Ekofilozofia we własnym domu

Świadome decyzje, dążące do życia w przyjaźni z naturą, opłacają się zarówno człowiekowi, jak i przyrodzie. Okazuje się, że budowa domu ekologicznego rozpoczyna się już w fazie dyskusji i planów o budowie domu. Jeszcze zanim powstanie projekt, zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób ogrzejemy dom, czy ile wyniesie koszt jego utrzymania.

Powstają rozważania o tym, czy lepiej kupić gotowy dom od developera w zaplanowanej już pro-ekologicznej przestrzeni, czy też korzystniej będzie zbudować własną nieruchomość. Nowoczesne osiedla mają wiele do zaoferowania w kwestii wygody mieszkańców i wykorzystaniu technologii wspomagających środowisko naturalne, a przy okazji pozwalają oszczędzić w trakcie użytkowania nieruchomości.

Miasteczko GAIA PARK w Konstancinie-Jeziornie powstało w zgodzie z ekofilozofią, która zakłada dbałość o zastane środowisko naturalne . PROFBUD

- Głęboko wierzymy, że ekologiczne rozwiązania w inwestycjach mogą mieć realny wpływ na planetę. Taka idea przyświecała nam tworząc miasteczko GAIA PARK w Konstancinie-Jeziornie. Cały projekt inwestycji skupiony został wokół ekofilozofii pozwalającej na świadome zagospodarowanie przestrzeni, zachowując jednocześnie najważniejsze walory przyrodnicze terenu. Projekt miasteczka opiera się na czterech głównych filarach: energii, powietrzu, wodzie i społeczności. W ramach tej idei, mieszkańcom zagwarantowano wyposażenie domów w m.in. gruntowe pompy ciepła, rekuperację oraz świadomą gospodarkę wodą opadową. - opowiada Paweł Malinowski, Prezes firmy PROFBUD.

- Wiemy również, że stawki za energię elektryczną są w dzisiejszych czasach niepewne i dynamicznie rosną, dlatego klienci zamieszkujący osiedle, będą mogli cieszyć się bezpłatną energią przez 20 lat. Wspomniane udogodnienia zasilane będą wprost z własnej farmy wiatrowo-fotowoltaicznej Profbud zlokalizowanej w Polsce. Jesteśmy przekonani, że stworzona przez nas przestrzeń powstanie w duchu EKO dom - EKO świat, oddając niezwykły charakter tego miejsca oraz wyznaczając nowy, ekologiczny trend zrównoważonego budownictwa w Polsce. - dodaje specjalista.

Jeśli jednak budowa własnego ekologicznego domu wydaje się bardziej kuszącą opcją, warto w procesie planowania zwrócić uwagę na technologie wspierające ideę eko. Priorytetem jest niskie zapotrzebowanie domu na energię, a narzędziem, które pozwoli osiągnąć ten cel, są odnawialne źródła energii.

Panele fotowoltaiczne - montowane najczęściej na dachu, wychwytują energię słoneczną i przetwarzają ją na darmowy prąd elektryczny.

Pompa ciepła - napędzana prądem, służy do ogrzewania budynków. Pompa ciepła energię pobiera z gruntu, wód podziemnych lub powietrza. Tworzy idealny energooszczędny duet z panelami fotowoltaicznymi.

Rekuperacja - odzyskuje ciepło z wywiewanego z domu powietrza. Zapewnia wydajną wentylację domu i jednocześnie ogranicza zużycie energii grzewczej.

Kocioł na biomasę - generuje dużą ilość ciepła, spalając pellet, czyli odpady drzewne. W kotle możemy spalać również granulat wytwarzany z innych odpadów organicznych roślinnych i zwierzęcych (ziarna zbóż, słoma, rośliny energetyczne, plankton).

Ważna jest również maksymalna izolacja budynku i energooszczędne okna oraz drzwi, ograniczające straty ciepła. Budując dom, stosujmy naturalne materiały budowlane i wykończeniowe. Znaczące jest także optymalne usytuowanie domu względem stron świata, pozwalające w pełni wykorzystać promienie słoneczne, które wpadają do domu przez rozległe, energooszczędne przeszklenia. 

