Pani tego domu, przechodząca na emeryturę, postanowiła przenieść się z ogromnego apartamentu w kamienicy do zdecydowanie mniejszego mieszkania, by ułatwić sobie życie. Zwyczajnie pragnęła mieć wszystko pod ręką. Zdecydowała się więc na kawalerkę o powierzchni zaledwie 31 metrów kwadratowych.

Funkcjonalne rozwiązania w niewielkiej kawalerce

Jak jednak na tak małym metrażu zmieścić wszystkie potrzebne pomieszczenia? Do tego nie wykosztować się za bardzo, a stworzyć przytulne i eleganckie mieszkanko z nutką luksusu? Zadanie to wydawało się niewykonalne. Wtedy właśnie pojawiała się projektantka Żywia Nowicka-Wlaź, która stworzyła nie tylko wyjątkowo funkcjonalne, ale także piękne wnętrze. Tak niezwykłe jak jej imię.

Mikroapartament w żywych kolorach
Sofa San Diego, KARE
Nasza propozycja
Sofa San Diego, KARE
6044 zł
Krzesło Averno
Nasza propozycja
Krzesło Averno
1033 zł
Wazon szklany, Hübsch
Nasza propozycja
Wazon szklany, Hübsch
176 zł
Stół okrągły Ibiza, 110 cm, Actona
Nasza propozycja
Stół okrągły Ibiza, 110 cm, Actona
744 zł
Przedpokój, kuchnia, jadalnia, salon, sypialnia, biuro i pokój gościnny w jednym. W tym mieszkaniu projektantka dokonanego cudu, dzięki któremu wiele stref mieszkania znalazło się w tej samej, niedużej przestrzeni.

Największym wyzwaniem dla projektantki okazało się wcale nie stworzenie odpowiedniego rozkładu mieszkania, który uwzględniałby różne funkcje poszczególnych stref. Prawdziwą trudność spowodowała ażurowa, drewniana ścianka.

- Niełatwo bowiem zaprojektować taką konstrukcję, która będzie ozdobą salonu, ścianką zasłaniającą łóżko, półką na książki czy dekoracje, szafką na ruchomy telewizor, a na dodatek by była optycznie lekka i pasowała do reszty wystroju - mówi Żywia. - Z finalnym projektem tej ścianki zeszło mi najdłużej. A efekt końcowy? Zachwyca i teraz wydaje się czymś naturalnym dla tego wnętrza.

Mikroapartament w żywych kolorach
Sztuczny sukulent doniczkowy, Lene Bjerre
Nasza propozycja
Sztuczny sukulent doniczkowy, Lene Bjerre
289 zł
Tapeta Wave
Nasza propozycja
Tapeta Wave
196 zł
Ścianę w sypialni zdobi tapeta Red grunge marki Murals Wallpaper. Na łóżku poduszki, które nawiązują swoimi kolorami do reszty barw tego wnętrza.

Pani domu wiedziała, że Żywia lubi projekty odważne i nietypowe wręcz. Początkowo jednak niektóre rzeczy wydawały jej się nieco ryzykowne, jak na przykład jodełka na podłodze.

Mikroapartament w żywych kolorach
Wazon Astronauta, Seletti
Nasza propozycja
Wazon Astronauta, Seletti
333 zł
Sypialnię wyróżnia ciekawy zabieg, bowiem jodełka z podłogi została także częściowo położona na ścianie. Nie tylko stała się w ten sposób oryginalnym zagłówkiem, ale także wizualnie podkreśla strefę spania. Dzięki wyjątkowej konstrukcji ażurowej ścianki umieszczony w niej telewizor można dowolnie obrócić, w zależności od tego, czy chce się oglądać telewizję w salonie, czy w komforcie własnego łóżka.

- Wątpiła, czy to rozwiązanie sprawdzi się w małym mieszkaniu - wspomina projektantka. - Nie była też na początku przekonana do niektórych zaproponowanych przeze mnie kolorów.

W końcu jednak właścicielka całkowicie zaufała projektantce, tak bardzo, że sama nawet postanowiła wyjść poza własne schematy i kolorystyczne przyzwyczajenia i zaproponowała turkusową zabudowę kuchenną. Co - jak się okazało - było całkowicie zgodne z wizją projektantki.

Choć łazienka jest maleńka, znalazło się w niej miejsce na wszystkie potrzebne sprzęty. Optycznie wydaje się ona większa dzięki kilku sprytnym zabiegom, jak choćby użyciu marmurowego obicia nie tylko na ściankach prysznica, ale także na podłodze i suficie.
Autor
Mikroapartament w żywych kolorach
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...