Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Wielu ludzi nie wyobraża sobie poranka bez kubka ulubionej kawy, która stawia nas na nogi, pozwala stopniowo wyostrzyć zmysły i przejść w tryb działania, jaki będzie musiał nam towarzyszyć przez resztę dnia. Kubek lub filiżanka aromatycznej kawy to również częsty towarzysz popołudniowego relaksu czy spotkań z przyjaciółmi. Do przygotowania smacznej kawy potrzebne są często nie tylko wysokiej jakości kawa i dodatki w postaci cukru czy mleka, ale również dobrej jakości sprzęt. Na rynku istnieje wiele ekspresów do kawy, które zapewniają profesjonalnie zaparzoną kawę cechującą się całym wachlarzem smaków i aromatów. Jaki wybrać i czym się kierować?

Ekspres do kawy wolnostojący czy do zabudowy?

Wolnostojący ekspres do kawy może stać się dobrze wkomponowanym elementem wystroju kuchni pod warunkiem, że znajduje się w niej wystarczająco duży blat. Nie warto ustawiać go w miejscu,  w którym finalnie zostanie za mało przestrzeni roboczej.  Producenci oferują klientom nie tylko masywne ekspresy w standardowych wymiarach, ale również tak zwane warianty slim, które zajmują o wiele mniej miejsca. Jego zaletą jest fakt, że może być fakt, że w razie przemeblowania czy zmian aranżacyjnych, można postawić go w nowym miejscu.

Ekspres do kawy w zabudowie daje wrażenie luksusu i przemyślanej aranżacji, ponieważ stanowi integralną część kuchni. Nie jest elementem inwazyjnym i ingerującym w jej cały wystrój, tylko praktycznym narzędziem, a jednocześnie elegancką ozdobą. Jednolita linia wzornicza w tym wypadku sprawia, że wszystkie elementy idealnie ze sobą współgrają. Ma to wielkie znaczenie w nowoczesnych kuchniach, zwłaszcza jeśli ktoś jest estetą, ale przede wszystkim w aneksach kuchennych, które są połączone z jadalniami czy salonami. Dzięki zabudowie ekspres nie stanowi sprzętu AGD rażącego odmiennym designem, ale efektowną całość wraz z resztą mebli i sprzętów w kuchni.

Ekspres do zabudowy - wady i zalety

Wielką zaletą ekspresów do kawy do zabudowy jest wspomniana już wcześniej spójność. Stworzenie integralnego wnętrza jest bardzo pożądane w nowoczesnych i minimalistycznych kuchniach. Nadaje kuchni luksusowego charakteru i idealnie współgra z kuchniami otwartymi na salon. Jeśli chodzi o funkcjonalność, to tego rodzaju ekspresy mają swoje miejsce w zabudowie i nie zajmują dodatkowego miejsca na blacie. Powiększenie przestrzeni roboczej w ten sposób zapewnia domownikom większy komfort podczas gotowania i nie powoduje, że przestrzeń kuchenna wygląda na zagraconą.

To, co uznawane jest przez wielu za zaletę, dla wielu osób może stanowić wadę. Ekspresy do zabudowy najwyższej jakości bardzo często stanowią element całej linii sprzętów utrzymanych w jednej linii wzorniczej. W kompleksowej kolekcji AGD znajdują się więc nie tylko ekspres do kawy, ale również piekarnik, szuflada grzewcza czy mikrofalówka.

Cały komplet będzie tworzył spójną całość, ale nie każdy myśląc o zakupie ekspresu ma na myśli tak wielkie wydatki i zakup dodatkowych sprzętów. Osoby decydujące się na zakup samego ekspresu w zabudowie muszą liczyć się z uciążliwym faktem, że należy idealnie dopasować go do wymiarów mebli. Zakup ten powinien więc być dobrze przemyślany już na etapie ich zakupu, co nie zawsze można zgrać w czasie. Wadą tego rodzaju ekspresu jest również fakt, że podczas wymiany mebli w kuchni będziemy ograniczeni jego wymiarami i zmuszeni do dostosowania ich do posiadanego już sprzętu.

Najczęściej polecane ekspresy do zabudowy - ranking

Wybór odpowiedniego ekspresu do kawy wcale nie jest taki łatwy, kiedy weźmie się pod uwagę parametry topowych marek oraz różnice cenowe. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę możliwości domowego budżetu, funkcjonalność sprzętu, a także walory estetyczne. Poniżej znajduje się lista najczęściej polecanych ekspresów do zabudowy dostępnych na rynku.

Electrolux EBC65X to ekspres ciśnieniowy do zabudowy, dzięki któremu można przyrządzać wszystkie rodzaje kaw. Dzięki funkcji MultiCap można w nim przyrządzić dwie kawy jednocześnie i spienić mleka do konsystencji pożądanej w przypadku latte czy cappuccino. Czarny kolor frontu idealnie wpisuje się w nowoczesny wystrój kuchni. Jego cena nie przekracza 7 tysięcy złotych, a większość sklepów oferuje opcję rozłożenia tej kwoty na niskie raty.

TEKA CLC 855 Night River to ekspres ciśnieniowy, który zachwyca wyglądem i wykonaniem. Można w nim regulować grubość zmielonych ziaren, co jest bardzo przydatne w przypadku przyrządzania cold brew. Intuicyjny panel sterujący pozwala na regulację temperatury wody.

Ekspres Siemens CT636LES6 wyróżnia się odcieniem stali szlachetnej, która pięknie współgra z nowoczesnymi kuchniami. Można w nim przygotować wszelkie rodzaje kawy z ziaren i mielonej oraz z dodatkiem mleka. Wielką zaletą urządzenia jest system czyszczenia parą, dzięki któremu urządzenie pracuje w higienicznych warunkach.

TEKA CLC 835 MC WH to budżetowe rozwiązania dla miłośników kawy, oszczędnego designu i dobrej jakości. Dzięki niemu można przygotować kawę z mielonych ziaren lub kapsułek. Panel dotykowy i pokrętła zapewniają intuicyjną obsługę, a automatyczne oczyszczanie i odkamienianie stanowią wielką oszczędność czasu dla użytkowników. 

Bosch CTL636ES6 to ekspres do kawy z najwyższej półki, w którym cena przekłada się na znakomitą jakość oraz funkcję SensoFlow do kontroli temperatury, automatyczne czyszczenie, możliwość robienia dwóch kaw na raz czy też mielenie ziaren w ceramicznym młynku wewnątrz ekspresu.