Zachowanie historycznej materii - stary dom nad mazurskim jeziorem

Przemiana domu na Mazurach nie była typowym remontem. Inwestorzy postanowili, że dom nie straci swojego dawnego czaru, a każde możliwe elementy zostaną zachowane i odrestaurowane. Stara dachówka została oczyszczona i ponownie ułożona na dachu, a stolarka okienna przeszła pieczołowitą renowację. Elementy wymagające wymiany, takie jak belki więźby, podłogi, drzwi czy meble, wykonano z desek z odzysku, co nadaje wnętrzom niepowtarzalny charakter.

Dom znajduje się na rozległej działce otoczonej drzewami, w niedalekim sąsiedztwie jeziora. To właśnie uroki tej lokalizacji przyciągnęły inwestorów, którzy zdecydowali się tu stworzyć letnisko. Remont miał na celu nie tylko odświeżenie domu, ale również pełne wykorzystanie potencjału pięknej działki. Dlatego pomieszczenia ogólnego użytku zostały wzajemnie na siebie otwarte, aby zapewnić szerokie widoki na wszystkie strony świata, a także umożliwić użytkownikom kontakt z mazurską przyrodą nawet we wnętrzach.

Projekt wnętrz drewnianego domu

Projekt wnętrz, przygotowany przez architektów Katarzynę Malinowską i Mateusza Nawrockiego, zakładał zachowanie oryginalnego układu pomieszczeń na 180 metrach kwadratowych parteru oraz użytkowego poddasza. Na parterze znalazła się niewielka, ale pojemna garderoba, kuchnia, otwarta jadalnia oraz przestronny salon. Na poddaszu umieszczono dwie sypialnie i dwie łazienki. Wnętrza domu zachwycają zabytkowymi oknami skrzynkowymi oraz widoczną na poddaszu więźbą dachową, naprawioną z wykorzystaniem starych belek dostarczonych przez manufakturę Regalia.

Polska manufaktura Regalia, której bogata oferta odgrywa kluczową rolę w projekcie, dostarcza materiały pozyskane w wyniku ręcznej rozbiórki budynków. Drewno zachowuje swoją starą powierzchnię, a pruska cegła urzeka zarówno urodą, jak i znakomitymi zaletami użytkowymi. Wojciech Sobierański, założyciel Regalii, podkreśla, że praca przy tym projekcie była wspaniałą współpracą i realizacją, stanowiącą przykład świadomego podejścia do budynku, jego historii oraz otoczenia.

Nowoczesność w zgodzie z historią

Wnętrza mazurskiego domu łączą nowoczesne rozwiązania z historycznymi elementami. Na parterze uwagę zwraca ceglana posadzka wykonana z płytek ceglanych pochodzących z rozbiórki cegły pruskiej. W kuchni, holu i łazience podłogi te doskonale sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym, akumulując ciepło. Nowe drzwi, wykonane ze starego drewna, a także zabudowy meblowe, stworzone z drewna z odzysku, podkreślają autentyzm i wyjątkowy charakter wnętrz.

Inwestorom zależało na stworzeniu komfortowej przestrzeni dziennej, która pomieści zarówno strefę wypoczynkową, jak i wygodną jadalnię z dużym stołem. Centralnym punktem salonu jest kominek, umieszczony w centrum domu, otwarty na dwie strony. Otrzymał prostą, nowoczesną formę, wykorzystując stare, odrestaurowane kafle. Meble wolnostojące, takie jak komody, ławeczki, pomocniki, czy elementy dekoracyjne, zostały starannie dobrane, aby nie konkurować z widokami za oknem.

Pomieszczenia poddasza doświetlone są przez okna, przez które zaglądają do wnętrz pobliskie drzewa. Sypialnie są przestronne i lekkie, otwarte do samej połaci dachu, co nadaje im dużo oddechu. W łazienkach wykorzystano stare drewno na ścianach oraz płytki ceramiczne na podłodze, które oddają urok surowego kamienia. Mosiężna armatura, nawiązująca do klamek drzwiowych i uchwytów meblowych, zamyka aranżację w spójną całość.

Wnętrza mazurskiego domu to przykład konsekwencji projektowej oraz szacunku dla historycznej materii. Dzięki determinacji inwestorów, kreatywności architektów z pracowni 2K Architektura oraz pracy manufaktury Regalia, powstał dom pełen uroku, przytulny, a przy tym bardzo komfortowy. To miejsce, które łączy w sobie historię i nowoczesność, tworząc harmonijną przestrzeń, idealną do wypoczynku i relaksu.

Autor
Stary dom na Mazurach po gruntownej metamorfozie. Zachowano pruską cegłę i wiekowe drewno!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....