Belki drewniane pod sufitem przeżywają w ostatnich latach prawdziwy renesans. Jak się okazuje, widoczne elementy konstrukcyjne mogą stanowić wielką ozdobę różnego rodzaju pomieszczeń aranżowanych w stylu rustykalnym, ale nie tylko. Znakomicie sprawdzają się również w kuchniach w stylu prowansalskim czy angielskim, a także w salonach, w których chcemy połączyć nowoczesność i klimat zamierzchłej przeszłości. Co warto o nich wiedzieć i jak umiejętnie je wykorzystać, aby nadać wnętrzom unikalny wygląd?

Jak wyglądają belki stropowe?

Do stosowanych w Polsce stropów drewnianych zalicza się stropy belkowe, żebrowe oraz belkowo-żebrowe. Zdecydowanie najpopularniejszy jest ten pierwszy wariant, który składa się z rzędu belek ułożonych równolegle do siebie. Belki opierają się na ścianach nośnych i mogę być produkowane z różnego rodzaju materiałów, jeśli jednak mają być widoczną ozdobą, najczęściej używa się drewna litego. W związku z tym, że drewno lite w naturalny sposób się ugina, długość traktu stropu nie powinna przekraczać pięciu metrów.

Stropy żebrowe składają się z gęsto rozmieszczonych żeber z drewna litego i nie są zbyt popularnym rozwiązaniem, w przeciwieństwie do stropów belkowo-żebrowych, które łączą zalety obu wyżej wymienionych rozwiązań. Żebra są tutaj wspierane przez belki stropowe, a cała konstrukcja wymaga mniejszej ilości drewna, za to jest dość skomplikowana i czasochłonna. Najczęściej wybierane belki stropowe mają imitować strop nagi, a pełniące funkcję nośną drewniane pale mają prostokątny przekrój. Dla lepszego efektu estetycznego wykorzystuje się powałę z boazerii lub desek.

Do jakich wnętrz pasują drewniane belki pod sufitem?

Nie da się ukryć, że drewniane belki są domeną wnętrz urządzanych w stylu rustykalnym. Nawiązanie do tradycji polskiej wsi, folkloru i natury nie byłoby pełne, gdyby w pomieszczeniu nie znalazły się belki stropowe. W kuchniach urządzanych w stylu rustykalnym drewniane stropy idealnie współgrają z suszonymi kwiatami, warkoczami czosnku, miedzianymi naczyniami, młynkami do kawy czy naczyniami pokrytymi emalią i kwiecistymi wzorami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby drewniane elementy konstrukcyjne stały się ozdobą i estetycznym przełamaniem nowoczesnych wnętrz.

Doskonale sprawdzą się w salonach urządzanych w stylu industrialnym, ponieważ drewno zawsze pięknie kontrastuje z surową cegłą, szkłem i metalem. Równie dobrze mogą stać się elementem dekoracyjnym przytulnych sypialni i nowoczesnych łazienek, w których najnowsze trendy współgrają z nawiązaniem do natury w postaci drewnianych belek, naturalnego kamienia oraz kwiatów.

Pomalowane na różne kolory belki stropowe staną się również wyjątkową częścią pomieszczeń urządzanych w stylu eklektycznym, w którym pozornie nic do siebie nie pasuje, a w rzeczywistości wszystkie elementy tworzą inspirującą eksplozję kolorów i form.

Belki pod sufitem w salonie - pomysły na aranżacje

Salon jest miejscem, w którym domownicy najczęściej spędzają czas razem i przyjmują gości. Nic dziwnego, że zależy nam na tym, aby był nie tylko funkcjonlany, ale również gustowny i przytulny. Belki pod sufitem w salonie nadają wnętrzom przytulności i można je zaaranżować na mnóstwo sposobów tak, aby odpowiadały indywidualnym preferencjom.

W przypadku belek z litego i surowego drewna warto zastanowić się nad białymi ścianami i doborem drewna, którego kolor nawiązuje do koloru mebli. Połączenie bieli i drewna można pięknie uzupełnić obrazami na ścianach i wyeksponować odpowiednim oświetleniem w postaci lamp stojących lub wiszących, aby otrzymać klasyczny salon w starym stylu.

Jasne belki na suficie z drewna sosnowego mogą być pięknym elementem w przestronnych salonach w stylu skandynawskim. W pomieszczeniach urządzanych w tym stylu całość uzupełnią minimalistyczne meble w jednym kolorze, pasujący parkiet lub panele, a także donice z kwiatami czy kilka drobiazgów w postaci sztuki minimalistycznej.

Pomalowane na biało belki pod sufitem idealnie nadają się do kuchni w stylu angielskim lub prowansalskim, które dzięki swojemu wyglądowi przywodzą na myśl sielskie poranki, zapach gorącej kawy i piękne chwile w gronie najbliższych. Warto podkreślić, że białe belki mają również magiczną moc, za sprawą której optycznie powiększają wszelkie pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem jest malowanie belek na niestandardowe kolory, dzięki czemu kreatywne osoby mogą nadać salonowi zupełnie unikatowy wygląd. Aby nie doprowadzić do wrażenia nadmiaru i przesytu, warto pomalować je wszystkie na jeden kolor, a w całym pomieszczeniu zdecydować się na maksymalnie trzy kolory dominujące.