Drewno na elewacji - jak często dokonywać jego konserwacji?

Jako że na elewacjach często zastosowanie znajdują deski drewniane, najczęściej z drewna świerkowego, modrzewiowego lub też sosnowego, jedna z najważniejszych zasad jest jego odpowiednie wysuszenie i wymagana wilgotność na poziomie 15 - 18%. Niezależnie jednak od rodzaju drewna na elewacji, deska elewacyjna musi zostać odpowiednio zabezpieczona nie tylko przed wilgocią, ale również przed ogniem lub grzybami. Aby odpowiednio zadbać o drewnianą elewację, z pomocą przychodzą nam specjalnie stworzone do tego celu farby, lakiery oraz lakierobejca wraz z impregnatami, których zaletą jest nie tylko ochrona, ale też gwarancja pięknego wyglądu ścian naszego domu. 

Drewno na elewacji jako że jest materiałem naturalnym posiada dość duże wymogi jeśli chodzi o konserwację oraz o zabiegi pielęgnacyjne. To jak często należy przeprowadzać takie zabiegi uzależnione jest od zastosowanego środka chroniącego drewno. Przyjęło się że drewniana deska elewacyjna powinna być odnawiana przynajmniej raz na kilka lat.

Jednym z głównych czynników decydujących o częstotliwości obowiązku dokonywania zabiegów pielęgnacyjnych jest posiadani okapu nad elewacją. Chroni on ścianę przed czynnikami atmosferycznymi oraz nadmiernym dostępem światła słonecznego. Odpowiednio pielęgnowana elewacja z desek drewnianych to gwarancja zdrowego i pięknego wyglądu ścian naszego domu. 

Deska kompozytowa na elewację - jaki jest koszt alternatywy dla deski drewnianej?  

Kompozyt elewacyjny od wielu lat uznawany jest za świetną imitację prawdziwego drewna. Wszystko dzięki niemal idealnemu odwzorowaniu naturalnego wyglądu drewna. W skład deski kompozytowej wchodzi w większości specjalna mączka drzewna, z dodatkiem polichlorku winylu. Skład materiału potrzebnego do produkcji deski kompozytowej pochodzi z recyklingu (tworzywo sztuczne) oraz jako odpad drewniany (mączka).

Do najważniejszych zalet deski kompozytowej należą:

  • stosunkowo długa żywotność i wytrzymałość dzięki czemu deska przez wiele lat zachowuje niemal niezmienny wygląd;
  • korzystna cena w porównaniu z decyzją o inwestycji w elewację z naturalnego drewna;
  • jest wyjątkowo odporna na warunki zewnętrzne takie jak nasłonecznienie, opady atmosferyczne czy też zmienne temperatury;
  • posiada wyjątkowo szeroki zakres kolorów i odcieni;
  • są niezwykle łatwe w montażu;
  • nie wymagają regularnych zabiegów konserwująco-pielęgnujących.

Elewacja wykonana z desek kompozytowych stanowi o wiele mniejsze obciążenie dla kieszeni niż np. elewacja drewniana. O ile za metr kwadratowy deski drewnianej zapłacimy od 150 do nawet 400 zł, o tyle deska kompozytowa to wydatek kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Jeśli więc zależy nam na pięknym wyglądzie naszego domu, jednak dysponujemy nieco mniejszym budżetem, warto wziąć pod uwagę kompozyt. Zwłaszcza że stanowi o świetna alternatywę dla elewacji drewnianej będąc przy tym łatwiejszym w utrzymaniu.

Deska elewacyjna - pomysły na aranżacje

Deski elewacyjne, zarówno te drewniane jak i kompozytowe rewelacyjnie sprawdzą się nie tylko jako materiał do ozdoby całego domu, ale również jego wybranych elementów. Świetnie sprawdzą się także jako obudowa innych nieruchomości takich jak np. domek na działce lub dodatkowy garaż.

Warto wspomnieć też o możliwości wykorzystania desek elewacyjnych jako materiału zmieniającego wygląd na zdecydowanie lepszy przydomowego śmietnika, pomieszczenia gospodarczego czy nawet budy dla psa. Wykorzystanie deski elewacyjnej zyskuje na popularności z każdym rokiem a pomysłów na jej efektowne aranżacje przybywa raz za razem. Zwłaszcza że stanowi ona co raz częściej wybierany przez architektów materiał wykończeniowy. 

Często deski elewacyjne znajdują zastosowanie podczas wykańczania fasady budynku. Niezwykle popularne stało się dekorowanie drzwi i okiem właśnie za pomocą takich desek. Dzięki swojemu atrakcyjnemu wyglądowi, nadają one bryle domu optyczne zwiększenie jego atrakcyjności. Świetnie sprawdzą się również w połączeniu z naturalnym kamieniem oraz cegłami lub glazurą elewacyjną. W zależności od upodobań i zastosowań deski elewacyjnej jest naprawdę wiele. To, w jaki sposób zostanie ona wykorzystana na ścianach naszych nieruchomości, zależy tylko i wyłącznie od naszych gustów.