Dizajn świadomy ekologicznych wyzwań współczesności. Dizajn odważny, wprowadzający innowacyjne technologie produkcyjne. Dizajn polski, zdobywający międzynarodowe rynki rozmachem i pomysłowością. Poznajcie najnowsze oblicza dizajnu na wielkim święcie miłośników projektowania. ARENA DESIGN 2020 już dziś w Poznaniu!

ARENA DESIGN 2020 to miejsce spotkań polskich i zagranicznych projektantów i architektów, mistrzów i nowatorów, klasyków i awangardzistów, świata biznesu i producentów, miłośników dizajnu i ich twórców. Targi odbędą się 25-28 lutego 2020 r. w przestrzeni pawilonu 3. Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Wystawa Zasoby 2. Slow materials

Inna produkcja jest możliwa. Zmiana zawrotnego tempa wytwarzania przedmiotów staje się nieubłagalna! Wydłużenie cyklu życia rzeczy jest możliwe. Zasoby 2. Slow materials to druga odsłona cyklu wystawienniczego autorstwa Agaty Nowotny, socjolożki, edukatorki, badaczki pracującej na styku biznesu i projektowania.

Kuratorka przygląda się procesom projektowania i produkcji przedmiotów w poszukiwaniu nowych, zrównoważonych i odpowiedzialnych działań. Poszukuje alternatyw i nowoczesnych rozwiązań, które dają szansę na przeciwdziałanie katastrofie ekologicznej, której doświadczamy. W tym roku bohaterami wystawy staną się odpady, resztki i zanieczyszczenia. To od nich, będących ostatnim kiedyś etapem „życia” przedmiotów codziennego użytku, wychodzi kuratorka.

Szybka i masowa produkcja doprowadziła do nieodwracalnych zniszczeń środowiska. Pozostawiła góry śmieci rozkładających się przez setki i tysiące lat. Pęczniejących w zawrotnym tempie. Bezużytecznych. Czy możliwe jest wydłużenie czasu ich funkcjonowania? Spowolnienie procesu wypadania przez nie z obiegu?

Wystawa Zasoby 2. Slow materials bierze pod lupę materiały powstałe z przetworzonych odpadów. Materiały „długożyjące” - takie, które mogą zostać ponownie użyte do produkcji. Materiały „powolne” - będące alternatywą dla szybkich i jednorazowych produktów.

- Przyglądając się rzeczom, zastanawiam się nie tylko, czemu one służą i czy są ładne. Zwracam przede wszystkim uwagę na to, jak i z czego zostały zrobione. Każda forma zdradza sposób powstania. Każdy materiał opowiada swoją historię. Każda rzecz jest pewną wypowiedzią. Tegoroczna wystawa Zasoby 2. Slow materials jest swoistym badaniem, śledztwem odkrywającym losy materiałów, z których powstają rzeczy. Jednak nie tych pozyskiwanych z naturalnych surowców, ale tych tworzonych i przetwarzanych z już istniejących lub nawet zużytych. Śmieci są dzisiaj naszym zasobem. Musimy nauczyć się z nich korzystać - mówi kuratorka wystawy, Agata Nowotny.

Wystawa to wizyta na zapleczu współczesnej produkcji i przyglądanie się temu, jak przebiegają procesy produkcyjne materiałów oraz produkty, które z nich powstają. Wśród prezentowanych objektów znajdą się: Substantial Chair Alexandra Schula, wazon REvase autorstwa UAU Project - wykonany w całości z materiałów z recyklingu i panel akustyczny Cell projektu Macieja Karpiaka wyprodukowany przez Marbet Style z przetworzonego z butelek PET filcu. Przestrzeń wystawy zaprojektowana przez Grynasz Studio wzbogacona będzie o zdjęcia Krzysztofa Pacholaka. Kontynuacja wystawy odbędzie się podczas Łódź Design Festival.

