Jeśli jesteście miłośnikami ogrodnictwa i co nieco o ogrodach wiecie, to rozwiązanie jest dla was. Spróbujcie zaprojektować zieleń sami! Programy do projektowania ogrodu pomogą w jego urządzeniu, ułatwią planowanie, oszczędzą niepotrzebnego trudu i pozwolą uniknąć finansowych wpadek.

Zanim zdecydujemy się na któryś z programów do projektowania ogrodu, zastanówmy się, czy faktycznie damy radę zrobić to sami. Musimy ustalić, jaki budżet będziemy chcieli poświęcić na tą inwestycję, jakie jest przeznaczenie ogrodu (czy ma służyć do zabawy dla dzieci, czy będą w nim zwierzęta), czy ogród ma być wyłącznie dekoracyjny czy też będziemy gdzieś w kącie uprawiać warzywa lub zioła, ile będziemy chcieli/ mogli poświęcić czasu na jego pielęgnowanie.

Dużo pytań, ale to podstawa, żeby w ogóle zabrać się do pracy. Zresztą niezależnie od tego, czy poprosimy o pomoc projektantka ogrodów, czy będzie brali się za to samo, musimy sobie na te pytania odpowiedzieć. Sam program nie ułatwi nam tego. Przydałoby się jakieś minimalne choćby doświadczenie. Trzeba wiedzieć, jakie rośliny w naszym klimacie się przyjmą, czy lubią słońce, jaką ziemię preferują, koło jakich gatunków je sadzić (bo to nie byle jaka sprawa, na przykład nie wszystkie warzywa znoszą swoje towarzystwo). 

Jeśli jednak możemy podołać temu zadaniu, zobaczmy, jakie programy do projektowania ogrodu dadzą nam najwięcej możliwości, które z nich są intuicyjne i wygodne. Trójwymiarowa wizualizacja pozwoli nam wyobrazić sobie ogród i spojrzeć na niego z różnych perspektyw. Większość z programów jest płatnych, ale oferują na przykład 30-dniową darmową wersję próbną.

W jakim programie projektować ogród?

Garden Puzzle, www.gardenpuzzle.pl - program dla amatorów

Nie bez przyczyny tak nazwano ten program, bo zaprojektujemy ogród w widoku panoramicznym, układając rośliny w pejzażu jak... puzzle. Co prawda nie jest w 3D, ale niekoniecznie musi to być wada. Jeśli projektujemy ogród w programie pierwszy raz, widok panoramiczny i trójwymiarowy będzie najlepszym rozwiązaniem. Rośliny, elementy małej architektury czy meble ogrodowe umieszczamy na zasadzie "weź i upuść" z możliwością przesuwania.

Garden Puzzle ma bogatą bazę danych zawierającą ponad 1500 roślin i akcesoriów ogrodowych podzieloną na wiele kategorii: klimat, gleba, rozmiar, kolor, oświetlenie, ścieżki, oczka wodne. Można korzystać z filtrów. Ogród zaprojektujemy, wybierając jeden z gotowych szablonów lub wkleić własne zdjęcie ogrodu.

Garden Puzzle - jakie są plusy i minusy programu do projektowania ogrodu?

Plusy: Garden Puzzle pokazuje, jak będzie wyglądał projektowany ogród w poszczególnych porach roku - wiosną, latem, jesienią i zimą. Możemy skorzystać z narzędzia do rysowania i domalować trawniki, ścieżki, tarasy lub oczka wodne do swojego ogrodu.

Minus: nie można zobaczyć całego projektu z góry. 

Jak można korzystać z aplikacji?

Aplikację można pobrać na Maca, Windowsa, uruchomić ją online. Działa na smartfonie. Nie trzeba instalować żadnego oprogramowania. Pozwala zapisywać projekt w chmurze, dzięki czemu można go modyfikować albo wrócić do niego później.

Program do projektowania ogrodów nie jest w pełni darmowym, ale na potrzeby amatorskie wystarczy to, co proponuje w  demonstracyjnej wersji (jeśli chcemy w pełni korzystać z całej oferty roślin i akcesoriów, musimy wykupić licencję).

Zaprojektuj ogród, zaprojektuj-ogrod.pl - projektanci nam pomogą

Program ma prosty intuicyjny interfejs oraz główny panel projektowania. Pracę możemy podglądać w 3D.

W ofercie tego programu do projektowania ogrodów jest wiele roślin dobrze przygotowanych pod względem graficznym i dużo elementów małej architektury, jak na przykład huśtawki, piaskownice, głazy czy oświetlenie ogrodowe. Jednak trzeba mieć chociażby minimalną wiedzę, jak projektować ogród.

Jeśli dojdziecie do wniosku, że program was jednak przerósł, na stronie Zaprojektuj ogród można zwrócić się do profesjonalnego projektanta ogrodów, który stworzy wam za opłatą gotowy plan zagospodarowania terenu. Projektanci korzystają z własnego oprogramowania dla profesjonalistów.

Zaprojektuj ogród - o czym program nas zawiadomi?

