Jednopokojowe mieszkanie

Proszę o pomoc w aranżacji salonu z sypialnią (8 x 4,55 m), w którym znajdzie się też jadalnia. Mamy ograniczony budżet. Chcielibyśmy oddzielić sypialnię od salonu regałem na książki. Myśleliśmy o materacu do spania na paletach. W części sypialnianej potrzebna jest nam też pojemna komoda. W salonie sofa z podwójnym szezlongiem - czy powinna być mniejsza? Podłogę musimy zostawić taką, jaka jest (płytki), dlatego chcielibyśmy przykryć je sporą ilością puszystych dywaników. 

Ustawienie mebli jest prawidłowe - proponuję jednak zrezygnować z pomysłu półek na książki między łóżkiem a stołem - tam jest zbyt mało miejsca, ciężko będzie odsuwać krzesła. Lepszą opcją będzie zasłona (nieprzezroczysty materiał) umieszczona na szynie na suficie (wzdłuż linii planowanego wcześniej regału), którą w razie potrzeby zasłonimy łóżko - na co dzień jak ją odsłonimy, będzie można cieszyć się dużą przestrzenią.

Materac na paletach się sprawdzi, ale przydałoby się postawić coś za łóżkiem (w miejscu zagłówka), co umożliwi odkładanie różnych rzeczy (funkcja szafki nocnej). Mogą to być 2 palety przybite pionowo do ściany zakończone półeczką.

Po dwóch stronach tv będą dobrze wyglądały witryny lub wysokie słupki meblowe. Zarówno stół z krzesłami, jak i komodę oraz szafkę rtv i witryny warto kupić w komisie meblowym lub na aukcjach internetowych - bez względu na kolor wyjściowy. Takie meble można nabyć za grosze i potem przemalować je na dowolny kolor dopasowując do siebie - przy użyciu farb przeznaczonych do tego celu.

Pomalować można również podłogę (specjalną farbą) - na kolor, który będzie stanowił ładne tło dla dywaników.

Funkcję szafek / półek ściennych mogą spełniać drewniane skrzynki po owocach przymocowane spodem do ścian. 

Oświetlenie - klosze lamp wiszących (i stojącej) można wykonać samodzielnie przy wykorzystaniu tutoriali z internetu (podstawy i okablowanie kupujemy gotowe).

Stolik kawowy - skrzynka z podnoszonym wiekiem na kółkach - kolejna rzecz, którą można wykonać samemu (a w skrzyni przechowywać np. gazety).

Sofa - może mieć 2 szezlongi, warto jednak rozejrzeć się za modelem, który będzie miał szezlongi chowane (lub chowany przynajmniej jeden).

Jednopokojowe mieszkanie
Rys.1. Rzut pokoju - rozmieszczenie mebli.