Oczyszczacz model VP-B1F50WH marki Vestfrost nie tylko efektywnie czyści powietrze w domu, ale jest również wentylatorem z 9 poziomami pracy. Skuteczność oczyszczania gwarantują precyzyjne czujniki oraz siła aż 6-etapowego procesu neutralizacji zanieczyszczeń, łącząca system poczwórnych filtrów, technologię UV-C Led i jonizację Plasma ION. Urządzenie jest wyposażone w łączność WiFi i opcję obsługi za pomocą aplikacji mobilnej. W zestawie pilot sterowania zdalnego. VESTFROST

Rozwiązania pomagające oszczędzić prąd w domu

Montaż paneli fotowoltaicznych zdecydowanie ograniczy koszty związane z energią elektryczną. Można zrobić jednak o wiele więcej w kwestii oszczędzania prądu, czyli być jeszcze bardziej eko. Tak naprawdę wszystko zaczyna się od nas samych. Dobre przyzwyczajenia, które sami stosujemy, podchwytują nasze dzieci, dla których naturalną koleją rzeczy będzie pielęgnowanie i kontynuacja tych pożytecznej zachowań. Tak rozprzestrzenia się dobro i dbałość o środowisko.

Jeśli zależy nam na ograniczeniu zużycia energii elektrycznej w domu, to koniecznie wymieńmy żarówki na energooszczędne, a najlepiej żarówki LED, które zużywają niewiele prądu i charakteryzują się długą żywotnością. Oczywiście gasimy światło w pomieszczeniach, jeśli z nich aktualnie nie korzystamy.

Grzejniki dekoracyjne marki Maarmo mają trzy rodzaje zasilania: wodne, elektryczne oraz hybrydowe, co pozwala w razie potrzeby uniezależnić wybrany grzejnik od pracy systemu centralnego ogrzewania. Modele elektryczne i hybrydowe można ponadto zasilać z instalacji fotowoltaicznej i w ten sposób oszczędzić na energii elektrycznej. DEKORIAN HOME

Kupując sprzęty AGD i RTV, warto zwrócić uwagę na ich klasę wydajności energetycznej i wybrać te najbardziej energooszczędne, czyli w najwyższej klasie A+++. Idealnie, jeśli pralka i zmywarka mają na sterowniku oszczędną funkcję „eko”, natomiast sprzęt RTV wyposażony jest w tryb standby, czyli uśpienie. Zadbajmy również o to, żeby nieużywane aktualnie urządzenia i ładowarki wyłączać z kontaktu.

Woda na wagę złota

Oszczędne korzystanie z zasobów natury, a przede wszystkim wody, wpisane jest w ideę eko, ponieważ tylko 2,5% zasobów wody na planecie stanowi woda słodka, a pozostała część to woda słona, pochodząca z oceanów. To wystarczający powód, dla którego wodę należy traktować z należytym szacunkiem. Od czego zacząć oszczędzanie wody we własnym gospodarstwie domowym? Zdecydowanie od instalacji armatury, ograniczającej zużycie wody.

OMNIRES Y to bateria wannowa, 5-otworowa. Wykonana jest z wysokogatunkowego mosiądzu oraz wyposażona w najwyższej jakości głowicę ceramiczną. Innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwalają zredukować zużycie wody o połowę oraz zapewniają najwyższy komfort użytkowania. OMNIRES

- Zacznijmy od przeanalizowania nawyków związanych z używaniem wody w domu. Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy podczas mycia zębów zakręcamy kran, czy też woda płynie wartkim strumieniem do umywalki? Czy podczas namydlania dłoni - a myjemy je wielokrotnie w ciągu dnia - zakręcamy wodę? Dodajmy do tego litry tracone podczas innych czynności higienicznych, przemnóżmy przez dni w miesiącu i liczbę osób korzystających z łazienki…Woda niepotrzebnie litrami „ucieka” nam też, kiedy zostawiamy niedokręcony kran. Okazuje się, że często nie mamy świadomości, że z kropli kapiących co sekundę uzbiera się w ciągu całego dnia spora ilość wody. - tłumaczy Piotr Kolanowski, Senior Product Manager FERRO S.A.

