Decyzję o zakupie mieszkania czasem podejmujemy tylko raz w życiu i dlatego tak poważnie i starannie przystępujemy do jej realizacji. Najpierw wybieramy lokalizację - dzielnicę, analizujemy otoczenie, komunikację publiczną, dostępność szkół, przedszkoli, infrastruktury. Następnie analizujemy oferty. Tu ważne są cena, skala projektu (czy wysoki budynek, czy niski, a może dom). Chcemy, aby nasze wymarzone mieszkanie było w ładnym budynku, do którego chce się wracać po ciężkim dniu. Potem pozostaje jeszcze jeden etap, który wydaje się najbardziej skomplikowany - zaprojektowanie i wykończenie wnętrza. To jak finisz dla maratończyka - sił już brakuje, ale bardzo chce się być na mecie i zasiąść w swoim ulubionym fotelu.

Sklejka we wnętrzu - kuchnia   Sklejka we wnętrzu - zabudowa schodów
Za przesuwnymi drzwiami zabudowy kuchennej zmieściło się kuchenne wyposażenie   Uwagę przyciąga spójne oświetlenie dekoracyjne - czarne azurowe oprawy zastosowano w całym mieszkaniu.

Przykładem realizacji spełniającej te wszystkie oczekiwania jest Kurkowa 14 we Wrocławiu - inwestycja francuskiej firmy deweloperskiej Nacarat. Budynek wraz z sąsiadującym biurowcem Dubois 41 zaprojektowało uznane wrocławskie biuro architektoniczne Maćków Pracownia Projektowa. Kompleks zlokalizowany na wrocławskim Nadodrzu jest jednym z pierwszych otwartych na rzekę obiektów w tej części miasta. Inwestycja Kurkowa 14 zajęła w tym roku pierwsze miejsce w konkursie "Piękny Wrocław" w kategorii: "Budynek mieszkalny wielorodzinny", którego organizatorami są Prezydent Wrocławia wraz z Towarzystwem Miłośników Wrocławia. Została też doceniona przez SARP, otrzymując wyróżnienie w konkursie w kategorii: "Dom mieszkalny wielorodzinny" wraz z przestrzenią publiczną. Projekt był też nominowany w konkursie European Prize for Urban Public Space 2016 oraz do nagrody podczas World Architecture Festival 2016 (finał oraz wyniki zostaną wkrótce ogłoszone).

Sklejka we wnętrzu - zabudowa schodów   Sklejka we wnętrzu - zabudowa schodów   Sklejka we wnętrzu - zabudowa schodów
Świetnie rozwiązana kwestia przechowywania - pomieszczenie zabudowane pod schodami oraz głębokie szuflady.   W całości obudowana sklejką klatka schodowa została bardzo dobrze oświetlona.   Lustro przy schodach rozświetla i optycznie powiększa przestrzeń.

Projekty wybranych gotowych mieszkań przygotowała wrocławska pracownia 3XA, a jedną z realizacji możemy obejrzeć na zdjęciach. Na powierzchni 80 m² 2-poziomowego mieszkania zadbano o odpowiednią liczbę pomieszczeń użytkowych i wydzielenie przestrzeni dla rodziny: 3 sypialnie, 2 łazienki, strefy gabinetu oraz część dzienną z otwartą kuchnią i salonem. Białe ściany, meble i podłoga (z żywicy cementowej) nadają pomieszczeniom elegancję i lekkość, nawiązując do koloru elewacji i wspólnych części budynku.

Użyta w tej realizacji sklejka ma ocieplić klimat i sprawić, że wnętrze będzie przyjazne dla całej rodziny. Łączność stylistyki z funkcjonalnością gwarantują drewniane ramy, które zastosowane zostały w każdym z pomieszczeń.

Biała sypialnia z szafą ze sklejki   Sklejka na ścianie w łazience
Ażurowe czarne oprawy lamp efektownie wygladają na tle jasnych ścian.   Ściany w łazience, jak w całym mieszkaniu, wyłożone zostały sklejką.

Cała zabudowa kuchenna została wysunięta o głębokość szafek górnych i zabudowana szafkami przesuwanymi do samego blatu. Rozwiązanie takie dało dużo miejsca na sprzęty kuchenne a jednocześnie nie ograniczyło strefy gotowania.

Jak w każdym mieszkaniu, kluczową rolę odgrywa oświetlenie. Zastosowane zostały dwa rodzaje opraw. Światło ogólne emitowane jest z niewidocznych na pierwszy rzut oka opraw w suficie, a dekoracyjne to ażurowe czarne oprawy.

Sklejka we wnętrzu - gabinet   Sklejka we wnętrzu - gabinet
Miejsce do pracy zaaranżowano na piętrze.

Minimalistyczna klatka schodowa prowadząca na wyższy poziom, jest jak w każdym 2-poziomowym mieszkaniu, elementem najbardziej przyciągającym wzrok. Stopnie oraz ściany pokryte są jednym materiałem (sklejką), tworząc drewnianą ramę odcinającą się w białej przestrzeni. Miejsce pod schodami wykorzystane zostało na małe pomieszczenie gospodarcze, w którym znalazły miejsce lodówka oraz dodatkowe szafki.

Prezentowana realizacja jest wzorem optymalizacji przestrzeni mieszkalnej dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań z zakresu sztuki projektowania oraz designu. Rozwiązania materiałowe i wykończeniowe przeszły sito optymalizacji kosztowej.

Kurkowa 14 - widok od strony rzeki   Fotele na tarasie
Wrocław, ul. Kurkowa 14 - widok od strony rzeki   Miejsce do wypoczynku na tarasie

Kurkowa 14 to doskonale zlokalizowany nowoczesny budynek w przyjaznym otoczeniu nadodrzańskich bulwarów, którego architektura wpisuje się w najnowsze światowe trendy, a autorskie wykończone mieszkania pozwalają powiedzieć - chcę wracać do swojego domu.

artykuł sponsorowany firmy Nacarat