Zagadnienia w artykule:
  • Z czego powstają meble do kuchni?
  • Na jakie fronty kuchenne się zdecydować?
  • Meble kuchenne z betonu, kamienia lub stali - nowoczesny trend

Z czego powstają meble do kuchni?

Meble kuchenne tak naprawdę rzadko wykonywane są w całości z jednego materiału. Najczęściej do wykonania korpusów, czyli elementów mniej widocznych używa się płyt drewnopochodnych, czyli laminowanej płyty meblowej lub płyty MDF. Warto nadmienić, iż wielu producentów mebli niskobudżetowych z uwagi na oszczędności używa płyt o grubości 16 mm. Jakie ma to znaczenie dla użytkownika? Kluczowe, ponieważ korpus powinien stanowić podporę konstrukcji, dlatego zwróćmy uwagę, aby wykonany był z płyty o grubości 18 mm. Taka grubość płyty zapewnia stabilność konstrukcji i minimalizuje ryzyko powstania deformacji.

Korpusy mebli kuchennych mogą zostać również wykonane z drewna, płyt oklejonych fornirem, betonu, kamienia, metalu lub szkła. Te materiały są kosztowniejsze, jednak niektóre projekty w celu zachowania wyjątkowej stylistyki, wymagają niestandardowych rozwiązań. Przykładem może być wyspa kuchenna, której każdy element powinien prezentować się nienagannie. Swoistą wisienką na torcie są jednak fronty kuchenne, które są widoczne już na pierwszy rzut oka. To one nadają ton zabudowie kuchennej i stanowią o jej stylu. 

fot. Falmec

Na jakie fronty kuchenne się zdecydować?

Fronty kuchenne mają tę zaletę, że możemy je wymieniać. Jeśli zdecydujemy się na zmianę aranżacji kuchni i zaprojektowaliśmy szafki kuchenne o standardowych wymiarach, nawet w popularnych marketach meblowych dokupimy do nich fronty dostosowane wizualnie do każdego aranżu. Jeśli kuchnia została wykonana w opcji niestandardowej, nowe fronty możemy zamówić u stolarza. Z czego wykonać fronty, aby bezawaryjnie służyły wiele lat? Poniżej przekrój najpopularniejszych rozwiązań.

Drewno

Naturalne drewno szlachetnie się starzeje i jest bardzo trwałe, zwłaszcza gatunki liściaste (dąb, buk). Powierzchnia drewna jest lakierowana lub woskowana. Ze względu na wysoką cenę niektórych gatunków, częstą praktyką jest bejcowanie tańszego drewna, np. sosnowego, tak, by imitowało droższe. Pamiętajmy o tym, że drewno pod wpływem dużych zmian wilgotności może ulec pęknięciom i wypaczeniu. Zabezpieczenie powierzchni spowalnia ten proces, ale może nie eliminować go całkowicie. Trwałym i nowoczesnym zastępstwem drewna jest pokrycie frontu kuchennego fornirem z drewna szlachetniejszego gatunku lub drewna egzotycznego. Kuchenne fronty fornirowane odpowiednio zabezpieczone są trwałe i odporne na wilgoć, należy jednak postawić na wysoką jakość produktu.

fot. Laminam

Płyta wiórowa

Płyta wiórowa to materiał bardzo popularny, głównie ze względu na niską cenę i duży wybór wzorów i odcieni. Bywa laminowana, foliowana lub lakierowana. Sama w sobie jest nietrwała i mało odporna na wilgoć, ale szczelnie zabezpieczona laminatem lub lakierem posłuży nam przez wiele lat. Jest krucha, dlatego zrobione z niej drzwiczki mają proste kształty, bez zaokrągleń i żłobień.

Płyta MDF

Płyta MDF ma twardość porównywalną do litego miękkiego drewna. Pokrywana jest folią PCW, melaminą, lakierem lub fornirem z naturalnego drewna. MDF jest tańszy od drewna, trwały i odporny na wilgoć. Daje się łatwo formować, dlatego meble kuchenne mogą mieć frezy (dekoracyjne żłobienia). Frezowane fronty, szczególnie subtelne żłobienie w formie ramki to nieodzowny element aranżu w kuchniach urządzonych w stylu skandynawskim, glamour, czy angielskim. Bogata gama kolorystyczna i opcja wykończenia w połysku, półmacie lub macie stanowią o ogromnej uniwersalności aranżacyjnej mebli kuchennych z płyty MDF. Fronty lakierowane wykonane z płyty MDF kojarzone są z nowoczesnym i modnym designem i chętnie wykorzystywane są w kuchniach nowoczesnych i minimalistycznych.

