Materiały, z pomocą których będziemy aranżować wystrój kuchni, są szczególnie ważne wtedy, gdy wnętrze kuchenne przynależy do otwartej strefy dziennej domu lub mieszkania. Wówczas musimy je traktować jak pomieszczenie reprezentacyjne, na równi z salonem. Na szczęście dziś już nietrudno sprostać takiemu wyzwaniu. Powinniśmy tylko zdecydować, czy aneks kuchenny ma wyraźnie zaznaczać się w przestrzeni i przyciągać uwagę, czy też chcemy, by harmonijnie wtopił się w tło.

Wykończenie ścian w kuchni - pomysły na aranżację

Ściany kuchni można dziś wykończyć niemal każdym dostępnym materiałem. Szczególnego potraktowania wymaga tylko fragment nad kuchenką lub płytą grzewczą, ale producenci dokładają starań, by i tu maksymalnie poszerzyć możliwości wyboru. Warto przy tym zauważyć, że fragment ściany pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami - o ile taka zabudowa jest przewidziana - ma z reguły ograniczoną powierzchnię, a to pozwala popuścić wodze fantazji. Na 3–4 metrach kwadratowych wiele nie zaoszczędzimy, dlatego warto pokusić się o ich szczególnie efektowne wykończenie. Wyróżnienie wtulonej między pasy zabudowy poziomej wnęki żywym kolorem, dekoracyjnym deseniem czy niebanalną fakturą może sprawić, że kuchnia umeblowana najprostszymi szafkami nabierze szczególnego uroku. Wieczorem zaś ta sama wnęka zmysłowo podświetlona zmieni nasz aneks kuchenny w rozjarzony klejnot.

   
Wykonane ze szczotkowanej stali nierdzewnej płytki ścienne nadadzą kuchni niepowtarzalny klimat (fot. Art de Vivre)   Ściana pokryta szkłem lakierowanym. Na tafli można też wypiaskować lub wygrawerować wzór, a także pokryć ją sitodrukiem na zimno (fot. Saint Gobain Glass)   Pokrycie części ściany zmywalną farbą to pomysł i dowcipny, i praktyczny (fot. Black Red White)

Według fachowej nomenklatury budowlanej kuchnia jest pomieszczeniem mokrym. Znaczy to tyle, że wydzielana przez kuchenne urządzenia wilgoć eksploatacyjna osiąga tu wyższy stopień, niż w salonie czy sypialni. Na szczęście pod względem swobody wykończenia najnowsze zdobycze technologii stawiają kuchnię w jednym rzędzie z pomieszczeniami uznawanymi za suche. Zmodyfikowane receptury farb sprawiają, że ścian kuchni nie musimy odmalowywać co dwa lata. Nowoczesne powłoki przeznaczone specjalnie do kuchni są mniej chłonne i łatwiejsze do utrzymania w czystości. Równie dobrze możemy ściany kuchenne pokryć winylową tapetą. Jego obecność w składzie nie oznacza już, jak dawniej, "plastikowego" wyglądu - najnowsze wzory bywają szlachetnie aksamitne i matowe.

Wystrój kuchni w połączeniu z salonem

Dzięki tym propozycjom możemy oprawić kuchenne wnętrze wyraźnie nawiązując do estetyki salonu. Warto przy tym zadbać o efektowną ekspozycję nierzadko dekoracyjnych szafek. Modna prosta biała zabudowa będzie się doskonale prezentować na tle ścian wzorzystych lub w intensywnym kolorze. Fornirowanym frontom do twarzy z wszystkimi odcieniami off-white, a także z szarością, która pięknie eksponuje naturalną urodę drewna. Szafki matowe lepiej wyglądają na tle ścian z lekkim połyskiem, a połyskliwym doda powabu tło zmatowione lub fakturowane.

opr.: Redakcja
zdjęcie wprowadzające: Gorenje