Kamienicę zbudowano pod koniec XVIII wieku. Stoi przy krętej uliczce, więc w okna zaglądają sąsiedzi mieszkający po przeciwnej stronie. Brak tu ciszy i przede wszystkim prywatności. Brak światła dziennego, naturalnej wentylacji i zieleni.

Dlatego właściciele kamienicy postanowili założyć ogród na dachu, żeby odseparować się od innych mieszkańców ulicy i stworzyć zieloną oazę w środku miasta.

Biała kamienica z ogrodem na dachu

4-poziomowa kamienica zlokalizowana jest w wietnamskim Ho Chi Minh City na zachodnim brzegu rzeki Sajgon. Dawniej miasto nazywało się Sajgon. Jest głównym portem morskim w kraju i ważnym węzłem komunikacyjnym. Liczył ponad 7,1 mln mieszkańców. Nic więc dziwnego, że ludzie potrzebują wyciszenia. 

Kamienica stoi na narożnej działce o powierzchni 95 m2 na skrzyżowaniu dwóch alejek bez chodników. Przede wszystkim trzeba było odświeżyć jej elewację, a wnętrza doprowadzić do jako takiego stanu, bo były bardzo zniszczone. Słowem, całość znajdowała się w opłakanym stanie. Po odświeżeniu elewacji i pomalowaniu jej na biało budynek wygląda teraz jakby stał na jednej z greckich wysp.

Następnie kamienica wymagała dostosowania do potrzeb 4-osobowej rodziny. Ta poprosiła o nowoczesne wnętrza z dodatkiem ogródków i windą ułatwiającą poruszanie się. Powstałe "ogródki" przekroczyły najśmielsze oczekiwania właścicieli. 

Nietypowy kształt kamienicy z ogrodem 

Po pierwsze, należało stworzyć funkcjonalne pomieszczenia, jednocześnie uwzględniając cechy charakterystyczne budynku, tj. nieregularny kształt i zaokrąglone narożniki budynku. Delikatne cofnięcie narożnika działki sprawiło, że możliwe było stworzenie dyskretnego wejścia i zielonego dziedzińca. 

Wypukłe stopnie schodów i wklęsłe drzwi główne tworzą werandę na parterze. Narożną przestrzeń na pierwszym poziomie zajmuje wypukłe obłe okno głównej sypialni i donica pod tarasem na drugim piętrze. Oglądana z zewnątrz gra wypukłych i wklęsłych krzywizn, a także zagłębione przeszklenia tworzą rzeźbiarską bryłę.

Ogrody na każdym piętrze

W przeciwieństwie do stosunkowo prostej elewacji, wnętrza są przejrzyste i jasne. Wchodząc do środka, od razu znajdujemy się w „tajemniczym ogrodzie” z wielkim drzewem wiśni aceroli i różnorodnymi roślinami ukrytymi w najdalszym zakątku działki.  

Oprócz ogrodu umieszczono wysokiej klasy hydrauliczną szklaną windę i dwa wewnętrzne balkony. Drewniana podłoga, ściany pomalowane na beżowo oraz zaokrąglone szafy wnękowe tworzą eleganckie, a jednocześnie dynamiczne wnętrze. 

Co więcej, wjeżdżając na najwyższy poziom windą lub wchodząc częściowo otwartymi schodami, zostajemy zaskoczeni wspaniałym widokiem. To właśnie tutaj znajduje się ogród na dachu.

Wśród niezliczonej ilości drzew, nasadzeń i kwiatów można poczuć się jak oazie spokoju. Ogrody na każdym piętrze zapewniają mieszkańcom relaks i ciszę w samym centrum tętniącego życiem miasta.

Autor
Wietnamska kamienica biała jak w Grecji. Na dachu ma...ogród!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...