Półwysep Mornington słynie z fascynującego ogrodu Ashcombe Maze założonego w latach 70. XX w., z pięknej plaży Back Beach Walks i znajdujących się tu budek plażowych oraz z wielu szlaków turystycznych w Parku Narodowym Point Nepean. To tutaj właśnie powstał Flinders House. 

Dom został zbudowany pod koniec lat 80. XX wieku. W 2002 r. po raz pierwszy go odnowiono. Teraz klienci ponownie poprosili o pomoc. 

Modernistyczny pawilon

Architekci z Foomann Architects inspirowali się lokalnymi modernistycznymi domami, które znajdują się w okolicy. Renowacja miała na celu stworzenie prostej, a zarazem wyrafinowanej bryły, z przemyślanymi materiałami i ciekawymi detalami. 

Garaż pokryty sklejką i wschodnia część domu nie wymagały dużego remontu. Zdecydowanie więcej pracy zajęła część główna domu. Zarówno istniejący, jak i nowy budynek zostały pokryte na zewnątrz taką samą czarną sklejkę co garaż. Materiał połączył w ten sposób różne epoki, w których powstały oba budynki. 

Wnętrza domu ze szkła i sklejki

Nowa część domu przypomina pawilon i została zbudowana w duchu modernizmu. Przestrzeń składa się z dwóch sypialni oraz kuchni i części dziennej. 

Wnętrza Flinders House są wypełnione światłem. W części dziennej drewniane belki biegną wzdłuż sufitu, przechodząc na zewnątrz pod okapem. Powstały z drewna klejonego warstwowo. Ukryte są w nich oświetlenie. 

Sufit wykończony jest okładziną ze sklejki. Detale zarówno poczerniałych, jak i przezroczystych warstw wykończenia powtarzają się w całym domu, zapewniając jego spójność. 

Przeszklony pawilon wtopiony w ogród

Przeszklenia na całej wysokości optycznie łączą pawilon z krajobrazem. To właśnie z tej perspektywy mieszkańcy mają widok na ogród, o który z zaangażowaniem dbają od wielu lat.

Prosty, minimalistyczny ogród idealnie współgra z całym domem. Zieleń wprost wchodzi do wnętrza. Oddziela go od niej zaledwie cienka tafla szkła.

Autor
Ten dom przypomina pawilon ze szkła! Powstał w Australii w duchu modernizmu
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...