Kuchnię nie bez przyczyny określa się sercem domu. To w niej spędzamy wiele czasu, przygotowując dania, spożywając posiłki z rodziną czy spotykając się ze znajomymi. Ważne zatem, aby ta przestrzeń była komfortowa, przytulna oraz... odpowiednio oświetlona. Wyjątkowy klimat i wygodę pracy gwarantują lampy marki BRITOP Lighting, wyróżniające się nowoczesnym designem oraz wysoką jakością.

Światło w kuchni pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną. Odpowiednio dobrane stworzy komfortową przestrzeń roboczą, wykreuje pożądaną atmosferę lub wyeksponuje dekoracyjne elementy wnętrza. Rozsądne i ergonomiczne rozplanowanie źródeł światła ułatwi wykonywane po zmroku prace domowe, odciąży wzrok i sprawi, że przebywanie w kuchni stanie się wyjątkową przyjemnością. Często popełnianym błędem podczas aranżacji przestrzeni kuchennej jest stosowanie tylko jednego oświetlenia górnego. Rozproszone światło lampy wiszącej nie zapewni dostatecznego doświetlenia wszystkich istotnych punktów pomieszczenia, dlatego warto zastosować odpowiednie oprawy akcentujące.

W roli głównej

Oświetlenie górne pełni bardzo istotną rolę w kuchennym wnętrzu. To ono dostarcza największą ilość światła, decydując o ogólnym stopniu jasności. Najczęściej w tej funkcji występują lampy sufitowe w formie żyrandoli lub zwisów z otwartym do dołu kloszem. Jeśli w kuchni wydzielona jest część jadalniana z okrągłym stołem, dobrze, aby lampa znalazła się centralnie nad nim, najlepiej ok. 50 cm nad blatem. W tej roli świetnie sprawdzi się lampa Alvar firmy BRITOP Lighting. Dzięki regulowanej długości kabla można precyzyjne dopasować wysokość lampy do wymiarów stołu, a wielość wybarwień sprawia, że lampa może być harmonijnym elementem wnętrza lub stanowić jego wyrazisty akcent kolorystyczny. Połączenie prostoty formy oraz funkcjonalności stanowi o niezwykłej popularności tego modelu.

Jeśli w kuchni zamiast okrągłego stołu znajduje się nieco dłuższy blat, można oświetlić go za pomocą wiszących lamp ułożonych w rzędzie, rzucających bardziej skoncentrowany snop światła. Zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i tych o charakterze klasycznym, sprawdzi się lampa Erynie. Wysmukły model z białym kloszem w kształcie stożka zaopatrzony został w czerwony kabel, który dodaje całości nieco frywolnego charakteru. Głęboko osadzona w kloszu żarówka w razi oczu, zapewnia za to przyjemne, ciepłe światło odbite od złotego wnętrza lampy. W ramach tej linii dostępne są jeszcze dwie wersje - jedna o okrągłym kloszu i złotym wnętrzu, druga w całości biała z obłym, wysmukłym kloszem.

W dobrym kierunku

Poza oświetleniem górnym w kuchni bardzo istotne jest także oświetlenie pomocnicze: meblowe oraz akcentujące. Oświetlenie meblowe można zamontować w formie opraw LED umieszczonych pod szafkami tuż nad blatem roboczym, kuchenką czy zlewozmywakiem. Snop światła skierowany na wyznaczoną powierzchnię zapewni wygodną pracę oraz wydobędzie kolor przygotowywanych potraw. Bardzo często stosowanym rozwiązaniem w przypadku oświetlenia ledowego jest czujnik ruchu, który uruchamia oświetlenie automatycznie. Taką funkcję ma oprawa Steam, charakteryzująca się ponadto dyskretną, aczkolwiek elegancką formą.

Równie istotne w przestrzeni kuchennej jest oświetlenie akcentujące, które zapewnia pożądany klimat we wnętrzu. Kinkiety Gondola o intrygującym łukowym kształcie wniosą do kuchni ekstrawagancki klimat. Do wyboru jest neutralna, biała wersja, wprost stworzona do monochromatycznych, śnieżnobiałych kuchni, a także nowoczesny srebrzysty model wykończony w kolorze chrom szczotkowany. Najbardziej klasyczną z propozycji jest lampa przyścienna ze złotym wnętrzem oraz czarnym wykończeniem, zapewniająca ciepłe, przytulne światło.

Kuchnia, jako wyjątkowo często używana strefa w domu, pełni funkcje podobne do salonu. Dlatego tak ważne, aby znajdujące się w niej oświetlenie było nie tylko funkcjonalne, ale także efektowne pod względem wizualnym. Najwyższą jakość oraz niebanalne wzornictwo, harmonizujące zarówno z aranżacjami nowoczesnymi, jak i klasycznymi, znaleźć można na stronie www.britoplighting.pl