Do 15 stycznia w Bibliotece Narodowej w Warszawie można oglądać najciekawsze produkty zaprojektowane przez polskich designerów - od samolotów i jachtów po klamerki do bielizny.

Urząd Patentowy RP i Biblioteka Narodowa zapraszają na wystawę polskiego wzornictwa przemysłowego "W dobrej formie". Jest to okazja, by poznać prace czołowych rodzimych designerów i biur projektowych.

Wśród eksponatów znajdziemy przedmioty codziennego użytku, takie jak minimalistyczne lampy z kabla i żarówki (Tabanda), roboty kuchenne, baterie łazienkowe, dywany zdobione tradycyjnymi wzorami, drewniane zabawki dla dzieci albo klamerki do prania Fiu Fiu przypominające siedzące na przewodach ptaszki. Na wystawie zobaczymy także produkty bardziej
specjalistyczne - modele samolotu i jachtu, urządzenia medyczne oraz pieczątki biurowe Modico, które zdobyły międzynarodową nagrodę Red Dot Design.

Cudze chwalicie, swego nie znacie... W świecie polskie wzornictwo przemysłowe od lat cieszy się doskonała renomą. Potwierdzają to przyznawane polskim produktom prestiżowe nagrody, np.: Red Dot Design Award. Mimo to w kraju wciąż jest mało znane i często niedoceniane.

Urząd Patentowy RP poprzez wystawę "W dobrej formie" pragnie przekonać nas, że polskie projekty nie odbiegają od światowych trendów - zarówno artystycznie, jak i pod względem jakości i funkcjonalności. 

Wystawa ma także zwrócić uwagę, że ochrona prawna własności intelektualnej we wzornictwie to konieczne zabezpieczenie praw twórców - bez niej nie będzie możliwy rozwój kreatywnej i innowacyjnej gospodarki.

Wystawa w warszawskiej Bibliotece Narodowej to kontynuacja ekspozycji "Design in Poland - Transition to Modernity" prezentowanej na przełomie września i października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Genewie.

Gmach Biblioteki Narodowej w Warszawie
al. Niepodległości 123 w godz. 10.00 - 18.00
Wystawa będzie czynna do 15 stycznia 2012 roku 

źródło i zdjęcia: Urząd Patentowy RP