Wystawa Top Design Award

Prostota. Ergonomia. Skupienie na wygodzie i potrzebach użytkownika. Funkcjonalność. Naturalne materiały. Motywem przewodnim towarzyszącym 22 produktom, które Jury (w składzie: Bogumiła Jung, Marek Adamczewski, Daria Burlińska, Małgorzata Szczepańska, Paweł Grobelny, Mikołaj Wierszyłłowski, Berenike Miłkowska-Milbrodt i Maja Ganszyniec) zakwalifikowało do II etapu konkursu TOP DESIGN award, są dbałość o świadome korzystanie z materiałów i estetyka wykonania.

Wyróżnione produkty do obejrzenia pod LINKiem. Ogłoszenie zwycięzców TOP DESIGN odbędzie się 25 lutego - pierwszego dnia ARENA DESIGN 2020, a wręczenie nagród podczas uroczystej gali w obecności przedstawicieli najważniejszych instytucji, stowarzyszeń branżowych, mediów oraz znanych osobowości świata dizajnu.

Wystawa Projektanci Roku 2020

Tegoroczna ARENA DESIGN stawia na młodych polskich projektantów, którzy zachwycają poczuciem estetyki, dynamiką projektów oraz odpowiedzialnym i ekologicznym podejściem do wzornictwa. W 2020 roku Projektantami Roku zostali: Jan Kochański, Tartaruga oraz UAU PROJECT. Ich prace pokazane zostaną na wystawie zaaranżowanej przez Marię Jeglińską-Adamczewską, dyrektorkę kreatywną ARENA DESIGN. Nagrody oraz wystawę Projektanci Roku ARENA DESIGN 2020 wspiera PURO Hotels.

Jan Kochański

STREFY FORMY PRZYSZŁOŚCI - STREFA POLSKICH PROJEKTANTÓW oraz WIZJONERZY POLSKIEGO WZORNICTWA

ARENA DESIGN 2020 otwiera swoją przestrzeń ekspozycyjną także dla odważnych i nieoczywistych prac polskiego wzornictwa, którym dedykowane są dwa nowe programy podejmujące się profesjonalnego prezentowania.

W ramach FORM PRZYSZŁOŚCI - STREFY POLSKICH PROJEKTANTÓW w przestrzeni zaprojektowanej przez Marię Jeglińską-Adamczewską pokazane zostaną projekty: Agata Nowak Design, Alicji Lesiak, AUGUST Pracowni Projektowej, Barbary Stelmachowskiej, Marki Pani Jurek, Macieja Gąsienicy Giewonta, Jana Libery, Joanny Rusin, Kabo & Pydo, Kaniewski Design, Malwiny Konopackiej, Mateusza Ligockiego (razem z B. Stelmachowską), Nudo design, OLI Mireckiej, Oyster, Pawlak & Stawarski, PSTO Piotr Stolarski, Grynasz, Bartłomieja Mejora, Szymon Hanczar studio projektowe, Maksymiliana Załuskiego, Arkadiusza Szweda, Tok Studio, Barbara Pol - 1210c, Joa Projekt, Mowo Studio.

NUDO design

Natomiast STREFĘ WIZJONERÓW POLSKIEGO WZORNICTWA zaprojektuje Zygmunt Borawski, redaktor działu Architektura i design w „Kwartalniku Przekrój” oraz współtwórca biura A-A Collective. W strefie zaprezentowane będą najbardziej różnorodne polskie marki, które zainwestowały we współpracę z projektantami i te, które zostały stworzone przez znanych polskich designerów. Do pierwszej edycji wystawcy zaproszonych zostało 10 firm.

WYSTAWA Kopia - Inspiracja - Myśl równoległa

Kolejnym ważnym tematem Targów związanym z odpowiedzialnością - tak projektową, jak konsumencką - stanie się walka z kradzieżami intelektualnymi w branży dizajnu. Opowie o niej stowarzyszenie #loveOriginal, które powstało, aby uświadamiać architektów, inwestorów i klientów o wartości płynącej z posiadania oryginałów, a nie ich imitacji. Zorganizowana przez nich wystawa zapyta nie tylko, co może być artystyczną inspiracją, ale także, czy produkt „inspirowany” innym produktem może być „szanowanym” produktem.

