Nowoczesny ekspres do kawy nie tylko zaparzy, ale też zmiele ziarna oraz podgrzeje i spieni mleko.

Najprostsze i najtańsze są ekspresy przelewowe. Nie zrobią same kawy latte czy cappuccino, za to tę zwykłą pozwolą przygotować dla kilku osób jednocześnie.

Najwyższe noty użytkowników zbierają ekspresy ciśnieniowe. Wprawdzie są najdroższe, ale proponują różne warianty kawy z mlekiem, niektóre też same mielą ziarna. Minusem jest to, że jednorazowo serwują tylko 1-2 porcje kawy, która leje się bezpośrednio do filiżanki.

Ekspres do kawy Nespresso U Ekspres ciśnieniowy EEA260 Cremapresso Electrolux Ekspres Primadonna S De'Longhi
Ekspres do kawy Nespresso U z funkcją automatycznego zapamiętywania trzech ulubionych wielkości filiżanek, możliwością przesuwania zbiornika wody na obwodzie 180° urządzenia, aby dostosować kształt ekspresu do wnętrza i preferencji użytkownika, automatycznym układem parzenia: automatyczne przebijanie, parzenie i usuwanie kapsułek, bez kapiącej kawy,
NESPRESSO, 549 zł
Ekspres ciśnieniowy EEA260 Cremapresso z profesjonalną pompą ciśnieniową, podgrzewaną podstawką na filiżankę, funkcją Thermoblock, schowkiem na akcesoria oraz funkcją pary i gorącej wody, ELECTROLUX, 759 zł Ekspres Primadonna S z automatycznym systemem spieniania mleka IDF i z praktycznym dzbankiem na mleko, wyposażony między innymi w wyświetlacz LCD z panelem dotykowym, cichy młynek żarnowy z 13-stopniową regulacją mielenia oraz system oszczędzania energii, DE'LONGHI, 5999 zł

Ostatnio wielką karierę robią ekspresy na kapsułki. Ich obsługa jest wyjątkowo prosta - wystarczy włożyć kapsułkę, wybrać program (zwykle są dwa, maksymalnie - cztery) i już. Takie ekspresy często mają dysze do spieniania mleka.

Niektóre są wyposażone w automatyczny system do cappuccino czy latte. Zwykle nie są bardzo drogie, ale pamiętajmy, że możemy w nich stosować wyłącznie kapsułki danego producenta i że do kosztów eksploatacji urządzenia musimy dodać ich cenę.