Plus: jedną z ważniejszych zalet programu Zaprojektuj ogród jest to, że po wykonaniu projektu możemy otrzymywać przypomnienia o niezbędnych pracach ogrodowych, które w danym czasie należy wykonać.

Minusy: projektu nie można zapisać na komputerze, nie można też wgrać własnej mapy (zdjęcia). 

Jak działa program?

Program jest dostępny online, więc nie trzeba instalować żadnego oprogramowania. Żeby korzystać w pełni z tego, co program oferuje, trzeba kupić subskrypcję pełnej wersji lub wersji profesjonalnej.

myGarden Gardena, my-garden.gardena.com/pl - z tym programem zaprojektujesz ogród za darmo 

Miłośnikom ogrodów na pewno nie obca jest niemiecka marka Gardena. Producent sprzętu ogrodniczego na swojej stronie internetowej oferuje bardzo prosty program do projektowania ogrodów - myGarden.

Program oferuje zestaw standardowych planów ogrodów, które mogą być punktem wyjścia do projektowania. Wystarczy wybrać szablon i nanieść zmiany według własnego pomysłu. Jedną z ciekawszych kategorii jest "pojazd": SUV-y, małe auto, samochód z przyczepą, rower, co pozwoli nam uwzględnić w projekcie ogrodu miejsce na garaż, pergolę czy stojak.

Jednak tym, co najbardziej przyciąga użytkowników, jest to, że mogą oni zaprojektować system nawadniania ogrodu. myGarden od Gardeny pokaże, gdzie i jak umieścić zraszacze czy węże, a następnie wygeneruje listę zakupów potrzebnych do instalacji. Oczywiście jest to chwyt reklamowy i sprytny sposób na przyciągnięcie klientów do sklepów Gardeny, bo jak się można domyślić lista zakupów uwzględnia tylko asortyment Gardeny. 

Plus: myGarden od Gardena jest aplikacją całkowicie bezpłatną.

Gardenphilia Design, ardenphilia.com - program dla zaawansowanych

Tym, co wyróżnia ten program jest zastosowanie środowiska Adobe AIR, dzięki któremu program pozwala na wirtualny, trójwymiarowy spacer po zaprojektowanym ogrodzie. Jego biblioteka zawiera największą na rynku bazę roślin z polskich szkółek - ponad 8 tysięcy. 

Czy można w tym programie tworzyć w 3D?

Plusy: wizualizacje roślin mają unikatowe akwarelowe, ręcznie malowane tekstury, nadające projektom ogrodów wyjątkowo malarski efekt.

Program umożliwia wykonanie projektów 2D, wizualizacji 3D, projektów technicznych i kosztorysów oraz, tak jak w przypadku Garden Puzzle, pokazuje nam zmiany, jakie będą zachodzić w ogrodzie w kolejnych porach roku.

Minus, ale nie dla wszystkich: jest to zdecydowanie bardziej zaawansowany program, dla tych, którzy sprawnie poruszają się po skomplikowanych interfejsach

Czy Gardenphilia DESIGNER jest za darmo?

Gardenphilia DESIGNER proponuje bezterminową wersję demonstracyjną, w ramach której użytkownik może korzystać ze wszystkich funkcji, jednak program pozwala stworzyć tylko jeden projekt ogrodu, a liczba dostępnych roślin ogranicza się do ok. 400.

Gardenphilia DESIGNER pracuje zarówno w trybie online, jak i offline (bez konieczności dostępu do internetu).

Wymarzony ogród 3.0 - ogród za dnia i w nocy

Przede wszystkim program ma dwa tryby: 2D, który służy do aranżacji ogrodu i wstawiania elementów oraz tryb 3D, w którym możemy odbyć wirtualny spacer po zaprojektowanym ogrodzie i oglądać go z różnych ujęć kamery. 

Program jest bardzo funkcjonalny. Pozwala pokazać ogród w 3D nie tylko, jak będzie wyglądał w różnych porach roku, ale również w ciągu dnia lub w nocy. Do tego można dodać światło, określić kolor lamp ogrodowych oraz ich intensywność.

Program ma rodzaj symulatora który pozwala nie tylko zobaczyć, jak wyglądają rośliny, ale również, jak nasz ogród będzie się zmieniał, kiedy rośliny urosnął, osiągnął zakładany rozmiar.  Ponadto można w nim modelować rzeźbę terenu.

Plusy: program oferuje szczegółowy opis roślin, na przykład skąd pochodzą i z jakiej  strefę klimatyczną, jaką mają wielkość, kolor kwiatów i liści, czy potrzebują wilgotnego podłoża itp. Wymarzony ogród ma 150 przykładowych szablonów.

Wymarzony Ogród 3.0 - ile kosztuje?

Program trzeba zainstalować. Kosztuje ok 400 zł. Zaprojektowany ogród można także wydrukować. Użytkownik ma do wyboru wydruk planu lub widoku 3D w wybranej przez siebie skali. Dodatkowo można także wydrukować listę roślin wstawionych do projektu (polskie i łacińskie nazwy), co będzie bardzo pomocne przy późniejszych zakupach.

 

 

 


 

 

 


Autor
Projekt ogrodu - jakie programy do projektowania ogrodu samemu wziąć pod uwagę?
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...