Na przestrzeni ostatnich lat kawa wśród Polaków bardzo mocno zyskała na popularności, co ma swoje odzwierciedlenie także w liczbach - w ostatnich 10 latach konsumpcja kawy w Polsce wzrosła o ok. 80%. Jesteśmy coraz bardziej świadomym krajem, który poszukuje najwyższej jakości kawy - niezależnie czy pijemy ją w domu, pracy czy kawiarni. Co zrobić w przypadku, gdy chcemy cieszyć się aromatyczną filiżanką kawy w domowym zaciszu? Jaki ekspres do kawy wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekspresu do kawy?

Przede wszystkim, warto odpowiedzieć sobie na pytanie - jakie kawy lubimy najbardziej? Jeżeli są to kawy czarne, warto wybrać urządzenie, które przygotuje specjały takie jak espresso czy dzbanek americano. Jeśli w domu pijamy kawy mleczne - powinniśmy zwrócić uwagę na sposób przygotowania tych specjałów, chociażby czy urządzenie posiada profesjonalną dyszę do spieniania mleka? Czy pianka w cappuccino posiada pęcherzyki powietrza, które nie powinny się tam znajdować?

E8 Platinum, JURA

Ważnym aspektem jest również intuicyjność urządzenia. Czy możemy przygotować kawę za naciśnięciem jednego przycisku? Funkcja One Touch, przez wielu niedoceniania, jest niesamowitym usprawnieniem i ułatwieniem, pozwalając przygotować aromatyczną kawę minimalnym wysiłkiem. W końcu dlatego kupujemy automatyczne urządzenie.

ENA8 Nordic White, JURA

Przy wyborze, zwróćmy także uwagę na panel sterowania - czy są to przyciski czy ekran dotykowy? Czy menu jest przejrzyste i zaprogramowane tak, że w prosty sposób dotrzemy do wszystkich niezbędnych funkcji ekspresu? Dla osób zainteresowanych najnowocześniejszymi technologiami, istotnym będzie dostępność aplikacji mobilnej, pozwalającej sterować urządzeniem z poziomu smartfona.

Z6 Aluminium, JURA

Sposób konserwacji ekspresu

Sposób konserwacji urządzenia to kolejny punkt do rozważań. Istnieją urządzenia, które pozwalają na wyjęcie jednostki zaparzającej z ekspresu i jej ręczne mycie. Niestety, takie czynności trzeba wykonywać regularnie oraz bardzo starannie.

J6 Piano, JURA

Lepszym rozwiązaniem wydaje się mycie automatyczne z niewyciągalną jednostką zaparzającą - konserwacja odbywa się wtedy w temperaturze ok. 80oC, co jest nieosiągalne w przypadku mycia ręcznego. Dodatkowo, jest to bardzo wygodne i nie wymaga od użytkownika zaangażowania - wystarczy jedynie wprowadzić do urządzenia tabletkę czyszczącą, cały proces wykona za nas ekspres do kawy.

Design urządzenia

Nie zapominajmy także o wyglądzie urządzenia. W dzisiejszych czasach coraz bardziej modne jest projektowanie mieszkań z otwartą kuchnią, połączoną z salonem.

Wszystkie urządzenia znajdujące się w kuchni, a w tym ekspres do kawy, będą zatem dobrze widoczne. Warto zadbać by jego wygląd i wykonanie pasowało do otoczenia. Jeżeli umieścimy go pod szafkami kuchennymi, upewnijmy się, że jest wystarczająco dużo miejsca na dostęp do urządzenia lub zdecydujmy się na model obsługiwany całkowicie od frontu.

S8 Chrome, JURA

Wyposażenie ekspresu do kawy

Na koniec, nie mniej ważne, jeżeli nie najważniejsze - technologie, w które wyposażony jest ekspres. To od nich w dużej mierze zależy finalny smak przygotowanej kawy.

J6 Piano White

W przypadku kaw czarnych dobrze by ekspres wyposażony był w technologię P.E.P. (Proces Ekstrakcji Pulsacyjnej). Wydłużając czas ekstrakcji kawy, wydobywa on pełnię smaku i aromatu kaw krótkich. Kawy mleczne natomiast będą opierać się głównie na technologii spieniania mleka - przygotowując gładką i lekką jak piórko piankę mleczną.

Więcej informacji na: www.pl.jura.com