Najchudszy hotel na świecie, bo pod taką nazwą jest znany, leży na Jawie w mieście Salatiga w środkowej części wyspy. Jawa słynie z wulkanu Merapi, który jest jednym (jeśli nie jedynym) z najbardziej aktywnych wulkanów świata. Dym wydobywający się z wulkanu widoczny jest przez około 300 dni w roku.

Miasto Salatiga jest położone na wzniesieniu, 600 metrów nad poziomem morza. Z zaledwie siedmioma pokojami hotel stał się nowym punktem orientacyjnym.

Oryginalny kształt hotelu 

Ta zbyt wąska działka była lokalnym wysypiskiem śmieci. Przez długi czas nie znajdowała nabywcy, ponieważ jej szerokość nie pozwala zbudować parkingu oraz zaplecza potrzebnego do celów mieszkalnych lub komercyjnych. W końcu pojawił się jeden odważny, który postanowił postawić na niej… hotel.

Nowy właściciel zgłosił do władz miasta o budynek wyższy jako rekompensatę wąskiej działki. Po uzyskaniu wszelkich pozwoleń rozpoczęto budowę. Hotel został umieszczony między 3-metrową aleją a sąsiednim domem z ogrodem. Projekt zakładał, że zachowany zostanie fragment starego muru z początku XX wieku.

Fasada hotelu

Zadanie było trudne. Trzeba było osuszyć płytkie wody gruntowe i zapewnić wystarczającą stabilność, aby uniknąć siły skręcającej działającej na wąski budynek.

 
Hotel zbudowano z kamienia Dholpur Red Sandstone, występującego w naturalnym środowisku w kolorze czerwonym lub jasnobrązowym. Ma drobne fioletowe żyłki na powierzchni, które nadają mu atrakcyjny i przyciągający wzrok wygląd, zwłaszcza gdy jest  mokry.

Dholpur jest uznawany za najlepszy czerwony kamień wydobywany w dystrykcie Dholpur Radżastanie. Ze względu na swoją wytrzymałość mechaniczną oraz piękną i nieskazitelną konstrukcję jest kamieniem budowlanym. Odporny na warunki atmosferyczne, słoną wodę i trwały kamień, szczególnie sprawdza się w chłodnym i dżdżystym klimacie miasta Saltiga.

Bryła budynku jest siłą rzeczy surowa, bo hotel musi pomieścić maszynownię i pomieszczenie serwisowe na górze, połączone stalowymi kratami wspornikowymi. Regularne otwory w fasadzie, przypominające skrzela ryby, umożliwiając naturalną wentylację.

Pokoje w najchudszym hotelu świata

Liczył się każdy centymetr, oczywistym więc wyborem był układ 2 pomieszczeń rozmieszczonych na każdym końcu długości budynku.​

Przy wymiarach zaledwie 2,8 x 3 x 2,4 każdy pokój jest w stanie zapewnić intymność, jednocześnie nawiązując do nowoczesnego stylu życia dzięki kompaktowym, ale w pełni wyposażonym udogodnieniom we wnętrzu.

W każdym pokoju umieszczono oryginalne dzieła sztuki, co odróżnia pomieszczenia. Łączą je zawieszone w przestrzeni schody i wąski korytarz ze stalową kratą o szerokości 90 cm spełniający funkcje podłogi. To dobre rozwiązane przy ograniczonej przestrzeni, bo optycznie ją powiększa. 

Projekt PituRooms stanowi alternatywę dla rozwoju małych miast. Kreatywny, funkcjonalny, oryginalny - można go zastosować w podobnych małych miasteczkach w regionie Azji i Pacyfiku.

 

Autor
Najchudszy hotel świata! Na każdym piętrze ma po jednym pokoju
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...