Ambasada Japonii serdecznie zaprasza na gościnne wykłady Pana Yoshinao Sugihara, który przybędzie do Polski z inicjatywy japońskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach obchodów 100-lecia relacji polsko-japońskich.

Spotkanie z Panem Sugiharą będzie okazją do:

  • poznania ciekawej, wielowiekowej kultury wytwarzania papieru washi, który w 2014r został wpisany przez UNESCO na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego 
  • odpowiedzi na pytanie - jak w kontekście rewolucji cyfrowej zachodzących zmian technologicznych radzą sobie japońskie tradycyjne sztuki rzemieślnicze, których korzenie sięgają 1500 lat wstecz, jakie umiejętności i wartości są kultywowane 
  • przyjrzenia się w jaki sposób możemy zainspirować się kulturą Japonii w łączeniu starych tradycji ze zmieniającymi się trendami. Japonia to kraj, który słynie z niezwykłej umiejętności wzbogacania nowoczesnego lifestyle’u dorobkiem kulturowym kształtowanym przez pokolenia
Wnętrze z washi.

Yoshinao Sugihara, zwany japońskim „sommelierem papieru” reprezentuje 10 pokolenie hurtowników papieru washi z miejscowości Echizen w prefekturze Fukui.

Woda, czyste i piękne środowisko naturalne sprawiły, ze prefektura Fukui, a w szczególności miejscowość Echizen, stały się największym w Japonii ośrodkiem wytwarzania papieru „washi”.

Yoshinao Sugihara (ur. 22 kwietnia 1962 w Echizen, perf. Fukui) Studiował na wydziale ekonomii Seijo University w Tokio. W 1986 roku podjął pracę w firmie Ozu, która posiada ponad 300 lat tradycji w wytwarzaniu washi. Dwa lata później wrócił do Echizen, gdzie rozpoczął pracę w rodzinnej manufakturze papieru japońskiego Washiya. Współpracuje z czołowymi japońskimi artystami, architektami i projektantami wnętrz dążąc do wykorzystania tradycyjnego papieru w nowoczesny i artystyczny sposób zarówno w przestrzeni komercyjnej jak i w nowoczesnych mieszkaniach.

Yoshinao Sugihara

Jego prace z wykorzystaniem washi były wielokrotnie nagradzane i pokazywane podczas japońskich i międzynarodowych wystaw, m.in. Salon du Meuble de Paris (2004), jak również w formie wystaw autorskich, m.in. w Mediolanie (2010) i Paryżu (2011). W 2016 został laureatem prestiżowej MITSUI HUMAN PROJECT / Golden TAKUMI Award.

Washi” (和紙) - japoński papier

Najstarszy papier wytwarzany na terenie Japonii, do dziś produkowany jest z wykorzystaniem ręcznych, starożytnych metod. Technika wytwarzania papieru washi przybyła do Japonii z Chin na początku VII w. W początkowym okresie, papier washi był wytwarzany z włókien konopnych, jednak z czasem zastąpiono je specjalną odmianą morwy japońskiej, której włókna są bardziej elastyczne.

Na przestrzeni dziejów metody wytwarzania papieru zmieniały się a spectrum zastosowań stawało się coraz szersze. Najstarszą metodą wytwarzania papieru jest tzw. Nagashi-zuki, które rozwinęło się w okresie Nara (710-784). W tamtych czasach produkcja papieru washi była związana z rozprzestrzenianiem się buddyzmu i przepisywaniem sutr.

W okresie Heian (794 – 1192) kiedy rozwijała się w Japonii kultura arystokratyczna i pojawił się alfabet kana, washi było m.in. używane do zapisywania poezji waka, pojawiło się wyrafinowane wzornictwo.

W okresie Edo (1603 – 1867) związanym z rozwojem kultury mieszczańskiej, papier washi zaczął być powszechnie stosowany w codziennym życiu mieszkańców Japonii. Poznanie dziejów washi to ciekawa podróż w głąb kultury i historii Japonii.

Data, miejsce i czas wykładu:

17.10.2019, godz. 16:00, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Sztuki Mediów, ul. Spokojna 15A

18.10.2019, godz. 12:00, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121

Wstęp wolny