Naturalne materiały wykończeniowe do wnętrz
Modny w ostatnim czasie biophilic design zakłada zapewnienie użytkownikom wszelkich przestrzeni łączności ze środowiskiem naturalnym poprzez stosowanie odpowiednich środków.
Połączenie gustownych przestrzeni z dużą ilością roślin doniczkowych pasuje zarówno do cenionych stylów japandi i wabi-sabi, klasycznych salonów i sypialni czy też wnętrz urządzanych w stylu industrialnym i skandynawskim. W jaki sposób można je wykorzystać i co jeszcze warto o nich wiedzieć? Poniżej znajduje się lista najmodniejszych materiałów naturalnych, które są w stanie całkowicie odmienić charakter wnętrza.
Drewno
Drewno bez wątpienia jest jednym z najbardziej cenionych materiałów naturalnych, które są wykorzystywane podczas aranżacji stylowych wnętrz. Cechuje się ogromną uniwersalnością, dlatego można je wykorzystywać w wielu stylach. Niemniej jednak istnieją style, w których stanowi jeden z najważniejszych elementów. Należy do nich styl skandynawski i rustykalny. Ten pierwszy bazuje na prostocie i odwoływaniu się do natury, a drugi do wiejskiego i zgodnego z rytmem natury życia.
W stylu rustykalnym drewniane meble często nie są poddawane dodatkowej obróbce, a z kolei w nowocześniejszych aranżacjach awangardowe stoliki czy krzesła drewniane mogą stanowić przełamanie ogólnego minimalizmu. Drewniane dodatki do łazienki, takie jak stojaki na kosmetyki, mydelniczki czy dozowniki na mydło nadają pomieszczeniu przytulnego klimatu i są w stanie uczynić z niego komfortową strefę relaksu.
Len, wełna i bawełna
Len, wełna i bawełna to naturalna alternatywa dla wszelkich sztucznie produkowanych tkanin, których nadmiar we wnętrzach stał się normą już kilka dekad temu. W dzisiejszych czasach wiele osób ponownie skłania się ku temu, aby dodatki do domu były nie tylko stylowe, ale i naturalne. Lniane rolety rzymskie wyglądają stylowo, są dostępne w różnych kolorach i mogą posłużyć przez lata. Z kolei bawełniane czy wełniane dodatki w postaci łapaczy snów, makramy, kunsztownych poszewek na poduszki i koców doskonale sprawdzają się we wnętrzach urządzanych w stylu boho, nadając im nieco artystycznego nieładu i zwiewności.
Kamień
Po drewnie jest kolejnym materiałem, który może znaleźć zastosowanie w wielu przypadkach, jest trwały i cieszy się ponadczasowym urokiem. W kuchniach glamour, skandynawskich czy industrialnych kamienne blaty stanowią nie tylko trwałą przestrzeń roboczą potrzebną do przyrządzania posiłków, ale i nienachalną dekorację całego pomieszczenia. W ostatnich latach wielką popularnością cieszą się kamienne wyspy kuchenne czy też kamienne umywalki, a nawet wanny.
Naturalny kamień należy do drogich materiałów, ale jego wielkim walorem jest to, że stanowi inwestycję na wiele lat. Z kolei ponadczasowość takiego rozwiązania sprawia, że nawet w przypadku remontu i całkowitej zmiany stylu wnętrza, kamień z powodzeniem można dopasować do innych elementów.
Beton i glina
Beton to pozycja obowiązkowa w nowoczesnych wnętrzach w stylu industrialnym, które nawiązują do trendów amerykańskich z lat pięćdziesiątych, kiedy to zaczęto aranżować opuszczone fabryki czy tereny poprzemysłowe. Ten niepozorny materiał w połączeniu z cegłą, szkłem, metalem i odpowiednimi dodatkami jest w stanie stworzyć wnętrze o niepowtarzalnym charakterze.
Coraz większą popularnością w nowoczesnych wnętrzach cieszy się glina. Zrobione z niej wazony wypełnione kwiatami przywodzą na myśl włoskie uliczki i tarasy, przez co salon czy sypialnia nabierają nieco śródziemnomorskiego klimatu. Z kolei gliniane umywalki pokryte szkliwem o intensywnym kolorze będą dekoracją łazienek w stylu vintage, boho czy loftowym. Na ścianach coraz częściej występują tynki gliniane będące idealnym dopełnieniem wnętrz w stylu japandi.
Szkło
Poddawane recyklingowi szkło może powracać do stylowych wnętrz w różnej postaci, stanowiąc trwały element wyposażenia ekologicznych wnętrz. Hartowane szkło zamiast płytek ściennych, szklane wazony czy przydymione klosze na lampy sprawią, że każde pomieszczenie będzie prezentowało się ciekawiej.
Z kolei w stylu industrialnym i loftowym połączenie szkła z metalem może zaowocować ciekawymi drzwiami do gustownej szafy czy nawet do salonu. Elementy szklane będą prezentowały się jeszcze piękniej, jeśli zapewni się im odpowiednie podświetlenie na przykład w postaci reflektorów na szynach czy stojących lampek.
Rattan i skóra
Od jakiegoś czasu rattan cieszy się coraz większym uznaniem wśród projektantów wnętrz i można się spodziewać, że jego złota godzina jeszcze wybije z pełną mocą. Plecione fotele rattanowe stanowią idealny dodatek do sypialni i salonów w stylu rustykalnym czy boho, zwłaszcza jeśli połączy się je z naturalnymi tkaninami z lnu czy wełny. Plecionki rattanowe mogą również przyjąć formę gustownych koszyków i organizerów na drobiazgi zarówno w salonie, jak i w łazience.
Ostatnim z naturalnych materiałów jest skóra, która od wielu lat świadczy o dobrym guście gospodarzy. Skórzane kanapy i fotele sprawiają, że salon prezentuje się elegancko, a ponadto nie nastręczają problemów związanych z utrzymaniem ich w czystości. Materiał ten sprawdza się zresztą nie tylko jako obicie mebli, ale również w formie gustownych dywaników, narzut czy uchwytów do komód i szafek wykonanych z naturalnego drewna. Odpowiednie połączenie naturalnych materiałów jest gwarancją tworzenia unikatowych wnętrz, które nie przypominają do złudzenia większości ekspozycji w sklepach meblowych.