W przeciwieństwie do wielu nadmorskich miast turystycznych Nosara postawiła sobie z cel ochronę dziewiczych plaż (Playa Guiones) i dzikiej przyrody m.in. miejsca lęgowego żółwi morskich. Centrum miasta leży w głębi lądu, 6 km od hotelu, gdzie znajdują się targ i restauracje.

Nosara słynie z surfingu. Może poszczycić się ponad 330 dniami dobrych warunków do surfowania w roku. Są tu wysokie fale i ciepła woda. Ale to nie tylko idealne miejsce do uprawiania sportu. Nosara znana jest ze światowej sławy szkoły jogi, w której odnajdziemy wewnętrzny spokój w otoczeniu tropikalnych krajobrazów.

Butikowy hotel - tu panuje dżungla

W tej na pozór skromnej wsi ulokował się hotel, który płynnie łączy architekturę z pięknymi ogrodami. Bujna dżungla wkrada się wszędzie tam, gdzie znajdzie wolną przestrzeń. To hotel jest jej podporządkowany, nie na odwrót, czego przykładem może być drzewo, wokół którego zaprojektowano restaurację.

Architektura i design zapożyczają elementy z tradycyjnych hacjend. W hotelu znajdziemy odsłonięte drewniane belki, dyskretnie zaokrąglone krawędzie ścian, cegły i płytki ceramiczne. Dach pokryty jest dachówką. Sufity są niskie, co potęguje poczucie spokoju i wyciszenia. 

Ten hotel jest pełen harmonii

W tym butikowym hotelu znajduje się patio z dużym oczkiem wodnym, w którym rosną tropikalne rośliny. Rośliny pojawiają się również wokół niego, w donicach czy amforach. Woda sprzyja odprężeniu.

Ta harmonia między roślinnością a budynkiem jest odzwierciedlona w palecie kolorów - miękkiej i neutralnej, z odrobiną odcieni ziemi, które jednak nie konkurują z naturą wokół hotelu. 

Butikowy hotel stawia na odnawialne drewno

Hotel wdrożył politykę, która ma zapewnić zrównoważony rozwój. To już standard w budownictwie. Sandero chroni drzewa na terenie całej nieruchomości, 60 procent dachu jest pokryte panelami słonecznymi do produkcji energii elektrycznej, ma wydajną armaturę, przechwytuje wodę deszczową do ponownego wykorzystania w toaletach, a 50 procent powierzchni terenu to przepuszczalna gleba, która zasila lokalne warstwy wodonośne.

Materiały, takie jak płytki czy beton, zostały pozyskane lokalnie, a inne ponownie wykorzystane (cegły i gliniane płytki). Poza tym właściciele hotelu wykorzystali do budowy odnawialne drewno (odkryte belki). Do XIX wieku drewno było najpopularniejszym paliwem na świecie. Potem wyparły go węgiel i ropa naftowa. Drewno jest surowcem odnawialnym, co oznacza, że jego zasoby przy racjonalnej gospodarce leśnej się nie skończą.

Ekologiczne materiały widać też w otwartej na zieleń restauracji. Stoły, hokery i bar są drewniane, a recepcja jest obudowana cegłami z odzysku. Razem dopełniają tak ważne dla właścicieli hotelu naturalne materiały.

Minimalistyczny hotel - tu znajdziecie wyjątkowe tarasy!

We wnętrzach panuje minimalizm. Łóżko, lampa wisząca i lustro stanowią całe wyposażenie sypialni, bo co więcej trzeba, gdy najbardziej interesujące jest to, co na zewnątrz. 

Drzwi na parterze są całkowicie przeszklone i wychodzą na mini taras ograniczony po bokach ściankami. To ciekawy pomysł, który optycznie wydłuża pokój, daje poczucie nieskończoności i powolnego zanurzania się w zieleni.

Na piętrze zaś między pokojem a wąskim korytarzem jest dodatkowe miejsce, na którym znajdują się kanapy. Ten niby tarasik może być zasłonięty kotarami. Jednym słowem, granica między wnętrzami a naturą znów jest umowna i symboliczna.

Hotel Sendero łączy przyrodę, surfing i jogę, design i niebanalną architekturę. Tworzy wyjątkową przestrzeń, w której po prostu dobrze się czujemy.

Autor
Design w podróży: w tym hotelu poczujemy harmonię z naturą! Znajduje się na Kostaryce
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...