Nowoczesna willa w okolicy Pragi - przeszła wielką metamorfozę

Działka, znajdująca się na skraju praskiej dzielnicy mieszkaniowej, zachwyca widokiem na przeciwległy brzeg rzeki Wełtawy oraz kościół św. Filipa i Jakuba w Zlíchovie. Właśnie ta malownicza sceneria, od pokoleń będąca świadkiem życia rodziny obecnego właściciela, dziś skrywa nowoczesną willę, która powstała z przekształcenia zniszczonego domu rodzinnego z lat 60. XX wieku.

Zielona fasada domu wpisuje się w tutejszą sielską okolicę, a liczne okna pozwalają krajobrazowi zaglądać do środka. Oświetlenie domu zostało bardzo starannie przemyślane, co najlepiej widać po zmroku.
Utrzymane w naturalnych kolorach wnętrza nawiązują tonacją aranżacji do otaczającej dom okolicy.

Jej architektura jest hołdem dla harmonii między człowiekiem a naturą. Każdy detal fasady, wnętrza oraz każdy element wystroju został starannie przemyślany, aby w pełni wykorzystać potencjał otoczenia. Dom przyciąga wzrok zieloną elewacją z drobno zeskrobanego tynku, która przez wszystkie pory roku współgra z bogatą roślinnością otaczających willę ogrodów.

Imponujący sufit z drewna nawiązuje do historii tego domu, w którym rodzina właściciela mieszka od kilku pokoleń.
Czy to bardziej salon, czy gabinet? Ten pokój na piętrze łączy różne funkcje, a dzięki ogromnym oknom zapewnia niesamowite widoki przez cały rok. Po lewej stronie rozrzucono moduły sofy Bubble od Artie, które zapewniają przestrzeń do relaksu, ale też kreatywnej pracy. Po prawej intensywnie czerwony klasyk, czyli fotel Pumpkin od Ligne Roset.

Zielony dom połączony z ogrodem

Wnętrze tego domu to arcydzieło. Przestronna klatka schodowa z dębowymi panelami prowadzi do głównej części mieszkalnej, gdzie niskie siedziska, nowoczesna kuchnia i jadalnia tworzą ciepłą, przyjazną atmosferę. Liczne duże okna wpuszczają do wnętrza delikatne światło dzienne, tworząc przytulny półmrok, który przez większość dnia otula mieszkańców. Latem życie domu przenosi się na zewnątrz. Przestrzeń mieszkalna płynnie łączy się bowiem z ogrodem, gdzie zielona łazienka i małe pomieszczenie gospodarcze zapewniają komfort na co dzień.

Strefę jadalnianą tworzą stół z polerowanego drewna padouk wsparty na stalowej ramie, cztery fotele Capiatá marki Sol & Luna oraz lampa Flutes, którą zaprojektowała Lucie Koldova, czerpiąc inspirację z kształtu fletu – stylizowane otwory służą praktycznemu celowi, umożliwiają bowiem skierowanie światła pod różnymi kątami, w zależności od tego, przez który otwór przechodzi kabel.
Lampa wisząca Tim czeskiej marki Bomma jest efektem współpracy firmy ze światowej sławy reżyserem Timem Burtonem. Krzesła Tobatí z naturalnej skóry marki Sol & Luna.

Na górnym piętrze znajdują się gabinet i salon z kominkiem oraz monumentalnym oknem, z którego rozciąga się widok na Wełtawę. Drewniany sufit i różnorodne oświetlenie tworzą zmieniającą się atmosferę, dostosowaną do pory dnia i nastroju.

Cała zabudowa została wykonana na zamówienie, łącząc funkcjonalność z estetyką, a stół jadalniany z polerowanego drewna padouk na stalowej konstrukcji, obrazy współczesnych artystów, takich jak Mikulka i Pisařík, oraz fotografie właściciela domu nadają wnętrzu indywidualny charakter.

Stworzona na zamówienie zabudowa została zaprojektowana tak, by z łatwością dało się schować wszystko to, co mogłoby zaburzyć czystość projektu. W tej szafce z jasnego drewna kryje się na przykład imponujący barek.
Beton, drewno oraz połączenie zieleni z czerwienią tworzą niezwykle oryginalną mieszankę.
Klatka schodowa to dzieło samo w sobie.

Szczególną uwagę poświęcono również projektowi oświetlenia, które dodaje wnętrzu dodatkowego uroku. Ogród, na razie pozostawiony w bujnym, naturalnym stanie, wkrótce wzbogaci się o drzewa owocujące egzotycznymi owocami, element wodny i winnicę, co jeszcze bardziej podkreśli wyjątkowy charakter tego miejsca. Ta nowoczesna willa to nie tylko luksusowe miejsce do życia, ale również dowód na to, jak pięknie można połączyć tradycję z nowoczesnością, szanując przy tym otaczającą nas naturę.