Wysokie szafki, sięgające sufitu, należą do najmodniejszych rozwiązań w kuchni. Poza tym są pojemne i reprzentacyjne. Mogą być wykończone drewnem w różnych wybarwieniach, lakierem, a nawet szkłem, metalem czy… gresem.
Nie zainteresują tylko tych, którzy chcą mieć dużą powierzchnię roboczą. Ale za to modne wyspy kuchenne z dużymi wygodnymi szufladami, to już coś w sam raz dla lubiących gotować.
Pojemne szafki
Wysoka zabudowa pomieści naczynia i akcesoria, może też przejąć rolę małej spiżarni – wystarczy tylko odpowiednio zaplanować jej wyposażenie. Ukryte za wspólnym frontem pojemne półki, szuflady, kosze i wysuwane systemy cargo rozwiążą problem z trudnymi do uporządkowania puszkami czy słoikami. W takiej szafie znajdzie się też miejsce na toster, robot kuchenny czy urządzenie do pieczenia chleba. Niektóre są tak zaprojektowane, by ukrywały za drzwiami piekarnik, mikrofalówkę i ekspres do kawy. Te sprawdzą się zwłaszcza w kuchni połączonej z salonem.
Częściej jednak zintegrowane z wysoką zabudową urządzenia AGD pozostają widoczne i tworzą jedną linię z frontem mebla. Sprzęt montowany jest na wygodnej wysokości, dzięki temu nie trzeba się schylać, by np. wyjąć ciasto z piekarnika. W wysokich szafkach możemy umieścić np. zmywarkę.
Pamiętajmy, że rozkład mebli i rodzaje szafek w zabudowie, należy zaplanować na etapie powstawania projektu!
Funkcjonalne szuflady
W pojemnych szufladach można przechowywać sztućce, talerze, żywność, a nawet drobny sprzęt AGD. Powinniśmy zadbać o dobrej jakości prowadnice oraz organizację wnętrza szuflad.
Nowoczesne mechanizmy zapewniają m.in. pełen wysuw szuflad, dzięki czemu zawartość szuflady mamy jak na dłoni. Szuflada musi przesuwać się gładko i bezszelestnie, bez chwiania na boki – to zapewniają jej mechanizmy wykorzystujące łożyska kulkowe. Standardem jest już system samodomykania z amortyzacją. Szuflada zwalnia tuż przed zamknięciem, a potem sama się domyka. Dzięki temu unikamy hałasu i uderzenia nawet przy gwałtownym popchnięciu szuflady. Istotny jest też regulowany podział wewnętrzny (ruchome przegródki, wyjmowane pojemniki), który umożliwia dowolne kształtowanie przestrzeni użytkowej.
Bardzo przydatne są wkłady z przezroczystego tworzywa i aluminium dzielące głębsze szuflady na dwie płytsze, pozwalające na przechowywanie większej ilości sztućców. Nad chaosem pozwolą też zapanować specjalne uchwyty do przechowywania talerzy i pokrywek.
Nowoczesne fronty
Funkcjonalność to podstawa w przypadku kuchennej zabudowy, ale esteci równie dużą wagę przykładają do wyglądu mebli - rodzaj i kolor frontów, uchwyty, blaty oraz oświetlenie wewnętrzne i oświetlenie podszafkowe. Prawdziwy renesans przeżywa drewno, ale projektanci eksperymentują z jego wybarwieniami (modne są odcienie szarości). Prawie zniknęły z oferty gatunki egzotyczne, a ich miejsce zajęły rodzime – klon, dąb, orzech, czereśnia. Często fornirowane fronty wykończone są matowym lakierem lub woskiem, co sprawia, że wyglądają szlachetnie i z klasą.
Prawdziwe szaleństwo kolorów można uzyskać stosując innego rodzaju wykończenie – lakier. Ponieważ jednak nasycone, mocne barwy są ryzykowne (mogą się nam szybko znudzić i zacząć irytować), bezpieczne są meble w kolorach neutralnych – bielach, szarościach i beżach. Modny wysoki połysk przestał obowiązywać, zwróćmy więc uwagę na wykończenia matowe i półmatowe.
Meble kuchenne to duży wydatek, dlatego można zdecydować sie na tańsze rozwiązanie - fronty wykończone laminatem. Laminat może doskonale imitować drewno lub lakier, dlatego najdoskonalsze laminaty cenowo bywają porównywalne z fornirem.
Zanim kupisz
- Na cenę zabudowy kuchennej znacząco wpływają okucia. Od nas jednak zależy, jakie mechanizmy otwierania szuflad i szafek wybierzemy. Pamiętajmy też, że im więcej szuflad i szafek otwieranych do góry, tym wyższa cena mebli.
- Ważnym elementem kuchni są uchwyty, dostępne w wielu wzorach. Można je zastąpić odpowiednio wyprofilowanymi krawędziami drzwiczek lub droższym systemem push-pull (otwieranie przez przyciśnięcie frontu).
- Przy projektowaniu zabudowy zwróćmy uwagę na ilość punktów świetlnych pod i nad górnym rzędem szafek – są one bardzo istotne dla komfortu pracy. Powinny się zapalać głównym włącznikiem światła w pomieszczeniu, a także mieć osobne włączniki przy szafkach.