Śródziemnomorski klimat i wyspiarskie motywy - tak wygląda dom Clary Bony

W sercu Santa Margherita Ligure, niewielkiej miejscowości we włoskim regionie Liguria, w prowincji Genua, gdzie górskie krajobrazy przechodzą w lazurowe tony Morza Śródziemnego, znajduje się dom Clary Bony - miejsce, które dla wielu stanowi ucieczkę od miejskiego zgiełku, a dla niej - esencję domowego ciepła. Clara, zarówno architektka, jak i dziennikarka, zaprosiła nas do swojego świata, w którym natura splata się z codziennością, tworząc przestrzeń idealną do odpoczynku i pracy twórczej. Dla pani domu Santa Margherita nie jest tylko miejscem zamieszkania. To przestrzeń pełna dziecięcych wspomnień i rodzinnych tradycji.

– Zaczęłam mieszkać w tym domu pierwotnie bez dużego remontu, jedynie po kilku przeróbkach (nie było tu nawet ciepłej wody!). Ale dom naprawdę nie nadawał się do zamieszkania, więc około 20 lat temu mój mąż i ja postanowiliśmy go wyremontować – wspomina Bona. Dziś ulubionym elementem pani domu są wnęki, które zawsze stara się wykorzystywać w swoich domach. Są one bowiem pięknym dodatkiem zarówno z funkcjonalnego, jak i architektonicznego punktu widzenia.
Taras jest naturalnym przedłużeniem wnętrza, z którego nie sposób korzystać podczas włoskiego lata.

- To miejsce, do którego moje serce zawsze należało, dom, który jest dla mnie azylem - mówi właścicielka. Jego prostota i bliskość natury pozwalają jej na chwilę przerwy od szybkiego tempa życia w mieście. Remont domu, który rozpoczął się około dwóch dekad temu, był krokiem w stronę przekształcenia go w przyjazną przestrzeń z zachowaniem jego oryginalnego, rustykalnego charakteru. - Inspirował nas duch liguryjski oraz śródziemnomorskie i wyspiarskie motywy: jasne kolory, proste, naturalne materiały - wyjaśnia Clara, podkreślając, jak ważne było dla niej utrzymanie nie tylko ducha tego konkretnego miejsca, ale także lokalnego stylu życia i poszanowanie tradycji. 

Pani domu praktykuje prawdziwy slow life uprawiając własne zioła i warzywa.

Celebracja codzienności w włoskim domu. Ogród stał się przedłużeniem salonu!

Clara podkreśla, że podczas projektowania wnętrz domów wakacyjnych czy wiejskich powinno się kierować zasadą prostoty i oderwania od codzienności miejskiej. W jej przekonaniu dobrze zaprojektowane wnętrze ma moc wpływania na nastrój i samopoczucie mieszkańców. - Dom to miejsce serca - mówi Bona, podkreślając osobisty wymiar każdej przestrzeni, którą tworzy. Opowiadając o swoim stylu, Clara określa go jako eklektyczny, z silnym naciskiem na elementy, które niosą z sobą historie. Dom w Santa Margherita Ligure jest dla niej nie tylko miejscem odpoczynku, ale również kapsułą czasu, przechowującą pamiątki z podróży, rodzinnego dziedzictwa i osobistych przeżyć.

Kuchnia była pierwotnie stodołą bez dostępu do ogrodu. Została zbudowana w całości z betonu według projektu architektki. Obecnie jest to jedno z ulubionych miejsc Clary w domu.
Łazienka jest ulubionym pomieszczeniem Clary. Pierwotnie to pomieszczenie pełniło funkcję pokoju dziennego. Znajduje się tu stara wanna, znaleziona na placu budowy, która miała zostać wyrzucona, ale Clara postanowiła ją uratować i przemalować. Dalej są dwie umywalki, znowu duże wnęki i mały fotel w idealnym miejscu do siedzenia.

Naturalne przedłużenie wnętrza domu stanowi ogród. Niechęć do nadmiernej ingerencji w naturalny krajobraz przekłada się na obecność dzikiej roślinności i starych oliwnych drzew. - Zewnętrzna przestrzeń to dla mnie esencja relaksu - mówi Clara, podkreślając, jak ważne jest dla niej korzystanie z każdej chwili spędzonej na świeżym powietrzu.

Podsumowując swoją filozofię projektowania, Clara mówi o intuicyjnym podejściu do tworzenia przestrzeni, które zarazem odzwierciedlają potrzeby, gusty i duchowe aspekty życia jej mieszkańców. I właśnie dom w Santa Margherita Ligure jest tego najlepszym przykładem - to przestrzeń, gdzie każdy detal ma swoje miejsce oraz znaczenie, tworząc wspólnie przestrzeń pełną ciepła i spokoju.

Autor
Wiejski dom na Włoskiej Rivierze. Zaprosiła nas tam dziennikarka!
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...