Pierwszy odcinek ukazał się 21 marca 2019 roku. Podcast "Naturalnie o Ogrodach" notuje teraz ponad 1 milion odsłuchań. Mają słuchaczy z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Norwegii, Irlandii… Dziennikarz i ogrodniczka z pasji i wykształcenia stworzyli niepowtarzalny duet.

Ktoś im powiedział, że są "jak ciepła kawa i plaster na zbłądzoną ogrodniczą duszę". Opowiadają o ogrodach z humorem, często porównując rośliny do ludzi i rzeczy, które wszyscy dobrze znają. Katarzunę Belligham i Jacka Naliwajka miło się słuchać, nawet jeżeli nie jesteśmy zagorzałymi miłośnikami ogrodów, a jedynie chcemy uzyskać kilka praktycznych wskazówek. Po jakimś czasie odkryjemy, że coraz bardziej ogrodnictwo nas kręci i od pragmatyzmu przejdziemy do pasji. 

Jestem trochę na bakier z ogrodem, choć paradoksalnie mam działkę, na którą regularnie jeżdżą, a mój tata skończył architekturę ogrodową. Wolę naturę podziwiać niż się nią zajmować, ale po wysłuchaniu kilkunastu odcinków podcastu "Naturalnie o Ogrodach' jestem skłonna to zmienić i zająć się ogrodem z całym zaangażowaniem. 

Kto tworzy podcast Naturalnie o Ogrodach?

Katarzyna Bellingham jest pasjonatką ogrodnictwa. Ukończyła technikum ogrodnicze w Gdańsku oraz studia ogrodnicze w Wielkiej Brytanii. Wyróżniona stażem ogrodniczym w ogrodzie księcia Karola, pracowała również w ogrodach ekologicznych w Wielkiej Brytanii. Jest projektantką ogrodów, ogrodniczką, blogerką, autorką programów ogrodniczych na „Domo+”, autorką artykułów polskiej edycji „Gardener’s World”. Mieszka w Wielkiej Brytanii, ale w Polsce prowadzi ekologiczny pokazowy Ogród Bellingham „The Garden” w Zgorzałem, w sercu Kaszub.

Katarzyna Bellingham
Ogrób Belligham, wyd. Wytwórnia, 2023

Jacek Naliwajek jest z kolei dziennikarzem z wieloletnim doświadczeniem radiowym, pracował m.in. w Radiu Wolna Europa, Radiu Plus i Radiu Gdańsk. Jego największe pasje to uprawa ogrodu i tworzenie projektu "Naturalnie o Ogrodach". Zamiłowanie do ogrodnictwa wyniósł z domu i rodzinnego ogrodu. Od kilkunastu lat jest właścicielem wiejskiego ogrodu podmiejskiego, który zakładał od zera i w którym dzieli się swoim doświadczeniem.

Jacek Naliwajek, fot. Piotr Szymański

Gdzie i kiedy można słuchać podcastu?

Naturalnie o Ogrodach to czwartkowy podcast dostępny na wszystkich platformach podcastowych. To także fanpage na Facebooku i poniedziałkowe rozmowy na żywo, w których Katarzyna i Jacek odpowiadają na pytania widzów i słuchaczy. Sympatyczny duet ma również kanał z podcastami i filmami na YouTube oraz profil na Instagramie, gdzie pokazują na bieżąco, co się dzieje w ich ogrodach.

O czym jest podcast Naturalnie o Ogrodach?

O ekologicznej uprawie ogrodów, z poszanowaniem praw natury, bez używania nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin. Zadają pytanie, czy ogrody przyjazne naturze to prawdziwa zmiana w polskim ogrodnictwie, czy tylko moda na "eko". Opowiadają, kto ich inspiruje, polecają książki, z których sami czerpali kiedyś wiedzę.

W merytoryczny, ale przystępny sposób radzą, jak uprawiać ogrody bez chemii, jak dbać o żywą glebę, bioróżnorodność, jak czerpać radość z ogrodu, dbając jednocześnie o przyrodę. Mówią o ogrodach naturalnych naturalnie, bez zadęcia i mentorstwa. Uczą, podpowiadają skuteczne metody, ale między praktyczną wiedzę wplatają również ciekawostki. "Naturalnie o Ogrodach" to unikatowe w sieci miejsce spotkań dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z ogrodem i dla prawdziwych jego pasjonatów. To forum wymiany doświadczeń.

