Związki mody i sztuki są oczywiste. Moda nie tylko inspiruje się sztuką, ale też bywa już traktowana jako jedna z jej gałęzi i śmiało przenosi się z wybiegów do galerii. Ostatnio do galerii Dizajn - BWA Wrocław, gdzie przygotowano wystawę "Gotyk Polski".

 

Pierwsze skojarzenia to inspiracje stylem w architekturze. To pewnie też, ale w równym stopniu chodzi o młodzieżową subkulturę. Mroczna ekstrawagancja pojawia się u światowych kreatorów mody: Alexandra McQueena, Ricka Owensa czy Ann Demeulemeester, ale też u naszych młodych projektantów. Propozycje Maldorora, Oluhi, Pauliny Plizgi i Sylwii Rochaly, jakie pokazano we wrocławskiej galerii, łączą podobieństwa.

Autorzy zresztą wielokrotnie razem pracowali, choć nigdy nie tworzyli formalnej grupy. Jak piszą organizatorzy ekspozycji "Gotyk Polski": "Razem z rodzącą się współczesną polską modą, próbowali oni stworzyć coś z niczego na zgliszczach tradycji rzemiosła krawieckiego i polskiego przemysłu tekstylnego". A efekty trzeba koniecznie ocenić samemu!