Bateria natryskowa ścienna oraz bateria umywalkowa stojąca nablatowa z serii Vitto Black VerdeLine pomogą oszczędzić zużycie wody w domu nawet o 50%. FERRO

- Ostatnie i chyba najtrudniejsze przyzwyczajenie, które warto byłoby zmienić, dotyczy kąpieli. Nie ma się co oszukiwać: biorąc szybki prysznic, zużywamy o wiele mniej wody niż podczas kąpieli w wannie. Bardzo dużo wody możemy zaoszczędzić, jeśli zamiast zwykłej armatury o przepływie 12-15 l/min., wybierzemy armaturę ograniczającą jej zużycie - nawet do 6 l/min. Mniejsza ilość zużywanej wody, to mniej energii na jej podgrzanie, co przekłada się na niższe rachunki. Na rynku nie brakuje ekologicznych modeli, ponieważ technika sanitarna mocno rozwinęła się w tym kierunku. Dziś baterie i natryski wyposażone w rozwiązania oszczędzające wodę potrafią zmniejszyć zużycie wody nawet o 50%. Przykładem takiego rozwiązania jest system VerdeLine zastosowany w armaturze marki FERRO. - wyjaśnia ekspert.

Warto iść o krok dalej i zdecydować się na jeszcze większy wkład własnej kreatywności w stworzenie ekologicznego domu i ochronę wody. Istnieją sposoby znane od wieków, z których dawniej korzystali nasi przodkowie. Nadszedł czas na powrót do korzeni i ukłon w stronę natury. Studnia głębinowa niczym wyjęta z podwórka babci, duży zbiornik na deszczówkę, służącą do podlewania ogrodu i prania oraz przydomowa oczyszczalnia ścieków to same korzyści dla środowiska i portfela.

Bateria GROHE Eurosmart z wyciąganą wylewką podnosi dbanie o czystość na zupełnie nowy poziom wygody. Szczególnie sprawdza się w przypadku ludzi zabieganych. Szybkie mycie włosów nad umywalką? Teraz to nie problem! Co więcej, dzięki technologii GROHE Water Saving można zmniejszyć zużycie wody nawet do 50% bez utraty komfortu.GROHE

Czyszczenie parą - żadnej chemii, sama natura

Dom ekologiczny jest wzorcowym przykładem na to, że przy odrobinie kreatywności jesteśmy w stanie stworzyć miejsce przyjazne środowisku, a przy tym tanie w eksploatacji. Detergenty, używane w gospodarstwach domowych, to nie tylko dodatkowy koszt i źródło alergenów, powodujących podrażnienia, ale również znaczący wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Możemy dołożyć własną cegiełkę do ekologicznych porządków domowych, stosując myjkę parową.

Parownica SC 2 DELUXE EasyFix doskonale sprawdza się na wszystkich wodoodpornych powierzchniach. Czyści podłogi, kafelki na ścianach, kabiny prysznicowe i sanitariaty, lustra, okna, piekarniki, blaty kuchenne, okapy, kaloryfery oraz drobne elementy takie, jak armatura czy fugi. Bez szkodliwej chemii i przy minimalnym zużyciu wody, a więc oszczędnie i ekologicznie. Wskaźnik LED na rączce wyświetla aktualny tryb pracy. Akcesoria mogą być przechowywane w osobnej torbie lub bezpośrednio na urządzeniu. Ssawka podłogowa EasyFix gwarantuje ergonomiczną pracę i dzięki technologii lameli zapewnia doskonałe rezultaty czyszczenia. System EasyFix umożliwia zdejmowanie i zakładanie pada bez potrzeby schylania się unikając kontaktu rąk z brudem. KÄRCHER

- Jeśli chodzi o domowe porządki, to zarówno używanie mocnych detergentów, jak i stosowanie starych domowych sposobów na sprzątanie chociażby łazienki (jak ocet czy soda lub kwasek cytrynowy), po prostu mija się z celem. Chemia pozostaje na powierzchniach, które czyścimy i może uczulać. Od takich domowych sposobów skuteczniejsza jest para wodna. Urządzenia czyszczące parą to w pełni ekologiczne, nie korzystające w ogóle z chemii sprzęty, które wykazują wg. badania przeprowadzonego przez firmę Kärcher aż 99,99 % skuteczności w usuwaniu patogenów spotykanych w domach (bakterii, wirusów i grzybów). Doczyszczają też bez trudu powierzchnie, które stanowią największe wyzwanie, jak na przykład fugi czy kamienne osady na armaturze. Można nimi czyścić także podłogi (z wyjątkiem surowego lub woskowanego czy olejowanego drewna). - mówi Natalia Bała, Starszy Specjalista ds. Komunikacji Marketingowej i PR KÄRCHER.

