Od architekta czy z katalogu? Jaki projekt wybrać?

Każdy, kto dziś kupuje dom, staje przed ważnym dylematem - czy lepiej zamówić oryginalny projekt u drogiego architekta, czy zdecydować się na budynek z katalogu, ale zmienić jego wnętrza w prawdziwą perełkę, która będzie dopasowana do potrzeb mieszkańców.

Designerskie oświetlenie nad stołem
Wazon Luna, Bloomingville
Nasza propozycja
Wazon Luna, Bloomingville
89 zł
Stół Iron Craft, Invicta Interior
Nasza propozycja
Stół Iron Craft, Invicta Interior
1878 zł
Minimalistyczny stół Mova marki Danzz uzupełniają nowoczesne fotele Cosy firmy Fameg o intrygującym kształcie.

Pewne młode małżeństwo zdecydowało się właśnie na tę drugą opcją. A że oboje są bardzo zapracowani, postanowili, że przy tworzeniu ich domu „na miarę” poproszą o pomoc profesjonalistę. Dzięki poleceniu znajomych poznali projektanta Pawła Ślęzaka.

- Właściciele od początku mieli jasną wizję tego, jak pragną mieszkać - mówi Paweł. - Nowocześnie, funkcjonalnie, ale przede wszystkim praktycznie, bowiem oboje wychodzą z założenia, że dom jest do mieszkania, a nie do sprzątania.

Pastelowe obrazy watercolor
Lampa stufitowa Asteria Mini, Umage
Nasza propozycja
Lampa stufitowa Asteria Mini, Umage
865 zł
Zamiast klasycznego kredensu na naczynia w części jadalnianej zamontowano prostą półkę, która stała się wystawką dla kolekcji wazonów Zara Home i H&M Home.

Sposób na dodatkowy metraż w domu? Antresola!

Okazało się też, że oryginalna przestrzeń domu nie wystarczy właścicielom, którzy mają małe dziecko. By więc wykreować dodatkowe miejsce dla powiększającej się rodziny, a z drugiej strony maksymalnie wykorzystać bardzo wysoki strop, projektant zaproponował stworzenie antresoli.

Salon z lotu ptaka
 Sofa Marshmallow (3-osobowa)
Nasza propozycja
Sofa Marshmallow (3-osobowa)
4199 zł
Poduszka Individuals no 3
Nasza propozycja
Poduszka Individuals no 3
295 zł
Do odpoczynku zachęca sofa Cushions marki Nobonobo, której neutralną szarość przełamują kolorowe poduszki oraz puf (również z serii Cushions). Poduszki pochodzą z kolekcji Mai Laptos. Stoliki kawowe to Danzz.

- Właściciele od razu zachwycili się tym pomysłem - przyznaje Paweł. Dzięki temu rozwiązaniu na dole stworzona została otwarta część dzienna, w skład której wchodzi kuchnia, jadalnia oraz salon. Ten ostatni został nieco zmniejszony poprzez fakt wybudowania schodów, ale projektant zastosował kilka sprytnych zabiegów, by to pomniejszenie nie było zbyt odczuwalne.

Ciemna kuchnia z oknem
Krzesło Cyborg Ply, Magis
Nasza propozycja
Krzesło Cyborg Ply, Magis
2738 zł
Zabudowa kuchenna została wykonana na zamówienie.

Po pierwsze zamiast typowej balustrady zastosowano szklane tafle, po drugie przestrzeń pod schodami stała się częścią telewizyjnej zabudowy, dzięki czemu oszczędzono wiele miejsca, a po trzecie - i trzeba chyba przyznać najważniejsze - Paweł bardzo mądrze zaprojektował oświetlenie.

Jak zaaranżować ścianę za kanapą?

Co bowiem można było zrobić z ogromna pustą ścianą za sofą, tak by ostateczny efekt nie przytłaczał na co dzień? - Zdecydowałem się po prostu na ścianę światła - mówi projektant.

Duża przestrzeń w domu
Puf Bryan, Actona
Nasza propozycja
Puf Bryan, Actona
198 zł
Otwarta przestrzeń dzienna jest bardzo funkcjonalna i nowoczesna. Tu rodzina może razem spędzać czas, bez względu na to, czy ktoś pracuje, gotuje, czy relaksuje się.

- Nieco żartem nazywam to rozwiązanie „ścieżką do nieba”, bowiem te małe kinkiety po zapaleniu tworzą rodzaj drogi, po której wzrok wspina się coraz wyżej. Można więc na antresolę wejść stopami po schodach lub oczami po świetle - dodaje z uśmiechem Paweł.

Strefa prywatna - sypialnia połączona z łazienką i garderobą

Z innym bardzo ciekawym pomysłem spotykamy się także w prywatnej części państwa domu. Zamiast osobnych pomieszczeń Paweł postanowił połączyć sypialnię z garderobą i łazienką.

Bordowa sypialnia
Aksamitna poszewka na poduszkę, bordowa
Nasza propozycja
Aksamitna poszewka na poduszkę, bordowa
29 zł
Przepierzenie w prywatnej części państwa domu z jednej strony jest wezgłowiem łóżka, z drugiej szafkami w garderobie. Pościel i poduszki to We Love Beds.

Po wyjściu z łóżka każde z domowników - nie budząc drugiej osoby - może spokojnie i po cichu przejść do znajdującej się nieopodal garderoby. A znajduje się ona…za łóżkiem. Bowiem przepierzenie, które z jednej strony stanowi wezgłowie małżeńskiego łoża, z drugiej jest jedną z szaf w strefie garderobianej.

została zaprojektowana symetrycznie. Centralny punkt stanowi wanna Freedom O marki Ravak. Za nią zamiast typowej glazury projektant zaproponował stare, impregnowane deski. Nowoczesności dodaje też lampa wisząca Accent.

Pełen komfort czeka na właścicieli także w łazience, ponieważ każde z nich ma swoją osobną umywalkę po dwóch stronach pomieszczenia. A co z antresolą, która miała dodać rodzinie przestrzeni do życia? Dziś mieści się na niej otwarte miejsce do pracy dla pani i pana domu, pokój dziecięcy oraz pokój gościnny, który - kto wie - może już niedługo stanie się pokojem dla drugiego dziecka.

Autor
Po swojemu na swoim - dom z antresolą pod Rzeszowem
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...