Rezydencja Zaremba to odważny projekt, który musiał stawić czoła niejednemu wyzwaniu. Pogodni i beztroscy właściciele od razu zachwycili się projektem. Biały dom idealnie pasował do wyjątkowej lokalizacji: północnego wybrzeża Australii. 

Wielki dom na małej ulicy

Uliczka, przy której stanął dom, jest bardzo atrakcyjna, ale niestety krótka, wąska i ciasna, więc porządnie utrudniła pracę architektów. Dużym problemem było na przykład umiejscowienie parkingu dla… sześciu samochodów! Aby rozwiązać ten problem, projekt objął obszerną piwnicę, w której można pomieścić wszystkie pojazdy. 

Mała ulica mocno kontrastuje z wielkością samej rezydencji. Fasada domu wychodzi na ulicę, na południe i jest w dużej mierze zabudowana. W ten sposób mieszkańcy mają zapewnioną prywatność. Od strony północnej zaś jest taras dolny, górny i na dachu, które nie są narażone na niemiłosiernie prażące słońce.

Biały dom i szerokie plany

Nad salonem umiejscowiony został świetlik, który wypełnia przestrzeń naturalnym światłem. Starannie przemyślana klatka schodowa łączy wszystkie trzy poziomy, a na dach prowadzą tajne drzwi. Tutaj rozciąga się spektakularny widok na zachód słońca nad mierzeją Mooloolaba.

Przestrzenie wewnętrzne rezydencji są funkcjonalne, obejmujące dużo kątów prostych. Jedną z wyróżniających cech białego domu jest elewacja od strony ulicy, z pionowymi i poziomymi krzywiznami utworzonymi przez balkon i jego niebanalną poręcz. 

Paleta materiałów jest przemyślana i ponadczasowa, występują tu naturalne biele, delikatne szarości i skandynawskie drewno. Zastosowanie białych pionowych poręczy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz zaciera strefę wewnętrzną i zewnętrzną, zwiększając ogólną estetykę domu.

Rezydencja Zaremba jest świadectwem kreatywności i dbałości o szczegół, fantazji i harmonii, formy i funkcji. Ucieleśnia ducha rodziny, zapewniając wygodną przestrzeń, która pozwala im cieszyć się wspólnym życiem rodzinnym, zachowując jednocześnie potrzebę prywatności. Dom to prawdziwe arcydzieło, które będzie inspirować i zachwycać przez długie lata.

Autor
Biały dom z dodatkiem drewna. Ma aż 715 metrów kwadratowych!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...