Dom jednorodzinny został zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny na malowniczej zalesionej działce. Ma 499 metrów kwadratowych. Jest parterową rezydencją zbudowaną w całości z betonu. Od samego początku architekci z pracowni PL.Architekci postawili na to, żeby dom harmonizował z otaczającymi go drzewami i naturalnie współistniał z otoczeniem.

Jak wygląda bryła domu?

Aby spełnić wymagania funkcjonalne, budynek został podzielony na trzy odrębne sekcje - strefę dzienną, nocną i garaż. Wszystkie zostały połączone przestronnym przeszklonym korytarzem. 

Każda bryła budynku została obudowana solidnymi betonowymi ramami. Ramy te zapewniają funkcjonalne zadaszenie oraz tworzą wizualne połączenie budynku z lasem. Słowem, beton zdominował praktycznie każdy aspekt domu, od dachów i podłóg, po podjazdy i ściany.

Jakie materiały zostały użyte w budynku?

Beton, dla kontrastu, został połączony z drewnianymi fasadami. Fasady przechodzą płynnie do wnętrza, w którym są nimi obłożone ściany. Dzięki temu wnętrze jest optycznie przytulniejsze.

To połączenie materiałów zatarło granicę między wnętrzami a ogrodem, tworząc wyjątkową symbiozę architektury i natury.

Jakie są cechy charakterystyczne domu?

Tym, co zwraca uwagę, są owalne otwory w dachu każdej z brył budynku. To sprawia, że  kanciasta forma domu staje się wizualnie łagodniejsza. Poza tym przez otwory sączy się naturalne światło i układa się zgrabnie na ścianach, co urozmaica i ożywia elewację budynku. 

Przez każdy z tych otworów wystają drzewka, niczym słoneczniki wystawiające główki do słońca. Nasadzenia podkreślają również płynną integrację budynku z krajobrazem. Wielkie przeszklenia są otwierane lub przesuwne.

Jak wyglądają wnętrza domu z betonu?

Poszczególne pomieszczenia są oszczędne, wręcz puste. Nie ma tu żadnych zbędnych dekoracji. Mimo braku przedmiotów, wnętrza nie są wcale loftowe ani industrialne, a to dzięki drewnianym okładzinom. Jest minimalistycznie, ale ciepło i przytulnie. Dominującymi kolorami są szarości, biel i jasne drewno.

Na tym tle wybijają się wielkich rozmiarów obrazy i dwie potężne amfory w salonie. Uzupełnia je przeskalowana biała lampa.

Pomysłowym rozwiązaniem jest duża szafa wykończona szarym matowym szkłem. Okazuje się, że po drugiej stronie kryją się w niej sprzęty kuchenne: lodówka, piekarniki, zmywarka. W tym pomieszczeniu znajduje się również biała wyspa z czarnymi hokerami. To sprawia, że z salonu w ogóle nie widać kuchni.

Drugim udanym pomysłem jest ściana w łazience nad umywalkami. Jest wyłożona malutką mozaiką, a pod szklanymi szafkami znajduje się listwa LED. Takie rozwiązanie zwykle występuje w kuchni pod szafkami górnymi. Tutaj jest patentem nietypowym i przez to bardzo ciekawym.

I taki właśnie dom wymarzył się właścicielom! Surowy z zewnątrz, przytulny w środku, z kilkoma oryginalnymi rozwiązaniami.Autor
Dom z betonu w stylu japandi. Ma prawie pięćset metrów kwadratowych!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...