość 1-1,5 cm w lekko wilgotnym podłożu. Pamiętajmy, że okres kiełkowania nasion tych gatunków w naszych warunkach klimatycznych jest dosyć długi i może wynieść od kilku tygodni do nawet 3-4 miesięcy, dlatego nie zrażajmy się, jeśli młoda roślina nie pojawia się po krótkim czasie. Okres kiełkowania nasion cytrusów możemy przyspieszyć, zapewniając im odpowiednie warunki, czyli przede wszystkim dosyć wysoką temperaturę w pomieszczeniu, w którym stoi doniczka - nawet około 25⁰C, a minimalnie 20⁰C.

Bardzo ważne jest także utrzymywanie stale wilgotnego podłoża. Najlepiej po prostu co kilka dni sprawdzać jego stan i w razie potrzeby zraszać je letnią wodą ze spryskiwacza. Niektóre poradniki ogrodnicze zalecają okrycie doniczki, w której posialiśmy nasiona cytrusów foliowym kapturkiem, co ma pomóc zachować stałą wilgotność podłoża w donicy i przyspieszyć kiełkowanie. Niestety nie jest to dobry pomysł, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z uprawą roślin cytrusowych i nie mamy jeszcze doświadczenia. W takich warunkach bardzo łatwo bowiem doprowadzić do pleśnienia podłoża w donicy i zniszczenia nasion oraz młodych siewek- wystarczy raz odrobinę za mocno spryskać podłoże wodą, a następnie zbyt szczelnie okryć doniczkę folią, a bardzo szybko w ziemi zaczną się rozwijać pleśnie.  

Krok 5 Pielęgnacja siewki

Kiedy pojawią się pierwsze siewki naszych cytrusów, dbajmy o ich regularne, lecz umiarkowane podlewanie ustaną wodą. Nie dopuszczajmy zarówno do przelania roślin, jak i ich przesuszenia. W obu przypadkach cytrusy mogą nawet zrzucić wszystkie liście. Doniczki z młodymi drzewkami cytrusowymi najlepiej postawić w ciepłym jasnym pomieszczeniu. Unikajmy jednak ich długotrwałej ekspozycji na bardzo silne bezpośrednie promieniowanie słoneczne, ponieważ może to spowodować poparzenie młodych wrażliwych listków. Odradza się więc stawianie doniczek z młodymi cytrusami na parapecie o wystawie południowej, gdzie słońce operuje naprawdę mocno przez niemalże cały dzień.

Kiedy nasze drzewko cytrusowe ma już 6-8 liści możemy uszczypnąć jego wierzchołek. Spowoduje to, że roślinka ładnie się rozkrzewi. Już mającą dwa miesiące siewkę możemy też zacząć nawozić. Początkowo najlepiej rozbić to łagodnym nawozem naturalnym w postaci biohumusu dostarczanego roślinom raz na 2-3 tygodnie. Gdy drzewka mają około 6 miesięcy, możemy zacząć je podlewać specjalnym nawozem mineralnym przeznaczonym do cytrusów, który znajdziemy w kwiaciarniach w sklepach ogrodniczych.  

Czy drzewka cytrusowe można uprawiać w ogrodzie, na balkonie lub tarasie?

W naszym klimacie ich całoroczna uprawa na zewnątrz nie jest możliwa ze względu na zbyt niskie temperatury jesienią i zimą. Możemy jednak z powodzeniem wystawić rośliny w donicach na dwór na okres wiosenno- letni. Z pewnością na świeżym powietrzu bardzo ładnie się rozrosną. Pamiętajmy jednak, że powinniśmy zabrać je do pomieszczenia jesienią już, gdy temperatura w nocy spada do około 10 ⁰C.