Stojąc przed wyborem okładziny podłogowej na balkon lub taras, warto rozważyć montaż sztucznej trawy. To podłoże ciepłe i miłe dla stopy, a przy tym zachwycająco zielone o każdej porze roku. W zestawieniu z wygodnymi meblami ogrodowymi stworzy wymarzoną scenerię do delektowania się poranną kawą. Poznaj zalety oraz wady sztucznej trawy i sprawdź, na co zwrócić uwagę, decydując się na jej zakup.

Sztuczna trawa - garść podstawowych informacji o produkcie

Sztuczną trawę najłatwiej jest porównać do wykładziny, którą po prostu kładziemy na podłożu i podobna jest również metoda jej wytwarzania. To produkt syntetyczny, produkowany najczęściej z polietylenu lub polipropylenu, jednak nie oznacza to, że jest kompletnie nieekologiczny.

Sztuczną trawę można poddać recyklingowi, a często w procesie produkcji okładziny wykorzystywany jest granulat produkowany również z recyklingu. Odłóżmy na bok skojarzenia dotyczące szorstkiej, mało wytrzymałej i średnio estetycznej sztucznej trawy sprzed lat. Obecnie zdecydowanie bardziej przypomina prawdziwy trawnik, jest niezwykle przyjemna w dotyku i występuje w wielu odcieniach, a nawet kolorach.

Zalety i wady sztucznej trawy na tarasie i balkonie

Sztuczna trawa jest wyborem bardzo komfortowym. Przede wszystkim możemy położyć ją na tarasie i balkonie, czego nie zrobimy raczej z prawdziwą trawą. Co więcej, efekt trawnika osiągamy natychmiast po ułożeniu. Wygląd nawiązujący do naturalnej zieleni pozwala stworzyć na balkonie namiastkę prawdziwego ogrodowego klimatu, a w dodatku jest miękka i przyjemna w dotyku, dzięki czemu chroni małe dzieci przed urazami.

Bezapelacyjną zaletą jest odporność sztucznej murawy na zmienne i często trudne warunki atmosferyczne, co oznacza, że nie musimy jej zwijać na zimę i nie straci nic ze swojego uroku nawet w długotrwałym kontakcie z promieniami UV w słoneczne dni. Kolejnym atutem jest brak błota podczas deszczu, gdyż okładzina została wyposażona w otworki, przez które woda swobodnie zostaje odprowadzona.

Do wad sztucznej trawy można zaliczyć nagrzewanie się do dość wysokich temperatur podczas upałów, jednak tą wadą charakteryzują się w zasadzie wszystkie okładziny zewnętrzne. Musimy liczyć się również z faktem, że mimo wszystko nie jest to naturalna trawa produkująca tlen, a jedynie jej imitacja.

Rodzaje sztucznej trawy - która sprawdzi się na balkonie i tarasie?

Sztuczna trawa kiedyś produkowana była w dość skromnej ofercie. Współcześnie jej design jest zdecydowanie bardziej zróżnicowany. Mnogość odcieni od jasnej zieleni, po głęboki nasycony kolor zbliżony do butelkowej zieleni, pozostawia szerokie pole dla kreatywności w aranżacji tarasu.

Jeśli zieleń nas nie satysfakcjonuje i urządzamy taras w niesztampowym stylu, możemy wybrać sztuczną trawę czerwoną, niebieską, fioletową, grafitową, beżową, a nawet czarną.

Poszczególne modele różnią się między sobą również pod względem długości i grubości włosia, które decydują o formie sztucznego trawnika. Możemy wybrać produkt imitujący niską, skrupulatnie przystrzyżoną murawę lub wręcz przeciwnie, bujny dziki trawnik.

U sprzedawców możemy spotkać się z pojęciami sztucznej trawy boiskowej i krajobrazowej. Na taras i balkon warto wybrać sztuczną trawę krajobrazową, ponieważ jest przyjemniejsza w dotyku z powodu użycia w produkcji delikatniejszych włókien.

Na co zwrócić uwagę, kupując sztuczną trawę na taras?

Jednym z najważniejszych czynników, na które należy zwrócić uwagę, kupując sztuczną trawę, jest jakość materiału, z którego została ona wykonana. Sztuczna trawa wyprodukowana z materiałów najwyższej jakości posłuży nam bezawaryjnie wiele lat i będzie łatwa w pielęgnacji.

Nie warto więc podczas zakupu kierować się wyłącznie niską ceną. Sztuczna trawa sprzedawana jest w rolkach o różnej szerokości, dlatego przed pójściem na zakupy dokładnie zmierzmy taras lub balkon.

Czy trzeba pielęgnować sztuczną trawę na balkonie?

Tak naprawdę wszystko zależy o miejsca jej położenia. Jeśli taras lub balkon położony jest w bliskim sąsiedztwie drzew, z pewnością na podłożu znajdą się suche liście, które trzeba będzie uprzątnąć.

Podobnie sprawa ma się z sierścią zwierząt domowych, jednak w tym przypadku możemy posłużyć się zwykłym domowym odkurzaczem. Inne zabrudzenia takie jak odchody ptaków, czy tłuste plamy najlepiej usunąć od razu za pomocą wody z detergentem lub po prostu spłukać je wodą z węża ogrodowego. Trawę z długimi źdźbłami warto cyklicznie wyczesać szczotką z miękkim włosiem, a ponownie nabierze objętości i wysokości.

Aranżacje balkonowe ze sztuczną trawą w roli głównej

Sztuczna trawa nie musi zajmować całej powierzchni podłogi tarasu. Możemy ją zgrabnie wpleść pomiędzy drewniane deski lub płytki, tworząc mini oazę i przyjemne podłoże dla stóp. To również doskonały sposób na zatuszowanie pękniętej płytki, kiedy nie chcemy jeszcze inwestować w gruntowny remont tarasu lub balkonu.

Zielona sztuczna trawa na tarasie i balkonie idealnie komponuje się z naturalnymi materiałami. Sprawdzą się zatem parawany, osłony i meble ogrodowe z wikliny, rattanu, bambusa i drewna.

Tworząc romantyczną przestrzeń na tarasie, warto dodać również białe zasłony, osłaniające jednocześnie miejsce przed intensywnym słońcem. Świetnym dodatkiem będą także duże wygodne pufy i białe donice z sezonowymi kwiatami lub ozdobnymi trawami.

Jak zamontować sztuczną trawę na tarasie?

Montaż sztucznej trawy jest banalnie prosty. Na wyrównanym i oczyszczonym podłożu tarasu układamy przycięte wcześniej nożykiem na wymiar fragmenty, pamiętając o tym, że im mniej łączeń, tym lepiej.

Oznacza to, że warto wcześniej dobrze wymierzyć powierzchnię tarasu lub balkonu i kupić trawę z rolki o optymalnej szerokości. Jeśli po ułożeniu trawa pasuje idealnie, możemy przykleić całość do podłoża klejem, przeznaczonym do montażu sztucznej trawy lub taśmy łączeniowej.

Autor
Sztuczna trawa na balkon i taras - co musisz wiedzieć przed zakupem?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...