Sklejka

Sklejka olejowana, lakierowana lub pokryta transparentną albo barwioną melaminą to surowość w każdym calu. Zwolennicy unikatowego designu docenią charakterystyczne paski i desenie oraz jasny kolor naturalnego drewna. Dzięki technologii produkcji, czyli skrzyżowanie i połączenie cienkich płatów drewna, sklejka jest zdecydowanie bardziej odporna na deformację, niż lite drewno. Na meble kuchenne wybieramy elementy ze sklejki wodoodpornej.

Szkło

Szkło tradycyjnie osadzane jest w ramkach z aluminium lub drewna, jednak dziś całkowicie szklane fronty nie należą już do rzadkości. Szkło może być w pełni transparentne, satynowe lub mleczne, barwione albo lakierowane na dowolny kolor, a nawet występować w formie witrażu lub nowoczesnej grafiki. Na fronty kuchenne w całości szklane warto wybrać odporniejsze na uszkodzenia i bezpieczniejsze szkło hartowane.

Laminat polimerowy

Laminat polimerowy zwany szkłem polimerowym jest znacznie mniej kruchą alternatywą tradycyjnego szkła, przy czym z powodzeniem dorównuje mu połyskiem i optyczną głębią. Fronty kuchenne wykonane ze szkła polimerowego będą idealnie komponowały się z wnętrzami minimalistycznymi i nowoczesnymi. Dziesięciokrotnie bardziej odporny na uszkodzenia od zwykłego szkła laminat polimerowy występuje w pełnej palecie barw, także w wykończeniu matowym.

fot. Miele

Akryl

Akryl to najwyższy stopień połysku, można się w nim dosłownie przejrzeć. Kuchenne fronty akrylowe wykonane są z płyty MDF pokrytej powłoką akrylową o grubości 1 mm. To twarda i odporna na zarysowania powierzchnia w pełni odporna na wysokie temperatury i wilgoć. Co więcej, na frontach akrylowych mniej, niż na lakierowanych widać odciski palców.

Meble kuchenne z betonu, kamienia lub stali - nowoczesny trend

Nowoczesne technologie zachęcają do eksperymentowania z nieoczywistymi materiałami. Z jednej strony powstają laminaty, które wyglądem coraz wierniej imitują np. naturalne drewno, kamień czy beton, a są od nich znacznie tańsze oraz łatwiejsze w obróbce i pielęgnacji, z drugiej zaś na fronty meblowe wykorzystuje się coraz częściej niestandardowe materiały.

Wraz z modą na wnętrza industrialne w kuchni zawitały meble ze stali, aluminium, kompozytu i betonu (specjalne mieszanki pozwalają na produkcję płyt o niewielkiej grubości i ciężarze). Co więcej, materiały te można łączyć z drewnem, tworząc niesztampowe zestawienia, urzekające oryginalnością.

Warto zwrócić uwagę również na spieki kwarcowe. Płyty wypalane z mielonego kwarcu z domieszką iłów łupkowych, skał granitowych i pigmentów są idealnie płaskie i sztywne, a przy tym stosunkowo cienkie i lekkie. Spieki kwarcowe są bardzo wytrzymałe, odporne na zarysowania, działanie wody, wysokiej temperatury i chemikaliów, dlatego powszechnie wykorzystywane są również do produkcji blatów kuchennych.

fot. Laminam

To jednak niejedyne przeznaczenie tego materiału. Spektakularnie będzie prezentowała się wyspa kuchenna, gdyż wzory spieków doskonale imitują naturalny kamień, drewno, metal i beton, oddając nie tylko rysunek poszczególnych materiałów, lecz także ich fakturę. Nic więc dziwnego, że stały się atrakcyjną alternatywą dla naturalnych materiałów. 

Zdjęcie otwierające artykuł: Laminam

Autor
Z jakiego materiału wybrać meble do kuchni?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...