Przede wszystkim, kupując sprzęt do zabudowy, możemy niemal dowolnie dobrać płytę grzejną i piekarnik. Druga zaleta to możliwość ich niezależnego rozmieszczenia w kuchni. Jeśli więc chcemy mieć piekarnik na wysokości wzroku, wybierzemy taki do zabudowy.
Zaletą kuchenki wolnostojącej jest zwykle niższa cena. Nie tylko samo urządzenie jest tańsze, oszczędzamy też na szafkach. No i znacznie łatwiej ją wymienić. Jeśli do tej pory mieliśmy kuchenkę wolnostojącą, a nie zamierzamy przebudowywać kuchni, będzie to najprostsze rozwiązanie.
Piekarnik wielofunkcyjny - jakie są jego zalety?
Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych funkcji piekarników. Grill, termoobieg czy programy automatyczne to już standard. Bardziej wymagający mogą wybiorą piekarnik z funkcjami takimi jak zdrowe i modne gotowanie na parze czy tryb kuchenki mikrofalowej (który w połączeniu z tradycyjnym grzaniem pozwala przyspieszyć czas przygotowania potrawy).
Czyszczenie zapieczonego piekarnika nie należy do przyjemności, dlatego tak atrakcyjne są modele, które robią to same. Piekarniki z funkcją pirolizy rozgrzewają się do temperatury 500°C i w ciągu 2-3 godzin zanieczyszczenia spalają się na popiół, który potem wystarczy wymieść.
Alternatywnym rozwiązaniem są ścianki pokryte łatwymi do czyszczenia powłokami, np. emalią katalityczną.
Płyta gazowa czy elektryczna - którą wybrać?
Dziś do piekarnika zwykle osobno dobieramy płytę grzejną. Najpopularniejsze są płyty gazowe, bo są tańsze w użytkowaniu. Nie bez znaczenia są także przyzwyczajenia użytkowników. Na kuchni elektrycznej po prostu gotuje się inaczej. Gazowe płyty grzejne mają zwykle cztery palniki, niekiedy jeden to palnik turbo, z podwójnym wieńcem płomienia.
Płyty elektryczne z żeliwnymi "palnikami" to już właściwie przeżytek. Zastąpiły je znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości płyty ceramiczne o gładkiej i płaskiej powierzchni i płyty indukcyjne. Z zewnątrz wyglądają podobnie, różnica polega na sposobie wytwarzania ciepła.
Płyty indukcyjne są sporo droższe od ceramicznych, ale za zużywają mniej prądu i pozwalają skrócić czas gotowania. Dla wielu osób dużą ich zaletą jest szybka reakcja na zmianę siły grzania. To ważne zwłaszcza dla tych, którzy przyzwyczajeni są do gotowania na gazie.
Płyty elektryczne wykonane są zazwyczaj z ceramiki i mają cztery pola grzejne różnego rodzaju (np. pola podwójne lub potrójne, które mają zdolność dostosowania powierzchni pola do średnicy garnka). Warto zwrócić uwagę na pola o niestandardowych wymiarach (np. do brytfanny) i szybko grzejne.
2 w 1, czyli kuchnia wolno stojąca
Płyty i piekarniki do zabudowy tak zdominowały rynek, iż często nie bierzemy pod uwagę, że wciąż dostępne są kuchnie wolno stojące. Mogą one być zasilane gazem, prądem lub gazem i prądem jednocześnie.
Kuchnie elektryczne są drogie w eksploatacji, bardziej ekonomiczne są gazowe, ale gazowy piekarnik gorzej się sprawuje od elektrycznego. Dlatego często spotykamy kuchenki z dwojakim zasilaniem - z gazowymi palnikami i elektrycznym piekarnikiem.
Płyta z palnikami gazowymi może być emaliowana, szklana, stalowa lub ceramiczna. Wybór zależy od naszego gustu i zasobności portfela. Palniki zwykle są cztery, rzadziej pięć.
Zanim kupisz kuchenkę koniecznie sprawdź:
- Kuchenka lub płyta elektryczna zwykle wymaga podłączenia trójfazowego, koniecznie więc sprawdź, czy masz taką możliwość. Sprawdź też, jaki jest maksymalny pobór mocy danej kuchenki i upewnij się, że instalacja elektryczna w budynku wytrzyma takie obciążenie.
- Ważniejsza od liczby funkcji piekarnika jest ich przydatność. Nie płać za bajery, z których nigdy nie skorzystasz.
- Ze względów bezpieczeństwa, nie kupuj płyty gazowej, jeśli kuchnia jest otwarta na pokój, w którym śpisz.