Kto chciałby gotować w źle zaprojektowanej kuchni? Oczywiście nikt! Jeśli jesteś na etapie planowania tej przestrzeni, ten artykuł pomoże uniknąć często popełnianych błędów. Zobacz jak stworzyć nie tylko piękną, ale i funkcjonalną kuchnię!

1. Kuchnia niedostosowana do indywidualnych potrzeb jej użytkowników

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niedostosowanie kuchni do naszych, często bardzo indywidualnych potrzeb. A przecież, to my będziemy z niej korzystać przez lata!

Rozwiązanie. Gdy mamy wątpliwości czy nasz wymarzony projekt spełni pokładane w nim oczekiwania - warto skorzystać z porad ekspertów. Szczególnie jeśli można to zrobić całkowicie bezpłatnie.

Podczas Jazdy Próbnej Kuchni realizowanej przez firmę Blum i partnerów, można zobaczyć projekt kuchni w skali 1:1 oraz przetestować czy ten układ rzeczywiście nam pasuje. Eksperci Blum odpowiedzą na wszystkie pytania związane z funkcjonalnym rozplanowaniem kuchni.

2. Niewłaściwy podział na strefy

Etap projektowania to właściwy moment, aby pomyśleć o ergonomii w kuchni - tak aby wszystkie czynności przebiegały sprawie i bez niepotrzebnego wysiłku. Niestety często zamiast racjonalnie podejść do sprawy, dajemy ponieść się fantazji. Później orientujemy się, że "to, to i jeszcze to nie działa tak jak powinno".

Rozwiązanie. Każdą kuchnię można podzielić na pięć stref związanych z czynnościami, które w nich wykonujemy. Są to, strefa: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowania oraz gotowania/pieczenia. Ich właściwe ustawienie skraca codziennie pokonywane odległości i ułatwia sprawne przygotowanie posiłków. Poniższa grafika ułatwi właściwe ich ułożenie.

3. Jedna, standardowa wysokość szuflad

Butelki na oliwę czy ocet oraz deski do krojenia są sporych rozmiarów - często nie mieszczą się w szufladzie o standardowej wysokości. A przecież korzystamy z nich praktycznie codziennie! Finalnie wkładamy je do szafek górnych, albo zostawiamy na blacie roboczym, gdzie wyglądają po prostu nieestetycznie.

Rozwiązanie. Szuflada TANDEMBOX antaro na wysokie butelki i deski przyśpieszy przygotowanie każdego posiłku. To specjalne rozwiązanie będzie wyjątkowym ułatwieniem, gdy umieścimy je w strefie przygotowania posiłków. Przechowywanie desek w pozycji pionowej, to sposób na ich ekspresowe wyjmowanie.

4. Za mały blat roboczy

Umiejscowienie blatu roboczego we właściwym miejscu, czyli między zlewem a płytą kuchenną to nie wszystko. Tutaj akurat wielkość ma znaczenie! Przeznaczenie na niego od 45 cm do 60 cm nie ułatwi nam komfortowej pracy.

Rozwiązanie. Blat roboczy powinien mieć co najmniej 90 cm. Optymalnie, gdy uda nam się wygospodarować na niego 120 cm.

5. Kuchnia nie pracuje tak jak powinna

Podczas projektowaniu kuchni, nie myślimy o tym jak będą zachowywać się nasze drzwi, szuflady i uchylne szafki górne za kilka lat. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy fronty nie domykają się do końca, ruch przy dużym obciążeniu przestaje być płynny, a szczeliny wcześniej pięknie wyznaczające symetryczne linie stają się nierówne.

Rozwiązanie. Już na etapie planowania pamiętajmy, że kuchnia musi być funkcjonalna przez cały okres jej użytkowania. To w tym momencie powinniśmy wybrać sprawdzone okucia.

Systemy zawiasów, szuflad i podnośników do frontów górnych firmy Blum objęte są Dożywotnią Gwarancją Jakości, dlatego można być pewnym, że nie zawiodą nas przez cały czas korzystania z kuchni.

Sprawdź gdzie skorzystasz z bezpłatnej Jazdy Próbnej Kuchni