W Muzeum Fotografii w Krakowie trwa wystawa, na której pokazywane są powstałe pod koniec XIX wieku zdjęcia zebrane przez ówczesnego anonimowego miłośnika żeglarstwa.

Rzecz jest dodatkowo ciekawa o tyle, że tematyka marynistyczna nie była w Małopolsce zbyt popularna. Ale, jak widać, miłość do morza i wodnych rozrywek, może pojawić się wszędzie, nie mówiąc już o miłości do fotografii i o kolekcjonerskiej pasji, bo te przeważnie nie znają żadnych granic.

Zdjęcia zaprezentowano w trzech blokach tematycznych. W pierwszym zobaczymy między innymi wielkiego miłośnika żeglarstwa, admirała floty austro-węgierskiej arcyksięcia Karola Stefana Habsburga, a także jego pierwsze jachty oraz żaglowce. Drugi blok poświęcony jest regatom, w XIX wieku stanowiącym lubianą rozrywkę arystokracji i finansjery. Trzecia część wystawy pokazuje zyskujące coraz większą popularność pod koniec XIX wieku parowce z pomocniczym ożaglowaniem, które pozwalały na podróże pod żaglami w iście komfortowych warunkach.

Zapraszamy na wystawę, a wszystkim wielbicielom żeglarstwa z okazji otwierającego się właśnie sezonu życzymy pomyślnych wiatrów.