Anthony Hunt Design i Luke Stanley Architects zaprojektowali dom do wynajęcia na szczycie wzgórza w Nowej Południowej Walii w Australii. To najstarszy stan położony w południowo-wschodniej części tego kontynentu. Zróżnicowany region obejmuje ponad 40 parków narodowych i malownicze wybrzeże z szerokimi piaszczystymi plażami. Z drugiej strony jest busz, spalone słońcem czerwone pustynie i równiny ciągnące się kilometrami. I góry, gdzie zimą pada śnieg.

Dom na wzgórzu jak namiot

W takim klimacie powstał dom na wzgórzu. Prosty kształt budynku w formie A przypomina namiot lub popularne kiedyś w Polsce brdy. Chata ma cechy modernistyczne, ale także nawiązuje do wiejskiego kontekstu i środowiska naturalnego. Stojąc na końcu długiej, gruntowej ścieżki, goście wchodzą do środka przez podwyższony chodnik i szklane drzwi. Tył budynku jest całkowicie przeszklony, otwierając go na dolinę Gundagai poniżej.

Okna połaciowe w dachu i te na całej wysokości budynku wpuszczają do domu naturalne światło. Niektóre panele mają szklane otwory wentylacyjne, które można otworzyć.

Dom eko na wzgórzu

Choć wygląda na skromny, dom został wyposażony we wszystko, co niezbędne do życia: od wolnostojącej kozy, po system natychmiastowego podgrzewania wody do prysznica. Jest również proekologiczny - panele słoneczne zapewniają własne odnawialne źródło energii.

W całym domu zastosowano elementy drewniane, a ręcznie wykonane detale nawiązują do charakteru budynków gospodarczych znajdujących się na terenie działki.

Historia domu na wzgórzu

Budynek istniał tu już wcześniej. Dom nabył w 1872 r. właściciel ziemski James Robinson. James uporządkował teren, ogrodził i zagospodarował budynki gospodarcze, takie jak szopy na wełnę i zboże. Podobno zatrudniał setki osób, co w znacznej mierze wpłynęło na rozwój lokalnej gospodarki. Z biegiem czasu grunty zostały podzielone i sprzedane. Dziś całe gospodarstwo należy do rodziny Ferguson, która kontynuuje tradycję tego miejsca. 

Częścią założenia architektonicznego było użycie materiałów przyjaznych dla środowiska, dlatego architekci pozyskali lokalne australijskie drewno liściaste. Jesion Silvertop zastosowano zarówno wewnątrz na podłogach, jak i na zewnętrzną okładzinę. Ściany pokrywają pomalowane na biało ryflowane deski sosnowe. A dach z blachy falistej tworzy osłonięty ganek na zewnątrz sypialni. 

Dom jest przeznaczony dla dwóch osób. Można go wynająć za pośrednictwem firmy zajmującej się wynajmem krótkoterminowym Airbnb.

Autor
Ten dom stoi samotnie na wzgórzu. Przypomina namiot!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...