W tym roku jedną z prestiżowych nagród iF Design Award wyróżniono lampę Riggad z IKEA. Co w niej niezwykłego?

iF Design Award to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie wzornictwa na świecie. Tym razem w kategorii oświetlenie nagrodzono lampę Riggad z IKEA, z wbudowaną bezprzewodowa ładowarką do telefonów i tabletów.

Badania konsumenckie pokazują, że wiele osób traktuje ładowanie telefonu jak przykry obowiązek. IKEA stworzyła więc lampę Riggad z bezprzewodową ładowarką w podstawie. Wystarczy położyć na niej telefon, kiedy pracujemy lub czytamy, by jego bateria się ładowała.

- Chciałem zaprojektować ładowarkę, która pasowałaby do wnętrza domu, stając się jego częścią. Równie ważne było dla mnie to, by była łatwa w użyciu - podkreśla David Wahl, projektant w IKEA Sweden AB. - Dzięki temu powstała ładująca podstawka o prostym, lecz interesującym designie.

Wyzwaniem podczas projektowania było zarówno zredukowanie stresu związanego z rozładowywaniem się baterii, jak i ilości kabli na biurku. Wyposażona w regulowane ramię oraz klosz lampa Riggad daje skupione światło, idealne do czytania. W podstawie ma ukryty krążek do ładowania - położony na nim telefon natychmiast zaczyna się ładować. 

Od ponad 60 lat certyfikat IF uznawany jest jako znak doskonałości projektowej. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 2400 uczestników z 53 krajów.

- Jesteśmy dumni, że nasz projekt został doceniony przez najlepszych ekspertów w dziedzinie projektowania. Ogromnie cieszy nas, że spośród ponad 5000 nadesłanych prac z całego świata jury wyróżniło lampę IKEA - komentuje Joanna Religa, External Communication Manager IKEA. - Mamy nadzieję, że ponadczasowy design Riggad oraz jej innowacyjne rozwiązania technologiczne znajdą uznanie również wśród klientów IKEA w Polsce.

Oprócz lampy do pracy Riggad w asortymencie IKEA jest kilka innych produktów umożliwiających bezprzewodowe ładowanie telefonów. Zastosowana w nich technologia Qi jest obecnie najpopularniejszym na świecie systemem wykorzystującym indukcyjną energię elektryczną. Korzysta z niej większość producentów telefonów. Telefony nieobsługujące technologii Qi również można ładować bezprzewodowo, jeśli założymy na nie pokrowiec Vitahult.

źródło i zdjęcia: IKEA