AD ROOMS chmara.rosinke

Premierowa odsłona nowego programu ARENA DESIGN. Poszukującego nowych języków projektowania wnętrz i autorskich projektów aranżacyjnych, a także eksplorującego nowoczesne formy wystawiennicze dizajnu. Pierwszym biurem projektowym, które podejmie się zaprojektowania 70-metrowej przestrzeni jest duet chmara.rosinke.

Instalacja zaprojektowana przez chmara.rosinke jest przestrzenią wystawienniczą przywodzącą na myśl abstrakcyjne pokoje mieszkalne. Podstawą koncepcji jest stworzenie wystawy otwartej na zwiedzających. Pozwalającej im wnikać w nią, oglądać projekty z różnych perspektyw i wysokości. Pochylnie i schody wmontowane w architekturę pawilonu umożliwiają widzowi przejście przez wystawę na różnych poziomach.

chmara.rosinke

Ta zmiana perspektywy pozwala testować różne punkty widzenia, miejsca obserwacyjne, poszukiwać obiektywnego wglądu w przestrzeń. Zewnętrzne ściany instalacji sięgające 150 cm (poziomu wzroku) są zamknięte i zbudowane z półprzezroczystych płyt komorowych. Dzięki temu widać przez nie jedynie wierzchołki mebli. Ta częściowa dostępność kusi, zachęca do wejścia do pawilonu.

Naturalne barwy architektury wystawy (drewno sosnowe, czarne płyty sklejki, półprzeźroczyste płyty z poliwęglanu, podłoga z betonu) budują kontrastowe tło dla wielokolorowych obiektów. Dwie quasimieszkalne przestrzenie (jadalna i przeznaczona do relaksu) wypełniają produkty i prototypy produktów zaprojektowane przez chmara.rosinke w ostatnich latach, m.in. zrealizowana dla The Prix Émile Hermès leżanka „timber daybed”, znajdujący się w kolekcji muzeum MAK w Wiedniu żyrandol „you make it Europe”, krzesło i stół CF02 czy kolekcja szkła YUNO.

Znaleźć można też dwa nowe projekty duetu: mobilną kuchnię („neo modernist kitchen” pokazywaną w zeszłym roku podczas wystawy chmara.rosinke w Kunstgewerbemuseum w Berlinie i na Salone del mobile) oraz prezentowaną w tym roku na Stockholm Furniture Fair nową kolekcję oświetlenia DKS.

IP Friendly

Grupa MTP, organizator ARENA DESIGN 2020, zadba o wymóg odpowiedzialności autorskiej względem praw własności intelektualnej. Podczas Targów wraz z kancelarią prawną SMM Legal wdrożą innowacyjny projekt IP Friendly zapewniający wystawcom szybkie rozwiązywanie sporów dotyczących własności intelektualnej. Wszelkie spory będą rozstrzygane w trakcie trwania ARENA DESIGN. Niezależny i bezstronny arbiter, ekspert z zakresu prawa własności intelektualnej będzie odpowiedzialny za szybkie rozpatrywanie złożonych zgłoszeń.

GOŚCIE

Jak co roku, także i podczas ARENA DESIGN 2020 pojawią się wybitni goście - światowej sławy projektanci zaproszeni przez dyrektorkę kreatywną ARENA DESIGN 2020, Marię Jeglińską-Adamczewską, którzy podzielą się z publicznością koncepcjami kreatywnego wykorzystania idei slowness, opowiedzą o swoich inspiracjach i innowacyjnych pomysłach, przybliżą realia pracy z producentami oraz sposoby dotarcia do klienta.

Podczas ARENA DESIGN 2020 pojawią się: Michael Anastassiades, Torbjørn Anderssen, Carole Baijings, Jan Boelen, Maddalena Casadei, Giulio Ridolfo oraz Seetal Solanki.

Maddalena Casadei

ARENA DESIGN

Międzynarodowe Targi Poznańskie, pawilon 3

25-28 lutego 2020 r.

ul. Głogowska 14 60-734 Poznań

BILETY: Przedstawiciele branży (projektanci, architekci) - wstęp wolny po rejestracji

Studenci, absolwenci designu, architektury, projektowania wnętrz - 10-20 zł

Osoby spoza branży - 30 zł