Woda to podstawa naszego życia. Bez niej nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Kupując kolejne jednorazowe butelki wody niegazowanej gromadzimy rocznie kilogramy plastiku, który rozkładać się będzie jeszcze przez wiele lat. Nie bez znaczenia jest tu także aspekt finansowy - sięgając po wodę butelkowaną przeznaczamy na ten wydatek kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Jak zatem ograniczyć wydatki i żyć ekologicznie? Rozwiązaniem są systemy filtrujące wodę prosto z kranu.

Jak działają systemy filtrujące wodę?

Możliwości filtracji mamy wiele. Dzbanki i wielorazowe butelki filtrujące już na dobre wpisały się w naszą codzienność. Dzięki nim możemy cieszyć się smaczną wodą, a jednocześnie minimalizować ilość produkowanych odpadów i oszczędzić na zakupach. A gdyby tak pójść o krok dalej i filtrować wodę płynącą bezpośrednio z kranu? To możliwe! Dziś producenci oferują nam proste i wygodne systemy w postaci filtrów podzlewowych. To nowe proekologiczne rozwiązania do domu, które sprawią, że nasze życie będzie jeszcze bardziej komfortowe i zgodne z naturą. To urządzenie, które gwarantuje nam smaczną kranówkę do picia, bez konieczności kupowania wielu jednorazowych butelek.

Jak działają systemy filtrujące wodę prosto z kranu? Systemy oparte są na kilkustopniowej technologii zamkniętej w jednym wkładzie filtrującym. Woda, przepływając przez warstwy włókniny filtracyjnej, wysokiej jakości złoże żywicy jonowymiennej i blok węglowy, jest skutecznie oczyszczana i zyskuje lepszy smak.

Ponadto dzięki takiemu rozwiązaniu możemy wyeliminować niepożądane składniki, które przedostają się do wody podczas przepływu rurociągami, a także zneutralizować zapach i pozbyć się posmaku chloru. Przefiltrowana woda prosto z kranu dodatkowo pozwala na ochronę sprzętów kuchennych przed osadzaniem się kamienia. Jest też idealną bazą do gotowania i picia bez wcześniejszego przegotowania. Szerokie zastosowanie systemu możliwe jest dzięki regulacji poziomu redukcji twardości, który można dopasować do indywidualnych potrzeb. System do filtracji wody przeznaczony jest do samodzielnego montażu i umieszczamy go bezpośrednio pod zlewem.

Wiodącym prekursorem ekologicznych rozwiązań do domu jest oczywiście firma Dafi - najczęściej wybierana marka w kategorii produktów filtrujących wodę*. W swojej ofercie posiada innowacyjny system Flow Comfort - przeznaczony do ujęć wodnych dopuszczonych do spożycia, który poprawia jakość wody kranowej. Dzięki niemu, woda w pełni nadaje się do bezpośredniego spożycia oraz przygotowywania napojów i potraw. Ponadto jeden filtr zastępuje kilkaset jednorazowych butelek z wodą ze sklepu, ponieważ jego żywotność wynosi do 12 miesięcy!

*Marka najczęściej wybierana w kategorii produktów filtrujących wodę, źródło: FORMASTER S.A. na podstawie badania przeprowadzonego przez Publicis Groupe, październik 2021.

Montaż systemu filtrującego wodę - niezbędne przygotowanie

By móc cieszyć się z korzyści, jakie niesie Flow Comfort, konieczna jest instalacja specjalnej baterii do wody filtrowanej – osadzonej w zlewie lub blacie kuchennym. Jeśli poszukujemy tańszego rozwiązania, warto zakupić osobny kran (baterię jednodrożną), z której uzyskamy wodę przefiltrowaną. Aby cieszyć się jej smakiem, należy zamontować i podłączyć do sieci wodociągowej wkład filtrujący D1. Można zainstalować go pod zlewem kuchennym z typowego ujęcia zimnej wody użytkowej (ZWU).

Ostatnim etapem jest ustawienie odpowiedniego poziomu filtracji. W tym celu zalecane jest wykonanie testu twardości wody kranowej za pomocą dołączonego do zestawu paska. Po określeniu wyników wystarczy ustawić odpowiedni dla siebie poziom redukcji twardości na głowicy wkładu filtrującego D1 oraz na jego niezależnym wskaźniku wymiany, który sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi powiadomi o potrzebie wymiany filtra.

Kolejnym rozwiązaniem jest Flow Comfort Premium. To bateria trójdrożna, która łączy funkcję tradycyjnej baterii i kranika do podzlewowego filtra wody. Oprócz torów wody użytkowej (ciepłej i zimnej), posiada tor wody filtrowanej. Umożliwia korzystanie z wody wodociągowej i z filtra bez konieczności montowania dodatkowej baterii. W tym przypadku o statusie lub konieczności wymiany filtra poinformuje nas odpowiednim kolorem inteligentny wskaźnik LED. Uruchomi się za każdym razem, kiedy napełnimy szklankę lub karafkę wodą.

Zestaw Flow Comfort w wersji z baterią jednodrożną dostępny w sklepie internetowym: dafi.pl, a także stacjonarnie w LEROY MERLIN oraz OBI.

Flow Comfort Premium z baterią trójdrożną znajdziemy w sklepie dafi.pl.

Autor
Filtrowana woda prosto z kranu - wszystko co powinieneś wiedzieć!
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Prowadzi portal Czas na Wnętrze. Social Media Ninja, dla której Instagram...