Parownica SC 3 EasyFix posiada ergonomiczną dyszę podłogową Comfort z ruchomym przegubem, która ułatwia czyszczenie podłogi – szybko i bez wysiłku. Doskonale przylega do czyszczonej powierzchni, bez względu na kąt pracy. Dzięki wysokiej temperaturze pary umyta powierzchnia wysycha w błyskawicznie. KÄRCHER

- Czyszczenie parą to przyszłość, bowiem oszczędzamy w ten sposób cenny zasób naturalny, czyli wodę (parownica zużywa jej minimalna ilość), pieniądze, bo nie wydajemy nic na chemie gospodarczą oraz swój czas, ponieważ parownica sprawi, że każdy, nawet najbardziej uporczywy brud, z którym dotąd toczyłyśmy nierówną walkę, po prostu… wyparuje. - dodaje.

Dom ekologiczny - dobre praktyki

Segregacja śmieci i recykling to pojęcia od dawna znane i stosowane. Zanim jednak posegregujemy śmieci i wrzucimy je do dedykowanego pojemnika, zastanówmy się, czy na pewno nie możemy tych śmieci wytwarzać mniej w domu. Stosujmy papierowe lub wielorazowe torby na zakupy, zamiast reklamówek. Kupujmy produkty w szklanych pojemnikach, zamiast w tych z tworzywa, rozkładającego się setki lat. Róbmy przemyślane zakupy na podstawie listy, tworzonej na bieżąco, co ograniczy wyrzucanie pozostającego w nadmiarze jedzenia. Stosujmy roślinny, ekologiczny żwirek dla kota. Kupujmy odzież „z drugiej ręki” i podarujmy drugie życie naszym nieużywanym już ubraniom.

Kolekcja lamp Air powstała z materiałów w 100% z recyklingu we współpracy ze znanym eko-designerem Adamem Tihany. CONTARDI LIGHTING

To tylko niektóre przykłady, które z powodzeniem możemy zastosować w swoim domu, aby stał się miejscem sprzyjającym środowisku naturalnemu. Warto w tym miejscu wspomnieć również o kompostowniku w ogrodzie. Kojarzony jest z naturalnym przetwarzaniem skoszonej trawy na kompost, służący następnie do nawożenia roślin ogrodowych. Kompostownik oferuje jednak więcej możliwości, gdyż z powodzeniem poradzi sobie również z odpadami organicznymi, wytwarzanymi w domu. Do kompostownika możemy zatem bez obaw wrzucić obierki warzyw i owoców, fusy z kawy i herbaty, papier i tekturę, a także resztki kociej i psiej karmy.

Ekologiczny design - naturalne wnętrza

Umiłowanie natury to myśl przewodnia, przyświecająca zastosowaniu stylu eko we wnętrzach. Spójrzmy choćby na pochodne style skandynawski i rustykalny, gdzie naturalne drewno, len, rattan i ceramika bezsprzecznie stanowią o ekologicznym i bliskim naturze, a jednocześnie przytulnym i ciepłym charakterze wnętrza. Neutralne spokojne kolory takie jak beż, biel, szarość, ceglany brąz i barwa drewna zostają ożywione i dopełnione zielenią żywych kwiatów doniczkowych.

Zielona ściana to potoczne określenie metody uprawy roślin, a jej początków można dopatrywać się w wiszących ogrodach Babilonu. Polega na uprawie roślin w sposób wertykalny przy pomocy konstrukcji nośnej, którą mocuje się do ściany i panelu roślinnego, czyli różnego rodzaju kieszonek na doniczki. Oprócz efektu wizualnego gwarantuje świetny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników, bowiem rośliny produkują tlen, a transpirowana przez nie para wodna znacznie podwyższa wilgotność powietrza. LEROY MERLIN

We wnętrzu eko odnajdzie swoje miejsce stolik wykonany z dużej drewnianej szpuli po stalowym drucie, a także regał wykonany ze skrzynek po jabłkach oraz babcina toaletka, znaleziona na strychu i zestaw starych ceramicznych talerzy.

Autor
Oszczędzanie wody to nie wszystko! Jak stworzyć ekologiczny dom?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...