Funkcjonalne mieszkanie

Planujemy salon z otwartą kuchnią. Nie wiemy jednak, jak go zaaranżować. Jak symbolicznie kuchnię oddzielić od pokoju dziennego? Mi marzy się wyspa, ale chcielibyśmy mieć także w salonie duży stół. Jak tą przestrzeń najbardziej funkcjonalnie zaaranżować? Czy w tak małej łazience byłoby miejsce na wannę i prysznic (oddzielnie) gdyby pralka była w aneksie kuchennym?

W salonie zabudowa na całą ścianę (szafki stojące, tv na ścianie i szafki wiszące nad nim), sofa, fotel i stolik kawowy.

W części jadalnianej duży stół z 6 krzesłami i witryna na zastawę stołową (W). 

Aneks kuchenny oddzielony przy pomocy niewysokiej ścianki, która zasłoni blat roboczy półwyspu. W zabudowie kuchennej: wysoki słupek z piekarnikiem i mikrofalówką w zabudowie (P+M), lodówka (L), niskie cargo, płyta grzewcza z szufladami pod spodem, szuflady lub ponownie cargo, zmywarka (Z), szafka ze zlewem i koszami na śmieci, szafka narożna z jednym bokiem o dł. 110 cm, na końcu szuflady.

Dzięki przesunięciu ściany między przedpokojem a aneksem kuchennym udało się wygospodarować miejsce na szafę ubraniową.

W łazience w miejscu pralki znalazł się prysznic. Pralkę (P) proponuję jednak przenieść nie do kuchni, a do małego schowka (pomieszczenie 2) - i uczynić go pomieszczeniem gospodarczym z miejscem na odkurzacz, mopa, środki czystości, itp (półki na wszystkich ścianach).

W łazience wanna (W), prysznic (P), sedes (nad nim półki lub zamykana szafka) i umywalka na szafce z szufladami (na kosmetyki).

W sypialni podwójne łóżko, zamiast szafek nocnych głęboki zagłówek (jako część zabudowy wykonanej przez stolarza), na który można odłożyć książkę, okulary, itp. Po obu stronach łóżka szafy ubraniowe. Przy oknie fotel.

Funkcjonalne mieszkanie Funkcjonalne mieszkanie
Rys.1. Rzut mieszkania - stan obecny. Rys.2. Rzut mieszkania - propozycja aranżacji.