Katarzyna Bellingham - "naturalna" profesjonalistka

Rozmowę zagaja Jacek, większą część odcinka oddając do dyspozycji partnerce. Katarzyna ma tak rozległą wiedzę, tak chciałaby się nią podzielić ze słuchaczami, że czasem zbacza z tematu, chcąc jeszcze o czymś wspomnieć, coś dorzucić "a propos". Jednak zaraz wraca na tory, trzyma się w ryzach. Pozorny chaos jest kontrolowany. W odcinku poświęconym m.in. mikroorganizmom i grzybni wtrąca dyskretnie, że pod Cambridge jest ogromna grzybnia trufli. Zresztą często robi porównania do Anglii, w której mieszka.

Jest profesjonalna w pełni znaczenia tego słowa. Jak długo można opowiadać o korzeniach dalii? A jednak. Mówi o nich przez połowę odcinka: że są pełne wody jak korzenie ziemniaka, że gniją, gdy przykryć je ciężkim, mokrym kompostem, że można sadzić je w dużych donicach, że zwykle poleca się odmiany niskie, ale są przecież i wysokie.

Nie przynudza, bo opowiada z pasją. Nawet ja, niezbyt znająca się na ogrodnictwie, słuchałam tego wykładu jak fascynującej opowieści z dreszczykiem. Nie, nie wykładu, raczej swobodnej, niewymuszonej gawędy.

Podcast Naturalnie o Ogrodzie - tu mówi się prosto i konkretnie

Katarzyna i Jacek mówią prostym językiem, dają bardzo konkretne wskazówki i wypróbowane patenty, bazują na własnym doświadczeniu. Opowiadają na przykład, żeby nie zakładać warzywnika na pustej działce, żeby najpierw posadzić drzewo czy krzewy, aby w ten sposób ziemia się “przegryzła”, aby mogły w niej “zadomowić się” mikroorganizmy, aby miały jakąś pożywkę, bo przecież to od nich zależy jakość gleby. 

Albo żeby na zimę pozostawić część korzeni roślin, bo spulchniają ziemię czy żeby pozwolić rukoli przekwitnąć zanim się ją wyrwie.

Uświadamiają oczywiste oczywistości, o których zapominamy w codziennych rozmowach. Mówi się często o glebie kwaśnej i zasadowej, a przecież ziemia sama w sobie jest sterylna, to mikroorganizmy stanowią o jej kwasowości.

I przede wszystkim nie kierują nimi dogmatyczne zasady. Jeśli na przykład pomidory zjada zaraza ziemniaczana i konieczne są opryski, to nawet oni nie widzą innego wyjścia i zgodnie ku tej opcji się skłaniają.

Naturalnie o Ogrodach - skąd prowadzący czerpią inspiracje?

Podcast chętnie zaprasza gości. Gości - pasjonatów, którzy całe życie podporządkowali przyrodzie i którzy walczą o bioróżnorodność. W którymś z odcinków Katarzynę i Jacka odwiedziła Magdalena Przybylak-Zdanowicz, która wraz z bratem kontynuują i pielęgnują dorobek ojca, Zbigniewa Przybylaka.

fot. archiwum prywatne rodziny Zbigniewa Przybylaka

Przybylak był twórcą Ekologicznego Poradnika Księżycowego i na długo przed takimi modnymi dziś terminami, jak "kalendarz księżycowy" czy "ekologiczne ogrodnictwo", mówił o wpływie księżyca na rośliny czy najlepszych kwadrach do wysiewu i uprawy. Magda wspólnie z mężem i czterema synami prowadzi certyfikowane gospodarstwo ekologiczne na Warmii, uprawiając stare odmiany zbóż.

Inspiracją do któregoś odcinka była także postać Simony Kossak, która większość życia spędziła w leśniczówce w Puszczy Białowieskiej, zajmując się ochroną i popularyzowaniem dzikiej przyrody. Odcinek podcastu jest opowieścią o dzikim ogrodzie i wyjątkowej profesor biologii, która jak nikt inny, pięknie opowiadała o tajemnicach świata zwierząt i roślin.

Wspomnienie Simony jest pretekstem do postawienia pytania: czy ogród może być schronieniem dla płazów, gadów, małych ssaków, czy są patenty, aby je zwabić i zatroszczyć się one. Słowem, czy jest możliwe, żeby ogród był ekologiczny, bliski naturze? Te pytania skłaniają do refleksji, każą przystanąć i się zastanowić. A potem postawić sobie samemu pytanie: a jaki jest mój ogród?

Autor
Naturalnie o ogrodach - recenzujemy najpopularniejszy podcast dla ogrodników!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...