Otwarta przestrzeń w 120-metrowym apartamencie

O takim widoku można tylko pomarzyć. Wizja zapierającej dech w piersiach panoramy starego miasta, widocznej z dziewiętnastego piętra, od razu przemówiła do właścicieli 120-metrowego apartamentu, znajdującego się w nowo wybudowanym wieżowcu o doskonałej lokalizacji. Tego właśnie potrzebowali inwestorzy, którzy na co dzień mieszkają w dużym, otoczonym zielenią domu pod Poznaniem. Szukali drugiego lokum, które pozwoliłoby w pełni korzystać z uroków miasta. Poza tym zawsze chcieli mieszkać wysoko.

W części salonowej nie mogło zabraknąć wygodnego fotelu. Wybór padł na model Pillo marki Swedese, kupiony w 12 chair, podobnie jak stolik TS marki Gubi. Oświetlenie – stojąca przy fotelu lampka Flask i reflektory sufitowe Maia – to produkty polskiej marki Chors.
Z salonu widać sypialnię z dużym, okrągłym, wiszącym nad łóżkiem lustrem, które pięknie zamyka oś widokową, powiększając optycznie przestrzeń. W razie potrzeby sypialnię można zamknąć za pomocą ukrytych w ścianie drzwi.

Pierwotnie apartament pomyślany był jako czteropokojowy, ale właścicielom w zupełności wystarczyła...kawalerka. Dlatego postanowili zmienić oryginalny plan mieszkania na dużą, otwartą przestrzeń, z której w razie potrzeby można wydzielić dodatkowe dwa pokoje. Zadania zorganizowania takiego wnętrza podjęła się pracownia PL.architekci, mająca ogromne doświadczenie w kreowaniu wygodnych, dostosowanych do potrzeb użytkowników, a przy tym niebanalnych i pięknych wnętrz.

Koncept opierał się na stworzeniu przestrzeni, która da się łatwo zmodyfikować za pomocą schowanych w ścianach drzwi. Architektom zależało też na maksymalnym podkreśleniu zachwycającego widoku. Aranżację pomyślano tak, żeby odbijał się on w odpowiednio rozmieszczonych, multiplikujących panoramę lustrach i stalowych taflach umieszczonych na słupach konstrukcyjnych.

W części jadalnianej w oszklonej, podświetlonej witrynie wyeksponowano szkło. Na ścianie boksu wisi obraz „The world will not end as long as we can fly” Anny Zalewskiej. Wszystkie zabudowy powstały według projektu PL.architekci, a wykonała je Stolarnia 4you.
W sklepie 12 chairs został kupiony stół Tense i krzesła Flow, marki MDF Italia. Wisząca nad stołem lampa to Cliff (Lambert&Fils) z Iconic Design.

Dzięki temu uzyskano spektakularny efekt, pozwalający podziwiać urodę otoczenia z różnych miejsc apartamentu, dodatkowo powiększający optycznie jego przestrzeń. Osie widokowe, jakie powstały w całym apartamencie w wyniku wielu przemyślanych i dopracowanych zabiegów sprawiają, że i przestrzeń wewnątrz robi duże wrażenie, Wszystkie elementy idealnie do siebie pasują, a modułowość wnętrza, które, w zależności od potrzeby, można łatwo przekształcić z otwartego na domknięte świetnie się sprawdza w praktyce.

W sypialni króluje łóżko Papillon marki Alivar z Galerii Wnętrza. Usytuowane zostało ono na tle efektownego, ogromnego lustra. Odbijające się w nim elementy otwartej części apartamentu ciekawie komponują się z wystrojem sypialni. Wszystko to razem tworzy oryginalny, japonizujący klimat.
Klimatyczna łazienka została wykończona materiałami najwyższej jakości. Kamienny blok służy jako podręczny stolik. Umywalka na postumencie to Albume marki Antonio Lupi. Armatura łazienkowa pochodzi z Quadro Design.

Aranżacja wnętrza z otwartym planem

W otwarty plan mieszkania wbudowane zostały dwa funkcjonale boksy. Jeden mieści w sobie toaletę i stanowi tło dla kącika telewizyjnego. W drugi natomiast wkomponowano zabudowę kuchenną i spiżarnię. Żaden widoczny sprzęt nie burzy tu idealnej harmonii. Została ona osiągnięta za sprawą doskonałego dopasowania aranżacji do architektury. Dla projektantów z PL.architekci podkreślanie jej walorów jest istotne w każdym projekcie. Jak mówi jej założyciel Bartosz Bajon:

- Wnętrze budowane jest poprzez przestrzeń, architekturę. Dodatki są tylko rodzajem „ubioru”. Przyznać jednak trzeba, że w przypadku tego apartamentu dobranym ze szczególną starannością. To w dużej mierze zasługa pani domu, która postawiła na stonowaną paletę kolorystyczną, na jak złożyły się biele, szarości i czerń, ocieplone odcieniami drewna. Bardzo jej także zależało na wysokiej jakości naturalnych tkaninach, które dodały wnętrzom przytulności.

Ostateczny efekt spełnił marzenia właścicieli o miejskim azylu, w którym mogą zrelaksować się, gdy przyjadą do centrum, żeby w pełni korzystać z tutejszych licznych atrakcji. W tym apartamencie, z głową w chmurach i wspaniałym widokiem, czują, że w pełni korzystają z życia.

Autor
Apartament na 19. piętrze poznańskiego wieżowca. Tu poczujesz klimat miasta!
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...